انرژی و کارگر را با دلار 15هزار تومانی دریافت میکنند اما ارز را میخواهند 60هزار تومان بفروشند

انرژی و کارگر را با دلار 15هزار تومانی دریافت میکنند اما ارز را میخواهند 60هزار تومان بفروشند

برادران نامه 10 انجمن صنعتی درباره نرخ ارز را منتسب به جریان تورم ساز خواند و گفت: انرژی و کارگر را با دلار 15هزار تومانی دریافت می کنند اما ارز را می خواهند 60هزار تومان بفروشند

به گزارش بهار جاودانه، محمدمهدی برادران، معاون صنایع عمومی وزارت صمت در گفتگو با بهار جاودانه در واکنش به نامه اخیر برخی تولیدکنندگان بزرگ کشور به مقام معظم رهبری درخصوص بازگشت ارز صادراتی و فروش آن به نرخ بالاتر از نیما با تاکید براینکه این نامه جای ابهام دارد، اظهار کرد: در واقع اینها جریان تورم ساز کشور هستند. جریان تورم گرایی که سومدیریت خود را با کاهش پول ملی تنظیم می کنند. اینها شرکت هایی هستند که برخی از آنها به جای اینکه به بهره وری تولید فکر کنند هر ساله در این فصل با بازی با صورت های مالی و قیمت سازی، سودهای کلان گزارش می کنند؛ مثلا شرکتی که سال گذشته 105 همت سود گزارش کرده است چرا باید چنین نامه ای بنویسد؟

اگر صنایع پایین دست این موضوع را مطرح می کردند مشکلی نیست

وی ادامه داد: به عنوان نمونه انجمن نساجی یا صنعت کفش که این نامه را امضا کردند باید بررسی شوند که آیا اساسا ارزی آورده اند که در کانال 40 هزار تومان فروخته باشند؟ اینها که ارز خود را در کانال های بالاتر می فروشند.

برادران تصریح کرد: شرکتی که تولیدش کمتر شده چرا سودش زیاد شده است؟ این سوال بنده باعث ناراحتی بسیاری شده بود، اما واقعا 105 همت سود چه معنایی می دهد؟ اصلا چه مشکلی بزرگی وجود داشت که به رهبری نامه نوشته اند؟ از این بیشتر می خواستند سود کنند؟ اگر صنایع پایین دست این موضوع را مطرح می کردند مشکلی نیست اما نه صنایع بالادست.

معاون صنایع عمومی وزیر صمت با اشاره به دخالت بی مورد بورس کالا در این موضوع، تاکید کرد: بورس کالا یک شرکت خصوصی است و نباید در حوزه سیاست گذاری دولت وارد شود که در این صورت تخلف آن محرز است. بورس کالا کارمزدش را بگیرد تا در آن بستر معاملات صورت بگیرد.

چرا حقوق مالکانه دولت را با نرخ 60 هزار تومان نمی دهند؟

وی تصریح کرد: سهامدار بورس کالا شرکت مس است و معلوم است این شرکت یا شرکت فولاد می خواهند بیشتر بفروشند. اینها می خواهند بیشتر سود کنند و به همین دلیل چنین کاری کرده اند. تصور کنید شرکت فولاد در سال گذشته 108 همت سود کرده است؛ از جیب مردم و از جیب زنجیره پایین دست مثل لوازم خانگی که باید سود می کرد اما در واقع با خام فروشی سود کرده است! در حال حاضر هم کالا را داخل کشور گران تر می فروشند و حالا می گویند ارز صادراتی را با نرخ بالاتر بفروشیم!

برادران ادامه داد: آقایان انرژی را با دلار 10 هزار تومان، نیروی انسانی را با دلار 15هزار تومان و بنزین را با دلار هزار تومان می گیرند؛ بعد کالا را با نرخ 50 هزار تومان بفروشند؟ چرا باید اینگونه باشد؟ مگر اینکه بگوییم حقوق مالکانه دولت را با نرخ 60 هزار تومان پرداخت کنند و همینطور انرژی و … را سپس در این شرایط ارز صادراتی را با نرخ 60 هزار تومان بفروشند. 

چرا هر سال در اردیبهشت ماه جریان سازی می کنند؟

به گفته معاون صنایع عمومی وزارت صمت، متوسط مواد اولیه این شرکت ها کمتر از 30 هزار تومان است؛ مگر حقوق نیروی انسانی را با دلار 60 هزار تومانی می دهند که می خواهند ارز صادراتی خود را بالا بفروشند؟!

وی با تاکید براینکه جریانی پشت پرده است که هر سال اردیبهشت ماه جریان سازی می کنند و امسال بورس کالا هم ایدیولوگ آنها شده است، تصریح کرد: رهبری قبلا پاسخ اینها را داده اند که شرکت های بزرگ دولتی که مواد اولیه را از دولت می گیرند چرا برنامه ها و سیاست های خود را با دلار تلگرامی تنظیم می کنند؟

پایان خبر بهار جاودانه

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "انرژی و کارگر را با دلار 15هزار تومانی دریافت میکنند اما ارز را میخواهند 60هزار تومان بفروشند" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "انرژی و کارگر را با دلار 15هزار تومانی دریافت میکنند اما ارز را میخواهند 60هزار تومان بفروشند"، کلیک کنید.