الله کرم: اصلاح طلبان برای مردم تمام شده اند/ جوادی حصار: پس چرا انقدر از آنان می ترسید؟

بهار جاودانه/خراسان رضوی شامگاه دوم اسفندماه مناظره ای پیرامون چالش های انتخابات امسال بین حسین الله کرم، دبیرکل حزب رزما و از موسسین انصار حزب الله و محمدصادق جوادی حصار، سخنگوی حزب اعتماد ملی و رییس شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان در خراسان رضوی، در تالار شهر مشهد برگزار شد.

الله کرم در ابتدای این مناظره با بیان اینکه این جلسه مبارکی است، اظهار کرد: اصلاح طلبان مدتی به ما می گفتند چماقدار و کف خیابانی، در حالیکه خودشان از سفارت آمریکا بالا رفتند و بعد گفتند اشتباه کردیم. البته که کف خیابانی بودن برای ما افتخار است. در مورد  انتخابات ما تا کنون در دو دوره تاریخی با کاهش مشارکت مواجه بودیم. دوره اول انتخابات ریاست جمهوری دوم هاشمی رفسنجانی بود که او با حدود 50 درصد رییس جمهور شد که عدد پایینی در آن زمان بود و دوره دوم کاهش مشارکت هم در انتخابات های 98 و 1400 بود که نرخ مشارکت هر کدام به ترتیب 43 و 49 درصد ثبت شده است.

وی با بیان اینکه ریشه کاهش مشارکت هر دو دوره مسایل اقتصادی است، افزود: ما پس از انقلاب با سه رویکرد مختلف در سه دوره مواجه بودیم. دوره اول سال های جنگ است  که رویکرد “مبادله به مثل” حاکم بود. در این دوران اقتصاد منطق نداشت و فرهنگ و اجتماع اقتصاد را هدایت می کرد و شاهد حذف شدگی اقتصاد بودیم و وفاداری و دوستی در جامعه پررنگ ترین جریان بود. در آن دوران میرحسین موسوی نفت را می فروخت و با منابع حاصل از آن، کوپن توزیع می کرد و نوعی مساوات حاکم بود و تمام اقدامات با انگیزه های غیرمادی انجام می شد.

دبیرکل رزما اضافه کرد: در سال های 68 تا 76 رویکرد  “مبادله بازتوزیع با منطق سیاسی” حاکم بود. در آن دوران نفت فروخته و منابع حاصل از آن با منطق سیاسی توزیع می شد، یعنی کسانی مانند کارگزاران که به دولت نزدیک تر بودند، امکانات ویژه تری می گرفتند. در این دوره طبقه شبه سرمایه داری تشکیل شد و دگرگونی پارادایمی و پدیده طردشدگان رخ داد و بسیاری از مردم امثال بنده حذف شده بودند.

الله کرم ادامه داد: در آن دوره ما مغضوبین بودیم که علی رغم طرد شدن نمی توانستیم کشور را به شورش بکشیم و چاره ای نداشتیم جز حمایت از فردی مانند ناطق نوری که تنها به لحاظ فرهنگی به ما نزدیک بود، وگرنه در سایر حوزه ها مانند همان هاشمی بود اما مردم به سمت خاتمی رفتند.

وی با بیان در دهه 70 اصلاح طلبان بلاهای بسیاری سر حاشیه نشینان آوردند، عنوان کرد: وقتی احمدی نژاد آمد ما از او استقبال کردیم. در دور اول ریاست جمهوری احمدی نژاد، به ما 45 دلار یارانه داده می شد و زندگی مان تغییرات بسیاری کرد، اما چون ساختار اقتصادی غربی بود، در ادامه دلار به 3300 تومان رسید و یارانه به حدود 13 دلار کاهش یافت.

عضو هیات موسس انصار حزب الله با بیان اینکه در این حین یک فرد جدید منجی شد که با کلید خود می خواست تحریم ها را بردارد و برجام را امضا کرد، گفت: در نتیجه موفقیت های ظاهری حاصل از برجام، روحانی در دور دوم 24 میلیون رای آورد، اما دیدیم در این دوره که “رویکرد مبادله مبتنی بر بازار” مبتنی بود، تحریم ها دو برابر و یارانه 1.5 دلار شد. بنابراین به طور مرحله ای عملکرد اقتصادی غربگرایانه اصلاح طلبان باعث کاهش پله ای مشارکت شد.

