اسماعیلی: مقدمات ملی شدن صنعت نشر فراهم است

اسماعیلی: مقدمات ملی شدن صنعت نشر فراهم است

به گزارش گروه فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری بهار جاودانه، محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم زمان با آغاز به کار سی وپنجمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، چهارشنبه شب 19 اردیبهشت مهمان گفت وگوی ویژه خبری شد و گزارشی از روند برگزاری این دوره از نمایشگاه کتاب ارایه کرد.

اسماعیلی در این برنامه تلویزیونی گفت: در طول دو سال و چند ماهی که از آغاز به کار دولت سیزدهم گذشته بنا داشتیم در حوزه فرهنگ تغییرات جدی ایجاد کنیم چرا که پیشران حل مسایل کشور است.

وی افزود: به همین دلیل مسایل زیرساختی حوزه فرهنگ شناسایی شده است. در شهریور سال 1400 تولید کاغذ تحریر پنج هزار تن بود ولی الان به هشتاد هزار تن رسیده است و در ماه های آینده پنجاه هزار تن دیگر نیز اضافه خواهد شد و به عدد یک صد و سی هزار تن می رسیم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار کرد: کاغذ مسیله اول حوزه کتاب است، ملی شدن صنعت نشر شعارم بود که در مجلس آن را عنوان کردم و امروز همه مقدمات لازم برای اینکه بتوانیم این شعار را تا پایان دولت به نتیجه برسانیم فراهم شده است.

وزیر فرهنگ گفت: این مسیله به نوعی به هویت فرهنگی جامعه گره خورده است. سلسله ای از کارخانجات جدید در حال آماده شدن است که در صورت تکمیل به صادرکننده کاغذ تبدیل خواهیم شد.

وی افزود: نیاز کاغذ در همه بخش های کشور حدود دویست و هفتاد هزار تن است. پیش بینی ما این است که در صورت تحقق برنامه ها به حدود سیصد هزار تن تولید کاغذ دست یابیم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به تشکیل کارگروه کاغذ و نشر در دولت، گفت: رهبر انقلاب سال گذشته در نمایشگاه کتاب عنوان کردند که چنین وعده ای داده شده است و باید این اتفاق رخ دهد.

وزیر فرهنگ گفت: اقدامات دیگری هم انجام شده است؛ نیازمند گسترش کتابخانه های عمومی هستیم. در چند ماه آینده بزرگ ترین کتابخانه منطقه در اراک افتتاح خواهد شد چندین مورد از کتابخانه های مرکزی را در شهرهای مختلف افتتاح کردیم.

وی افزود: پس از افتتاح یکی از کتابخانه ها شاهد بودیم مردم برای ثبت نام در آن صف کشیدند، حوزه کتاب نقطه قوت تاریخی ایران است.

اسماعیلی تاکید کرد: به واسطه ظرفیت های حوزه فرهنگ سایر مسایل هم حل می شود به موازات سایر کارهایی که در داخل انجام می دهیم دیپلماسی فرهنگی در این رابطه را نیز پی می گیریم.

وزیر فرهنگ ادامه داد: ما در زنجیره تولید و نشر کتاب از نویسنده تا کتاب فروشی که تکمیل کننده این چرخه است را مورد توجه قرار می دهیم و معتقدیم کتابفروشی روح فرهنگی در کشور است.

وی افزود: برای حمایت از کتاب فروشی ها نیز سامانه ای را احداث کردیم برای خرید مجازی در کشور که کتاب فروشی ها هم در کنار ناشران در آن حضور دارند و حمایت های مجازی برای همه کتاب فروشی ها برقرار است.

اسماعیلی با تاکید بر این نکته که طبق مصوبه ای در دولت در همه شهرها کتاب فروشی های بزرگ احداث خواهد شد ادامه داد: این مصوبه برای تقویت جامعه کتابفرکشی ها است و هدف ما این است که این فروشگاه های جدید توسط خود کتاب فروش ها انجام شود.

وزیر فرهنگ اظهار کرد: معتقدیم کتاب فروشی ها روح فرهنگی شهرها است و فضای فرهنگی که شکل بگیرد کتاب فروشی های کوچک و خرد هم تقویت می شوند.

وی درباره افزایش قیمت کتاب در دو سال گذشته گفت: در حال حاضر رشد قیمت کتاب متناسب با رشد نرخ تورم بوده است.

اسماعیلی در مورد افزایش قیمت کتاب تاکید کرد: طبق آمار از سال 1400 تا سال 1402 حدود 45 تا 55 درصد رشد قیمت کتاب را شاهد بوده ایم ولی ممکن است برخی ناشران از کاغذ خارجی استفاده کنند که طبعاً به دلیل افزایش قیمت ارز افزایش قیمت بیشتری دارد.

وزیر فرهنگ درباره حمایت های وزارت فرهنگ برای کنترل قیمت کتاب گفت: ماهیانه هزار تن به صورت سهمیه ای کاغذ ایرانی به ناشران تخصیص داده ایم تا مشکلی در خصوص قیمت کاغذ نداشته باشند.

