ایجاد ارزش افزوده با حمایت از دانش بنیان ها/ افزایش بودجه پارک های علم و فناوری ضروری است

در گفت و گو با بهار جاودانه مطرح شد؛

ایجاد ارزش افزوده با حمایت از دانش بنیان ها افزایش بودجه پارک های علم و فناوری ضروری است

رییس پارک علم و فناوری استان فارس از توسعه بازار شرکت ها و پایلوت های فناوری خبر داد و گفت: افزایش بودجه پارک ها به منظور حمایت از شرکت های فناور و دانش بنیان کمک کننده است؛ چراکه اگر این شرکت ها مورد حمایت قرار بگیرند، چند برابر بیشتر از آن ارزش افزوده به همراه خواهند داشت.

امین رضا ذوالقدر، رییس پارک علم و فناوری فارس در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری بهار جاودانه گفت: پارک علم و فناوری فارس برنامه های متعددی در حال اجرا دارد. یک سری از برنامه های این پارک در ارتباط با توسعه زیرساخت هاست. به عنوان مثال امسال برج فناوری پارک علم و فناوری فارس را به بهره برداری رساندیم. این برج نزدیک به هفتاد واحد دارد و اکنون شرکت های فناور و دانش بنیان در حال استقرار در این واحدها هستند. برخی از این شرکت ها بیش از یک واحد نیاز دارند، زیرا توسعه یافته اند. به طور متوسط می توان گفت حدود 30 شرکت در این برج مستقرند.

دکترای شیمی-فیزیک افزود: ما توانستیم فضاهای کارگاهی را در اختیار شرکت ها قرار دهیم. در نظر داریم این فضاها را حداقل سالانه یک یا دو عدد اضافه تر کنیم. البته مشکل کمبود منابع داریم، زیرا بخش عمده ای از بودجه ما صرف راه اندازی برج فناوری شده و هنوز یک مقدار مطالبات پیمانکاران باقی مانده است. به محض اینکه مطالبات را تسویه کنیم، عملیات این کار را آغاز خواهیم کرد.

وی عنوان کرد: سال آتی نیز روی توسعه پایلوت های فناوری تمرکز خواهیم کرد. حسن پایلوت ها نسبت به برج فناوری این است که سازه بلندمرتبه ای ندارند؛ هزینه تمام شده پایلوت ها به علت اینکه یکی الی دوطبقه هستند، کمتر از برج فناوری است، سریع تر نیز به بهره برداری می رسند.

به گفته وی، همچنین از کارگروه زیربنایی استان مجوز حوزه اراضی پارک را دریافت کرده ایم و در حال حاضر مراحل اداری خود را سپری می کند.

وی تصریح کرد: توسعه بازار شرکت ها نیز از دیگر برنامه های پارک علم و فناوری فارس است. در این حوزه نیز با دستگاه های اجرایی مختلف و صنایع در حال رایزنی هستیم، زیرا شرکت های وابسته به پارک علم و فناوری فارس از پتانسیل بسیار خوبی برخوردارند. هم اکنون نزدیک به 400 شرکت دانش بنیان و فناور تحت پوشش پارک علم و فناوری فارس قرار دارند؛ شرکت هایی که پژوهشگران توانمندشان توانسته اند یک یا چند محصول را به بازار عرضه کنند.

وی خاطرنشان کرد: برنامه ای نیز تحت عنوان شنبه های نوآورانه را در حال اجرا داریم. در این طرح ما به سراغ صنایع می رویم و نیازهای آن ها را بررسی می کنیم تا شرکت ها نیازهای آن مجموعه ها را برطرف کنند یا صنایع بزرگ استان به پارک علم و فناوری فارس می آیند و نیازهایشان را بازگو می کنند.

وی عنوان کرد: طرح دستیار فناور را نیز به منظور ترویج فناوری میان دانشجویان دانشگاه ها در حال اجرا داریم. همچنین با مساعدت انجمن های علمی دانشجویی، شرکت های دانش بنیان را به دانشجویان معرفی می کنیم.

تامین بودجه؛ مشکل عمده پارک های علم و فناوری

رییس پارک علم و فناوری فارس گفت: عمده ترین مشکل ما برای پیشبرد و اجرای طرح های پارک، در ارتباط با اختصاص بودجه هاست. بودجه های پارک علم و فناوری محدود است. کل بودجه عمرانی که به این پارک اختصاص یافت نزدیک به 12 میلیارد است که اگر تا پایان سال همه آن اختصاص پیدا کند، بازهم برای پرداخت مطالبات پیمانکاران با مشکل مواجه خواهیم بود.