اگر اصلاح طلبان مقبولیت ندارند، پس چرا اینقدر از ما خوف دارید؟

در ادامه محمدصادق جوادی حصار در پاسخ به کنایه های آغازین الله کرم، عنوان کرد: خدا را شکر می کنم آقای الله کرم پس از این همه سال، به گفت وگو رسیده است. شما هیچ گاه هیچ نظر مخالفی را برنمی تابید. ما خطای بزرگی کردیم که در زمانی که می توانستیم ریشه کج اندیشی را از خاک بکَنیم، چنین نکردیم. شما تاریخ را هم تحریف می کنید. اگر دوره موسوی و هاشمی را دوره ای می دانید که دودمان شما را به باد داده، باید به شما یادآوری کنم که آن دوره طلایی امام بوده و رهبری هم فرمودند هیچ کس برای من هاشمی نمی شود.

الله کرم: اصلاح طلبان برای مردم تمام شده اند/ جوادی حصار: پس چرا انقدر از آنان می ترسید؟
محمدصادق جوادی حصار

وی افزود: اگر کار کسانی که از دیوار سفارت آمریکا بالا رفتند، اشتباه بود، کسانی هم که به شدت از آن حمایت کردند و آن را انقلاب دوم نامیدند هم اشتباه کردند. اگر آن غلط بود پس این هم غلط است. انصار حزب الله که تمام امکانات نظام در اختیارش قرار گرفته، ضرورت وجودی اش چیست و جز تجمع در مقابل سینما و برهم زدن جلسات چه کار خیری برای کشور انجام داده است؟

سخنگوی حزب اعتماد ملی با بیان اینکه تمام دولت ها از نظر شما منفور اند، اضافه کرد: اگر کسی توان جذب افکار عمومی را ندارد، چرا به دیگران لگد می زند؟ خودتان می گویید در ادوار مختلف هر موقع اصلاح طلبان آمدند، رای بالا آوردند. دو سال پیش تمام امکانات را برای رای آوری آقای رییسی بسیج کردید اما باز هم تعداد آرای او به هیچ کدام از اصلاح طلبان نرسید.

رییس شورای اصلاح طلبان خراسان رضوی در پاسخ به الله کرم که به مصاحبه های او با بی بی سی اشاره کرد، گفت: من با بی بی سی از موضع ملت ایران صحبت کردم و اکنون مدت هاست که دیگر هیچ دعوتی از من نمی کنند، زیرا می دانند من صرفا بر منافع مردم تاکید دارم. شما مانند معاندین و مسیح علی نژاد به اصلاح طلبان توهین می کنید. اگر ما مقبولیت نداریم، پس چرا انقدر از ما خوف دارید؟ شما 10 بار گفتید به تابوت اصلاحات میخ آخر را کوبیدید اما هر بار دیدید که این حرف ها صرفا خیال است و جامعه ایران فهیم تر و حماسی تر از آن است که کسانی مانند احمدی نژاد سمبل آن باشند.

جوادی حصار با بیان اینکه با یکدست سازی کشور را به اینجا رساندید که اکنون بخش بزرگی از مردم حاضر به مشارکت در انتخابات نیستند، اظهار کرد: این روش شماست که در مناظره حرفی ندارید و الکی غوغا می کنید چون در این فضا حرف حق شنیده نمی شود. کسانی که دم از رهبری می زنید، ایشان فرمودند هیچ کس حق ندارد به منتقد من توهین کند. حتی در دوره اصلاحات هم انصار حزب الله با نفوذ در قوه قضاییه من را زندانی و روزنامه را تعطیل کرد. این وضعیتی است که شما ایجاد کردید.

مشکلات اقتصادی امروز نتیجه عملکرد روحانی است

در بخش بعدی مناظره الله کرم خطاب به جوادی حصار بیان کرد: اساسا اصلاح طلبان سطح علمی ندارند و مناظره از این بهتر هم از جوادی حصار برنمی آید. نتیجه برجام ظریف دو و سه برابر شدن دلار بود، اما امیرعبداللهیان که به گفته شما زبان انگلیسی نمی داند، این کشور را حفظ کرده است.

وی با بیان اینکه با شکست برجام و دو برابر شدن تحریم ها، مشکلات معیشتی بسیاری ایحاد شد و مشکلات اقتصادی امروز هم نتیجه عملکرد دولت روحانی است، افزود:  تورم دوران روحانی 60 درصد بود و الان 39.5 درصد است. رشد اقتصادی صفر، رشد نقدینگی 43 درصد، کسری بودجه 300 همتی و خزانه منفی 46 همتی همه تنها اندکی از وضعیت اقتصادی کشور در دولت روحانی است.

