باور رییس جمهور باید بر مبنای تکیه بر توان داخلی باشد

فناوری و دولت آینده (12)؛

باور رییس جمهور باید بر مبنای تکیه بر توان داخلی باشد

استاد پژوهشکده لیزر و پلاسما تاکید کرد که رییس جمهور منتخب باید بر توان داخلی باور داشته باشد در این شرایط قطعا تحول ایجاد خواهد شد و نتایج این تحولات در میان مدت بر زندگی مردم کشور تاثیر می گذارد.

سید حسن توسلی، استاد پژوهشکده لیزر و پلاسما در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری بهار جاودانه در خصوص اینکه از رییس جمهور دوره چهاردهم چه انتظاراتی  به عنوان فعال عرصه علم و فناوری دارید، گفت: طبق فرمایشات مقام معظم رهبری که بر توان داخلی بسیار تاکید دارند، کشور ما در حوزه های مختلف خصوصا فناوری توانمند است و اگر رییس جمهور جدید بر توان داخلی باور داشته باشد می توانیم مشکلات را حل کنیم.

وی افزود: بینش و باور رییس جمهور باید بر مبنای تکیه بر توان داخلی باشد متاسفانه ما مدیرانی داریم که بینش آنها این نیست و در کلام به تکیه بر توان داخلی اشاره می کنند ولی باور ندارند چه بسا اگر این باور ایجاد شود 50 درصد راه را رفته ایم.

استاد پژوهشکده لیزر و پلاسما خاطرنشان کرد: اگر این باور وجود داشته باشد قطعا تحول ایجاد خواهد شد و نتایج این تحولات در میان مدت بر زندگی مردم کشور تاثیر می گذارد. 

توسلی با اشاره به اینکه رییس جمهور باید در همه زمینه ها باور راسخ داشته باشد عنوان کرد: باور به توان اجتماعی، فرهنگی، فناوری و … باعث می شود که بتوانیم با حمایت دولت و تلاش مردم مسیر رشد و تعالی را طی کنیم.

وی بیان کرد: بنده باتوجه به اینکه سال ها در حوزه فناوری فعال هستم مشاهده میکنم که ما توان، استعداد و پتانسیل لازم را داریم و اگر رییس جمهور جدید هم بر این توان باور داشته باشد قطعا نتیجه اش را خواهیم دید.

استاد پژوهشکده لیزر و پلاسما افزود: دولت ها در سال های گذشته زمانیکه می خواستند برای حوزه ای کاری انجام دهند این تصور را داشتند که باید به جای آن حوزه تصمیم بگیرند و عمل کنند مانند پدر و مادری که، چون می خواهند به فرزندشان کمک کنند کار های فرزند خود را انجام می دهند درصورتیکه اشتباه است.

توسلی در ادامه گفت: دولت جدید برای حمایت از فناوری کشور باید بعد از باور به توان داخلی زیرساخت های مورد نیاز برای رشد فناوری را محیا کند نه اینکه به جای فناور تصمیم بگیرد و کار ها را انجام دهد چرا که فناور می داند که باید چه کار هایی انجام دهد فقط کافی است سیستم و زیرساختی فراهم شود که فناور در شرایط مساعد فعالیت کند.

وی خاطرنشان کرد: به عنوان مثال فناور تصمیم دارد از تهران به مقصد قم حرکت کند اگر دولت از همان ابتدای مسیر مدام به فناور راه را نشان دهد و برای آن تصمیم بگیرد که از چه مسیر هایی حرکت کند این صحیح نیست بلکه دولت باید یک جاده مناسب بسازد و فناور می داند که از این جاده می تواند به مقصد برسد.

استاد پژوهشکده لیزر و پلاسما بیان کرد: ما در حال حاضر به آن جاده نیاز داریم و دولت باید یک سیستم و زیرساخت مناسب ایجاد کند.

توسلی افزود: رییس جمهور منتخب برای ایجاد زیرساخت ها باید اطلاعات و دانش کافی داشته باشد و بداند که چه توانمندی های فناورانه ای وجود دارد، چه سیستم ها و زیرساخت هایی نیاز است و بعد از آن قدرت اجرا داشته باشد و زمانیکه این شرایط فراهم شد طبیعتا تولید رشد خواهد کرد.

وی بیان کرد: در کنار جاده مناسب تهران قم نباید جاده های فرعی برای سرمایه گذاری سکه، ارز و بانک و سفته بازی بسیار هموارتر از جاده اصلی ایجاد شود چراکه اگر جاده های دیگر هموارتر باشد فناور مشاهده می کند که سرمایه گذاران ارز، سکه و سفته باز ها به سرعت از کنار فناور رد می شوند و می روند. 

استاد پژوهشکده لیزر و پلاسما در پایان گفت: آنها هم باید موانع و قوانینی در مسیر راه خود داشته باشند که اختلاف سرعت فناور و غیرفناور بسیار زیاد نباشد و حتی فناور باید با سرعت بالاتری نسبت به شغل های کاذب مانند دلالی در مسیر رشد حرکت کند که اگر چنین سیستمی باشد دیگر نیازی نیست دولت کار خاصی برای فناور انجام دهد و روند فعالیت فناور به صورت خودکار بهینه می شود.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "باور رییس جمهور باید بر مبنای تکیه بر توان داخلی باشد" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "باور رییس جمهور باید بر مبنای تکیه بر توان داخلی باشد"، کلیک کنید.