ذوالقدرافزود: پارک های علم و فناوری دو نوع بودجه هزینه ای و تملک دارایی دارند؛ بودجه تملک دارایی به این موضوع وابسته است که پارک ها چه نوع پروژه ای (که ردیف اعتباری دارد) در دست اجرا دارند. به عنوان مثال، امسال برای ساخت و اجرای پروژه برج فناوری پارک علم و فناوری بودجه تملک دارایی اختصاص پیدا کرد. ما اجازه نداریم این بودجه را صرف بودجه های هزینه ای پارک کنیم.

وی خاطرنشان کرد: سازمان برنامه وبودجه ابتدا بودجه های هزینه ای را تخصیص می دهد، زیرا بخشی از این بودجه ها در ارتباط با حقوق نیروهای انسانی است. بخش دیگر از بودجه های هزینه ای صرف تسهیلات به شرکت های دانش بنیان می شود؛ ارایه تسهیلات به شرکت های دانش بنیان به میزان بودجه اختصاصی یافته ما ارتباط دارد. طی چند ماه اخیر هزینه هایی که به ما اختصاص پیدا کرد تقریباً بیشتر صرف حقوق کارمندان شد ازاین رو بودجه کافی برای ارایه تسهیلات به شرکت های دانش بنیان نداشتیم.

وی تاکید کرد: بابت این کمبود بودجه، چندین بار با سازمان برنامه وبودجه جلساتی را برگزار کنیم. طی دو ماه اخیر نیز با نمایندگان مجلس برای افزایش بودجه های پارک های علم و فناوری رایزنی هایی انجام داده ایم، زیرا کل بودجه پارک های علم و فناوری کل کشور به اندازه یک دانشگاه بزرگ هم نیست.

وی بیان کرد: افزایش بودجه پارک ها به منظور حمایت بیشتر از شرکت های فناور و دانش بنیان بسیار کمک کننده است. هرچقدر این شرکت ها موردحمایت قرار بگیرند، چند برابر بیشتر از آن ارزش افزوده به همراه خواهند داشت. بودجه خوبی برای ارایه تسهیلات به شرکت های دانش بنیان از سوی سازمان برنامه وبودجه به پارک ها اختصاص پیدا نمی کند. هرچند مسیولان سازمان برنامه وبودجه معتقدند همه بودجه هزینه ای نباید از طریق این سازمان تامین شود. بخشی از آن نیز باید از طریق وام های بانکی و بخش دیگر باید از طریق صندوق های پژوهش و فناوری تامین شود.

جذب سرمایه گذاران برای اجرای ایده های خوب

رییس پارک علم و فناوری فارس درباره نحوه حمایت این پارک از شرکت های فناور و دانش بنیان گفت: یکی از حمایت های پارک، استقرار شرکت های دانش بنیان در برج فناوری مان است. هزینه استقرار در این پارک بسیار کمتر از بیرون مجموعه است. ارایه تسهیلات بانکی هم از دیگر حمایت های ما از شرکت های دانش بنیان و فناور محسوب می شود. پارک علم و فناوری سهمیه ای برای دریافت تبصره 18 دارند. شرکت ها پس از اعلام پارک علم و فناوری به بانک، بر اساس مصوبه های استانی و تایید کارگروه های مربوطه، می توانند از این تسهیلات بهره ببرند.

وی افزود: همچنین یک صندوق پژوهش و فناوری در فارس داریم. سهامدار عمده این صندوق بخش خصوصی است. بخشی از سهام آن نیز به پارک علم و فناوری فارس و دانشگاه شیراز اختصاص دارد. در این صندوق نیز یک سری تسهیلات مانند ارایه وام های که بهره به شرکت های دانش بنیان و فناور ارایه می شود. امسال نزدیک به 30 میلیارد تومان به شرکت ها تسهیلات پرداخته شده است.

وی عنوان کرد: رویدادهای نیز به منظور جذب سرمایه گذار برگزار می کنیم. حدود یک ماه پیش رویدادی برگزار کردیم و حدود 10 صندوق سرمایه گذاری از تهران در این رویداد شرکت کردند تا روی ایده های خوب که بازار مناسبی دارند، سرمایه گذاری کنند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ایجاد ارزش افزوده با حمایت از دانش بنیان ها/ افزایش بودجه پارک های علم و فناوری ضروری است" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ایجاد ارزش افزوده با حمایت از دانش بنیان ها/ افزایش بودجه پارک های علم و فناوری ضروری است"، کلیک کنید.