الله کرم: اصلاح طلبان برای مردم تمام شده اند/ جوادی حصار: پس چرا انقدر از آنان می ترسید؟
حسین الله کرم

وی اضافه کرد: در آن دوران تعداد نفوذی ها بالا بود و تنها در یک مورد، آزادی جیسون رضاییان 1.4 میلیارد دلار برای ما پول آورد. همچنین وجود سوء مدیریت و باندهای فساد در دولت روحانی باعث کاهش مشارکت مردم در انتخابات های 98 و 1400 شد. وقتی ترامپ تحریم ها را دو برابر کرد، دولت در طی دو مرحله، 36 میلیارد دلار و 70 تن طلا وارد بازار کرد تا جلوی اثرگذاری تحریم ها را بگیرد.

دبیرکل رزما ادامه داد: در نتیجه این کار و تخصیص ارز ترجیحی بدون نظارت برای واردات کالا، پنج فساد رخ داد؛ برخی دلارها را گرفتند و در بازار آزاد فروختند، برخی دلارها را گرفتند و کالای غیراساسی وارد کردند، برخی کالای اساسی وارد و سپس صادر کردند، برخی کالای اساسی وارد و نصف آن را با نرخ آزاد فروختند و پنجمین مورد هم فساد ترکیبی بود. 2400 پرونده در نتیجه این فسادها ایجاد شد. حکم اعدام ولی الله سیف (مدیرکل اسبق بانک مرکزی) صادر شد، اما روحانی گفت من دستور دادم ارز به این شکل توزیع شود. این اقدامات باعث شد خزانه با موجود منفی 46 همت و بیش از 300 همت کسری بودجه تحویل دولت سیزدهم داده شود. این ها همه از عوامل کاهش مشارکت در دو انتخابات پیشین است.

الله کرم با بیان اینکه همچنین فضای رسانه ای وابسته به تلگرام و واتساپ نیز مانع از اطلاع رسانی دستاوردهای نظام به مردم می شد، اظهار کرد: به علاوه در آن دوران اعتماد مردم نسبت به دولت از بین رفته بود. مهمتر از همه اینها، فتنه بنزین و اینکه رییس جمهور گفت من هم مانند شما صبح جمعه خبردار شدم، مردم را عصبانی کرد. همچنین بی بندوباری فرهنگی و دست دادن با زنان و تک خوانی بانوان نیز در آن دوره ترویج داده می شد.

وی با طرح این ادعا که در دولت روحانی شاهد تقلیل گرایی سیاسی بودیم، گفت: در مجلس دهم نامزدهای اصلاح طلب با عکس روحانی و با حمایت شورای عالی اصلاح طلبان وارد مجلس شدند. این باعث تقلیل گرایی سیاسی شد. اکنون می بینیم آقای رییسی می گوید دخالتی در انتخابات نمی کند، زیرا اگر چنین کند باز شاهد تقلیل گرایی سیاسی می شویم، در حالیکه نیازمند کثرت گرایی هستیم که اکنون وجود دارد.

از نگاه عامه مردم مجلس از دایره انتفاع خارج شده است

در ادامه جوادی حصار نیز بیان کرد: اگر موافقید مشارکت کاهش یافته، یکی از دلایل آن رد صلاحیت گسترده منتقدانتان است. مردم گیج اند که چطور نماینده ای در دوره قبل رد شده و در این دوره تایید می شود! در دور هفتم انتخابات مجلس، فردی را داشتیم که از حوزه چناران رد صلاحیت و در انتخابات میان دوره ای اصفهان تایید شد. وقتی از شورای نگهبان پرسید چرا چنین کردید، گفتند چون می دانیم تو در اصفهان رای نمی آوری اما امکان رای آوری ات در چناران وجود داشت.

الله کرم: اصلاح طلبان برای مردم تمام شده اند/ جوادی حصار: پس چرا انقدر از آنان می ترسید؟

وی تصریح کرد: مهندسی انتخابات باعث شده مردم حس کنند دیگر حضورشان فایده نداره و به هر که رای دهند، باز هم جریان به شکل دیگری پیش می رود. شما با صندوق رای کاری کردید که آن را از موضوعیت انداختید. دوست شما در تهران گفت ما به دنبال انتخابات حداقلی با خروجی مطلوب هستیم.

سخنگوی حزب اعتماد ملی با بیان اینکه دلیل دیگر کاهش مشارکت ناکارامدی مجلس است، گفت: شما معتقدید مجلس به عنوان جایگاهی که بتواند برای مردم خط و مشی تعیین کند، باید در اختیار خودتان داشته باشد. نامزدی به من می گفت من می خواهم در مجلس به مردم خدمت کنم، اما اگر بفهمند اصلاح طلبم، رد صلاحیت می شوم. این ها در حالی است که ما در پی حذف اصولگرایان نیستیم. من گفتم پس از برجام خارجی، نوبت برجام داخلی است. یعنی سلایق مختلف در تمامی بخش ها باید دور یک میز با دولت به گفت وگو بنشینند و مطالبات خود را بیان کنند و به برنامه ای برسند که نفع همه در آن باشد.

