شریف زاده در گفتگو با اعتماد آنلاین: لیست مورد حمایت احمدی‌نژاد دروغ محض است

اعتمادآنلاین: آیا احمدی‌نژاد و اطرافیان او برنامه‌ای برای مجلس دارند؟

باید از دفتر ایشان بپرسید، اما تا آنجا که من اطلاع دارم خیر.

*یعنی اصلاً قرار نیست فهرستی داشته باشند یا از افراد و گروهی برای حضور در انتخابات حمایت کنند؟

نه، حمایت که اصلاً.

*چهره‌های نزدیک به ایشان قرار نیست در انتخابات شرکت کنند؟

من از این موضوعات اطلاع ندارم، اما اگر منظور شما یک کار برنامه‌ریزی‌شده است، خیر. منتها از اینکه یک نفر شخصاً برود و اسم بنویسد، خبر ندارم.

*این احتمال می‌رود که افراد نزدیک به احمدی‌نژاد قصد شرکت در انتخابات داشته باشند؟

من نظر خودم را می‌دهم، فکر نمی‌کنم. چون اگر نزدیک آقای احمدی‌نژاد هستند طبیعتاً جز با برنامه حرکت نمی‌کنند؛ یعنی کار انفرادی انجام نمی‌دهند مگر اینکه نزدیک ایشان نباشند و بخواهند کار انفرادی انجام دهند. آقای احمدی‌نژاد هم که بنا ندارد در انتخابات شرکت کند.

*دلایل ایشان برای اینکه تصمیم ندارد در انتخابات مجلس فهرست دهد یا از نماینده‌ای حمایت کند چیست؟ به هر حال مجلس آینده به نظر پرابهام است.

به هر حال این احتمال وجود دارد که با این وضعیت رد صلاحیت‌ها، بخواهند از اسم و پتانسیل آقای احمدی‌نژاد سوءاستفاده کنند و به اسم ایشان لیست بدهند، در حالی که احمدی‌نژاد ممکن است اصلاً آنها را یاران و همفکران خود نداند. چنین اتفاقاتی رخ می‌دهد.

مگر در مجلس پیشین نبود که برخی از اصولگرایان وارد لیست امید نشدند اما بعداً هیچ اعتنایی به اصلاح‌طلبان نکردند؟ فقط می‌خواستند با استفاده از اسم اصلاح‌طلبی وارد مجلس شوند. از این دست اتفاقات همیشه در دنیای سیاست رخ می‌دهد که با استفاده از نام و پتانسیلی به خواسته خود می‌رسند. معتقدم در مجلس پیشین تعدادی از اصولگرایان با نام و پتانسیل اصلاح‌طلبان وارد مجلس شدند. اصلاح‌طلبان هم این را می‌دانستند؛ یعنی آگاهانه بود و به عللی این موضوع را پذیرفتند، ولی از کاری که کردند خشنود نشدند. حالا باز اصلاح‌طلبان خودشان تایید صلاحیت‌شده داشتند. البته شاید هم اگر نمی‌پذیرفتند، بسیاری از آنها را رد صلاحیت می‌کردند، اما این را می‌دانیم که تفکر بهار تفکری است که فعلاً آقایان با آن سر سازگاری ندارند.

*پس احتمال رد صلاحیت را زیاد می‌دانید؟

از نظر من آقایان مخالف تفکر بهار هستند و همیشه هم رد صلاحیت کرده‌اند، در دوره‌های مختلف مجلس و دوره‌های مختلف ریاست‌جمهوری. ببینید، ما در 2 دوره مجلس رد صلاحیت و در 2 دوره ریاست‌جمهوری رد صلاحیت صددرصدی تفکر بهار را تجربه کردیم: دوره‌‌ای که آقای مشایی به عنوان کاندیدا ثبت‌نام کرد و دوره‌ای که آقای بقایی و خود آقای احمدی‌نژاد ثبت‌نام کردند؛ یعنی چهار دوره انتخابات تفکر بهار را رد صلاحیت صددرصدی کردند. معتقدم شورای نگهبان هنوز هم بر همان مشی است.