اهمیت تجویز و مصرف منطقی دارو در کشور / هدررفت منابع با استفاده نامناسب از داروها

اهمیت تجویز و مصرف منطقی دارو در کشور / هدررفت منابع با استفاده نامناسب از داروها

معاون وزیر و رییس سازمان غذا و دارو با اشاره به ضروت تجویز و مصرف منطقی دارو در کشور گفت: معتقدیم علیرغم همه تلاش های صورت گرفته، هنوز مصرف و تجویز دارو در کشور منطقی نشده و این موضوع دلایل متعددی دارد.

به گزارش بهار جاودانه، دکتر سیدحیدر محمدی در دومین همایش ملی تجویز و مصرف منطقی دارو، با تاکید بر اهمیت بحث تجویز و مصرف منطقی دارو، گفت: معتقدیم علیرغم همه تلاش های صورت گرفته، هنوز مصرف و تجویز دارو در کشور منطقی نشده و این موضوع دلایل متعددی دارد.

وی ادامه داد: طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، تقریبا حدود نیمی از داروها دارای تجویز و مصرف نامناسب هستند. در عین حال نیمی از بیماران نیز در مصرف صحیح داروها کوتاهی می کنند؛ این در حالیست که استفاده نامناسب از داروها می تواند منجر به هدر رفت منابع شود.

وی با اشاره به چالش های اصلی تجویز و مصرف منطقی دارو در کشور تصریح کرد: سازمان غذا و دارو در این زمینه کمیته کشوری تجویز و مصرف منطقی دارو را تشکیل داده است و دستورالعمل های مربوطه نیز در این راستا تدوین شده است.

وی همچنین به اقدامات مرتبط با تامین پایدار دارو و آموزش های صورت گرفته در راستای تجویز و مصرف منطقی دارو در دانشگاه ها اشاره کرد و افزود: کمیته کشوری تجویز و مصرف منطقی دارو از سال 1379 در کشور تشکیل شده است و هدف تشکیل این کمیته ارتقای سطح خدمات در حوزه دارو و ارایه الگوی صحیح مصرف داروها بوده است.

رییس سازمان غذا و دارو با اشاره به ضروت تجویز و مصرف منطقی دارو گفت: معتقدیم قیمت داروها در ایران بالا نیست به شرط آنکه پوشش صحیح بیمه ای داشته باشد.

او با بیان اینکه موضوع مصرف منطقی همیشه به معنای کم کردن مصرف نیست، بلکه در برخی موارد داروهایی که باید مصرف شود نیز به صورت صحیح مصرف نمی شوند، افزود: تامین دارو به سختی در کشور انجام می شود و تامین نقدینگی، تامین مواد اولیه و جابجایی ارز نیز با سختی صورت می گیرد. لذا امیدواریم با مجموعه اقدامات انجام گرفته، تجویز و مصرف دارو در کشور مدیریت شود.

پایان خبر بهار جاودانه

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اهمیت تجویز و مصرف منطقی دارو در کشور / هدررفت منابع با استفاده نامناسب از داروها" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اهمیت تجویز و مصرف منطقی دارو در کشور / هدررفت منابع با استفاده نامناسب از داروها"، کلیک کنید.