جوادی حصار اظهار کرد: شمایی که برای یک تار موی یک دختر آسمان را به زمین می دوزید، غیرت دینی خود را خرج کنید ببینید در حاشیه مشهد چه قدر افراد هستند که برای درمان خانواده خود تن فروشی می کنند. با شعار دادن که آدم حزب اللهی نمی شود. شما دغدغه مردم ندارید و فکر می کنید فقط خودتان درست می گویید و هر که مخالف شماست، با اسلام و ایران بیگانه است.

وی با تاکید بر اینکه ما به عنوان سربازان این وطن از کیان این کشور دفاع می کنیم، افزود: اصل نهم قانون اساسی می گوید هیچ کس حق ندارد به هیچ بهانه ای حقوق اساسی مردم را ضایع کند و به عنوان آزادی بیان منافع ملی را به خطر اندازد. یک فصل حقوق ملت داریم که شما آن را کلا نادیده می گیرید اصل 56 قانون اساسی می گوید انسان بر سرنوشت سیاسی خود حاکم است و هیچ کس نمی تواند این حق را از او سلب کند شما در برابر این همه سلب حقوق عامه چه گفتید و چه موضعی داشتید؟

رییس شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان در خراسان رضوی در پاسخ به سوالی در مورد میزان احتمالی مشارکت در این دوره، بیان کرد: من با توجه به اخبار داخلی می گویم در این دور به شدت با کاهش مشارکت به ویژه در شهرهای بزرگ مواجهیم، همین که خودشان می گویند یک کاری کنید مشارکت افزایش یابد، نشان دهنده کاهش مشارکت در این دوره است . به علاوه شما هم از کسانی که می خواستند نامزد شوند و هم از مردم خلع انگیزه کردید. بنابراین من برای این دوره نرخ مشارکت بالایی پیش بینی نمی کنم.

الله کرم: اصلاح طلبان برای مردم تمام شده اند/ جوادی حصار: پس چرا انقدر از آنان می ترسید؟

جوادی حصار ادامه داد: مردم یک تفکر را تایید می کنند و به مجلس و ریاست جمهوری می فرستند، اما خروجی مطلوب را دریافت نمی کنند و وقتی می بینند خروجی همان است، دیگر رغبتی به حضور در انتخابات پیدا نمی کنند؛ بنابراین مجلس از نگاه عامه مردم از دایره انتفاع خارج شده است.

مجلس ایران قوی ترین مجلس جهان است

در ادامه مناظره الله کرم با بیان اینکه نظام سلطه دو حرکت انتخاباتی علیه ما داشت، عنوان کرد: اولی سال 88 بود که عقبه آن به انقلاب های رنگی در اروپای شرقی برمی گردد و دشمن می خواست این طرح را در ایران هم پیاده کند. پس از جنگ جهانی دوم آمریکایی ها به دنبال ایجاد انقلاب رنگی در کشورهای کمونیستی سابق بودند و در این راستا هنگامی که در این کشورها انتخابات برگزار می شد، آمریکایی ها آن را با رنگ خاصی برجسته می کردند و با رمز تقلب آن را به انحراف می کشیدند و با برگزاری انتخابات مجدد توسط سازمان های بین المللی، نتیجه به نفع غربی ها تغییر می کرد.

وی ادامه داد: در سال 88 نیز رنگ سبز را برجسته کردند تا مردم جنبش سبز را برتر ببینید و از این طریق انقلاب رنگی در ایران ایجاد شود. در آن سال با ایجاد یک دوقطبی کاذب، نرخ مشارکت به 85 رسید که بالاترین رقم بود و نهایتا هم این میزان مشارکت به ضد مردم تبدیل و کشور 8 ماه درگیر آشوب شد.

عضو هیات موسس انصار حزب الله با بیان اینکه در نتیجه توطیه های نظام سلطه در 92 و 96 کمترین نرخ مشارکت اتفاق افتاد، گفت: نظام سلطه می خواهد پشتوانه مردمی نظام را کاهش دهد تا با فتنه های بعدی نظام را به چالش بکشد. همچنین دشمن، مجلس را هدف قرار داده است.  مجلس ایران قوی ترین مجلس در جهان است. در جهان مجلس انگلستان و مجلس آمریکا هم ادعای برتری دارند، در حالیکه در انگلیس مجلس حتی نمی تواند نخست وزیر را استیضاح کند و در آمریکا هم رییس جمهور می تواند مجلس را منحل کند؛ بنابراین مجلس ما که می تواند رییس جمهور را استیضاح کند، قوی ترین است.