وی با تاکید بر اینکه قسمتی از افزایش قیمت کتاب به دلیل هزینه نیروی انسانی و هزینه مکان تولید و عرضه کتاب است ادامه داد: ما برای حمایت بیشتر معافیت های فرهنگی در حوزه مالیات را داشته ایم.

اسماعیلی افزود: امسال یارانه های مستقیم در این حوزه را افزایش داده ایم و به 2 میلیون کارمند دولت یارانه خرید کتاب تعلق خواهد گرفت که ورود این بودجه موجب رونق حوزه کتاب خواهد شد.

وزیر فرهنگ با بیان اینکه یارانه خرید کتاب کارمندان به صورت مرحله ای تا پایان سال پرداخت می شود افزود: با راه اندازی نمایشگاه مجازی کتاب، علاقه مندان در اقصی نقاط کشور به راحتی می توانند کتاب مورد نظر خود را خریداری کنند و وزارت فرهنگ به صورت رایگان و با همکاری اداره پست کتاب های مورد نظر را به آنها تحویل خواهد داد و سال گذشته هم 2 میلیون کتاب را به صورت رایگان تحویل دادیم.

وی در مورد کیفیت کاغذ تولید داخلی گفت: ما در مورد کیفیت کاغذ تولید داخل ادعا نداریم که در حد مطلوب است ولی سال 1401 کاغذ 4 رنگ ایرانی را رونمایی کردیم که کیفیت مناسبی دارد و کاغذ روزنامه هم که بیشتر از نوع خارجی استفاده می شد در داخل کشور تولید می شود.

وزیر فرهنگ گفت: دوستان در تولید داخل مدعی هستند توانایی تولید کاغذ روزنامه که از منابع خارجی تامین می شود را دارند با این وجود باز هم یارانه خرید کاغذ خارجی داده می شود.

وی افزود: همین مجموعه ای که انشاالله قرار است در شیراز افتتاح شود از چوب استفاده نمی کند و مواد اولیه آن از ضایعات کاغذ است که اتفاقی مبارک در حوزه محیط زیست محسوب می شود. در ماشین آلات این مجموعه از فنآوری های نو استفاده می شود، فرزندانمان در شرکت های دانش بنیان در این عرصه وارد شدند و هر روز در این حوزه در حال پیشرفت هستیم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: سامانه ای برای نظارت مردمی راه اندازی کرده ایم، این سازوکار را برای ارتباط با مردم تعریف کردیم که با استفاده از این سامانه انتقادات و پیشنهادات در مورد کتب مطرح می شود، اصولاً کار در دست بخش خصوصی است و ما در وزارت فرهنگ و دولت از فعالان بخش خصوصی حمایت صددرصدی داریم در همین راستا به عنوان مثال تسهیلات بانکی در دسترس قرار گرفته است.

وزیر فرهنگ با بیان اینکه در وزارت ارشاد در دو حوزه معاونت امور فرهنگی و نهاد کتابخانه های عمومی کشور کتاب را خریداری می کنیم، گفت: باید اعتراف کنم در حوزه فرهنگ در 15، 16 سال گذشته تا شروع دولت وضعیت بدی تجربه کردیم، سال 1384 اقتصاد کتاب در کشور حدود 250 میلیارد تومان بود و وزارت ارشاد هشتاد میلیارد تومان پول برای مدیریت بازار کتاب داشت اما سالی که ما کار را شروع کردیم اقتصاد کتاب نزدیک به یازده هزار میلیارد تومان بود ولی وزارت ارشاد سی میلیارد تومان برای مدیریت کتاب بودجه داشت؛ حرکتی در آن سال ها شکل گرفته بود مبنی بر اینکه حکمرانی فرهنگی از دست دولت خارج شود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار کرد: در دو سال اخیر این بودجه را به حدود سیصد میلیارد تومان افزایش دادیم و امسال با توجه به بسته های حمایتی این عدد را تا دو هزار میلیارد تومان خواهیم رساند.

وزیر فرهنگ گفت: دولت سیزدهم در بودجه فرهنگی انقلابی را ایجاد کرد. سالی که وزارت فرهنگ را تحدیل گرفتم بودجه وزارت فرهنگ 1200 میلیارد تومان بود ولی امسال بودجه اصلی ما نزدیک به بیست هزار میلیارد تومان رسید.

وی با اشاره به تصریح قانون در مورد اختصاص یک درصد از بودجه دستگاه ها به امور فرهنگی افزود: شرکت های دولتی سال 1400 مبلغی پرداخت نکردند. سال های 1401 و 1402 هم مبالغ ناچیز بود اما امسال این مسیله را در حوزه استنکاف قرار دادیم یعنی اگر هر سه ماه یکبار تکالیف پرداخت نشود، خزانه به طور مستقیم آن را اخذ می کند و در اختیار نهادهای فرهنگی قرار می دهد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اسماعیلی: مقدمات ملی شدن صنعت نشر فراهم است" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اسماعیلی: مقدمات ملی شدن صنعت نشر فراهم است"، کلیک کنید.