اشاره رهبر انقلاب به کدام مورخ اسراییلی بود؟

رهبر انقلاب در سخنرانی روزگذشته به نظریه یک مورخ اسراییلی اشاره کردند که نشانه های پایان پروژه صهیونیسم را برشمرده بود.

به گزارش بهار جاودانه، به نقل از فارس، بخش اول سخنرانی رهبر انقلاب به مناسبت سالگرد رحلت امام خمینی مربوط به موضوع فلسطین بود. رهبر انقلاب روز چهاردهم خرداد 1403 فرمودند: یک مورّخ اسراییلی می گوید «پروژه ی صهیونیستی، نفس های آخر خود را می کِشد ــ این را یک تحلیلگر و مورّخ صهیونیست می گوید ــ و ما در آغاز پایان رژیم صهیونیستی هستیم؛ ارتش در حفاظت از جامعه ی یهودی در جنوب و شمال اسراییل شکست خورده است».

مورخ یهودی کیست؟

اشاره رهبر انقلاب به کدام مورخ اسراییلی بود؟

گزاره ذکر شده از سوی رهبر انقلاب مربوط به «ایلان پاپه» است. پاپه سال 1954 میلادی در شهر حیفا واقع در فلسطین اشغالی به دنیا آمد، اما اشکنازی تبار (یهودیان ساکن اروپای مرکزی یا شرقی) است. اصطلاح «اشکناز» برای ارجاع به گروهی از یهودیان استفاده می شود که در قرن دهم میلادی در کرانه های رودخانه راین آلمان ساکن شدند. بالغ بر نیمی از یهودیان جهان اشکنازی هستند.

پاپه در سن 18 سالگی به ارتش اسراییل فراخوانده شد و در جنگ یوم کیپور (سال 1973 میلادی) در جولان اشغالی حاضر بود. این مورخ از سال 1984 تا 2007 استاد ارشد علوم سیاسی دانشگاه حیفا بود. پاپه اکنون استاد دانشکده علوم اجتماعی و مطالعات بین الملل در دانشگاه اکستر انگلیس است و دیدگاه انتقادی نسبت به رژیم تل آویو دارد. او معتقد است آنچه در غزه در جریان است، یک نسل کشی است.

بریتانیا و نزاع عرب–اسراییلی (1988)، تاریخ فلسطین جدید: یک سرزمین، دو قوم (2003)، خاورمیانه جدید (2005)، پاکسازی قومی فلسطین (2006) و 10 افسانه درباره اسراییل (2017) از جمله آثار اوست.

پایان پروژه صهیونیسم

روز 23 دی 1402 ایلان پاپه در یک همایش دانشگاهی در حیفا 5 نشانه را برشمرد که معتقد است نشان از پایان پروژه صهیونیسم دارد. پنج نشانه از قرار ذیل است:

1: جنگ داخلی بین اردوگاه سکولار و اردوگاه مذهبی در جامعه اسراییل اولین نشانه است. این نزاع تا قبل از هفتم اکتبر (طوفان الاقصی) مشهود بود. پاپه معتقد است که این جنگ دوباره رخ خواهد داد، زیرا به نظر نمی رسد مبنایی که قبلاً صهیونیست ها حول آن متحد بودند، دیگر قابل اجرا باشد.

2: حمایت جهانی بی سابقه از فلسطین و تمایل حامیان فلسطین به پذیرش مدل ضدآپارتایدی است که نقش تعیین کننده ای در برچیدن رژیم آپارتاید آفریقای جنوبی ایفا کرد.

3: علامت سوم مربوط به وضعیت اقتصادی رژیم است. این نشانه اشاره به شکاف بین دارا و ندار در جامعه کوچک اسراییل دارد. در باب سومین نشانه لازم به ذکر است که رژیم صهیونیستی بیش از 50 میلیارد دلار برای جنگ در غزه هزینه کرده است.

4: نشانه چهارم ناتوانی ارتش اسراییل در حفاظت از جامعه صهیونیست در جنوب و شمال فلسطین اشغالی است. ایلان پاپه به عنوان نمونه، به 120 هزار آواره صهیونیست در مناطق شمالی فلسطین اشغالی اشاره کرد.

5: ایلان پاپه آخرین نشانه را مربوط به نگرش نسل جدیدی از یهودیان (به ویژه یهودیان ساکن آمریکا) دانست که برخلاف گذشته، اعتقادی به توانایی اسراییل برای محافظت در برابر آنچه هولوکاست بعدی نام برد، ندارند.

این مورخ اسراییلی جنگ غزه را خطرناک ترین فصل در تاریخ پروژه ای می داند که برای موجودیت خود می جنگد. پاپه معتقد است: «این تاریک ترین لحظه تاریخ فلسطین نیست. این [لحظه ای است که]به عنوان آغاز پایان پروژه صهیونیستی نوشته خواهد شد.»

پایان خبر بهار جاودانه

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اشاره رهبر انقلاب به کدام مورخ اسراییلی بود؟" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اشاره رهبر انقلاب به کدام مورخ اسراییلی بود؟"، کلیک کنید.