الله کرم با تاکید بر نقش مجلس در ایران، بیان کرد: دشمنان می خواهند به مردم بگویند رای شما تاثیری ندارد و اصلاح طلبان نیز همین رویکرد را دنبال می کند و اینجاست که به آنان می گوییم غربگرا. بنابراین تبلیغ کاهش مشارکت با هدف زدن مجلس است. من معتقدم در انتخابات امسال شاهد افزایش مشارکت خواهیم بود. 

الله کرم: اصلاح طلبان برای مردم تمام شده اند/ جوادی حصار: پس چرا انقدر از آنان می ترسید؟

وی با بیان اینکه اکنون امید مردم به آینده افزایش یافته، گفت: در دولت روحانی روزی 700 فوتی کرونایی داشتیم، اما با آمدن رییسی واکسن وارد شد و ما حتی امروز 4 نوع واکسن صادر می کنیم. در بعد اقتصادی نیز پیوستن به بریکس، اتحادیه اوراسیا و شانگهای از اقداماتی بود که در دولت سیزدهم انجام شد. در ارتباط با کشورهای همسایه نیز تبادلات اقتصادی ما با روسیه از 3 میلیارد دلار به 15 میلیارد رسید. همچنین تعاملات اقتصادی ما با ترکیه نیز از 10 میلیارد دلار به 30 میلیارد دلار افزایش یافت. به علاوه رییسی 45 تومان یارانه را به 300 تا 400 هزار تومان رساند و پس از ناآرامی های سال گذشته و افزایش قیمت دلار هم 220 تومان افزایش یارانه و اعطای کالابرگ انجام شد.

دبیرکل رزما اضافه کرد: به علاوه ایجاد کریدورهای جنوب به شمال و شرق به غرب نیز ایران را تبدیل به چهارراه جهانی می شود و 100 میلیارد دلار درآمد برای ما دارد. این چشم انداز امید آینده است که اگر جنگ شناختی دشمن و اظهارات غرب گرایانه اصلاح طلبان بگذارد، مردم با نگاه به این چشم انداز پای صندوق رای حاضر خواهند شد.

اصلاح طلبان برای مردم تمام شده اند

الله کرم همچنین در پاسخ به جوادی حصار در مورد ردصلاحیت ها، اظهار کرد: در این دوره تنها در بین نامزدهایی که گرایش سیاسی خود را اعلام کردند، 1560 اصلاح طلب و 2700 اصولگرا وجود دارد؛ بنابراین تمام سلایق نامزد دارند. اعتماد مردم به شما اصلاح طلبان از بین رفته است. شما در سال 88،  40 میلیون مشارکت را نادیده گرفتید همان طور که رهبری فرمودند، اگر به پرونده فتنه گران 88 رسیدگی شود، احکام قضایی بسیار سختی می گیرند. یعنی حضرت آقا از محاکمه آنان جلوگیری کردند، زیرا معتقدند این ها فریب خوردند. شما اصلاح طلبان به نفعتان است به دامان ملت بازگردید.

الله کرم: اصلاح طلبان برای مردم تمام شده اند/ جوادی حصار: پس چرا انقدر از آنان می ترسید؟

وی همچنین در پاسخ به سوالی در مورد علت تایید صلاحیت روحانی، بیان کرد: شورای نگهبان به علت وجود فقها مشروعیت دارد. این شورا کسانی را تایید می کند که کف صلاحیت داشته باشند و ما باید کسانی را انتخاب کنیم که سقف صلاحیت را داشته باشند. اکنون اصلاح طلبان به دلیل غربگرایی تمام شده اند. در سال 1400 رییسی بیش از 18 میلیون رای آورد و همتی 2.4 میلیون . روحانی با دادن امتیازات مختلف به غربی ها، برجام را امضا کرد. دوره دوم هم با موفقبت های ظاهری مجددا رای آورد، اما سپس با دو برابر شدن تحریم ها، اقبال مردم به اصلاح طلبان در دو انتخابات بعدی افت شدید کرد.

پایان خبر بهار جاودانه

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "الله کرم: اصلاح طلبان برای مردم تمام شده اند/ جوادی حصار: پس چرا انقدر از آنان می ترسید؟" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "الله کرم: اصلاح طلبان برای مردم تمام شده اند/ جوادی حصار: پس چرا انقدر از آنان می ترسید؟"، کلیک کنید.