تصاعد بحران در تل آویو  – بهار جاودانه

تصاعد بحران در تل آویو 

پس از پایان جنگ غزه، اساساً امکان بقای نتانیاهو در مسند قدرت وجود ندارد و طبق نظرسنجی های صورت گرفته، وی باید کنست را منحل و انتخابات زودهنگام را برگزار کند. نتیجه این انتخابات نیز چیزی جز شکست کابینه ایتلافی کنونی نخواهد بود. افرادی مانند بن گویر و اسموتریچ نیز نسبت به این موضوع شدیداً نگران هستند و به همین سبب، اصرار بر استمرار جنگ (با هدف بقای کابینه در شرایط اضطراری) دارند.

به گزارش بهار جاودانه، حنیف غفاری در یادداشتی با این عنوان در روزنامه جوان نوشت:این روزها نظرسنجی های معناداری در اراضی اشغالی منتشر می شود که بخشی از آن ها ناظر بر شرایط کنونی رژیم اشغالگر قدس و برخی ناظر بر آینده است. براساس نظرسنجی اخیر انجام شده توسط «معاریو»، تقریباً 25 درصد از رای دهندگان حزب لیکود در حال حاضر به حمایت از بنی گانتس به عنوان نخست وزیر رژیم صهیونیستی متمایل هستند. به عبارت بهتر، حدود یک چهارم از هم حزبی های نتانیاهو نه تنها با او و سیاست هایش در جنگ غزه مخالف هستند، بلکه به اصلی ترین رقیب سیاسی وی تمایل پیدا کرده اند. بدون شک دوگانه «گانتس- نتانیاهو» دراینجا اساساً اهمیتی ندارد، اما از دل منازعات سیاسی جاری در اراضی اشغالی می توان آینده پژوهی و آینده نگاری تحولات رژیم صهیونیستی را در دستور کار قرار داد.

در این خصوص دو نکته اساسی وجود دارد:
نخست اینکه جنگ غزه، مرزبندی های سیاسی در اراضی اشغالی را تغییر داده و مولد نوعی آنارشیسم مزمن در تل آویو بوده و خواهد بود. به عبارت بهتر، اگر همین امروز آتش بس دایمی در جنگ غزه برقرار شود، گروه ها و احزاب سیاسی در اراضی اشغالی باید زمان زیادی را صرف بازتعریف جایگاه و مرزبندی های سیاسی خود در میان ساکنان اراضی اشغالی کنند. برخی از اختلافات جاری در میان احزاب و گروه های صهیونیستی، از اختلافات درون حزبی گرفته تا بیرونی، تا چندی پیش جنبه و ماهیت پنهان داشته و اکنون وارد فاز آشکار شده است. از ابتدا پیش بینی می شود که فرسایشی شدن جنگ غزه، منجر به تشدید شکاف های سیاسی در درون احزاب صهیونیستی و بر هم ریختن مرزبندی های سیاسی قبلی شود. 
نکته دوم اینکه بقای نتانیاهو یا حضور بنی گانتس در راس معادلات قدرت در اراضی اشغالی، تاثیری در ایجاد ثبات سیاسی یا حتی تسریع بازتعریف پازل های برهم ریخته امنیتی – داخلی در تل آویو نخواهد داشت. پس از پایان جنگ غزه، اساساً امکان بقای نتانیاهو در مسند قدرت وجود ندارد و طبق نظرسنجی های صورت گرفته، وی باید کنست را منحل و انتخابات زودهنگام را برگزار کند. نتیجه این انتخابات نیز چیزی جز شکست کابینه ایتلافی کنونی نخواهد بود. افرادی مانند بن گویر و اسموتریچ نیز نسبت به این موضوع شدیداً نگران هستند و به همین سبب، اصرار بر استمرار جنگ (با هدف بقای کابینه در شرایط اضطراری) دارند. اما سرکار آمدن بنی گانتس و تشکیل ایتلاف وی و لاپید نیز قطعاً منجر به ثبات سیاسی در تل آویو نخواهد شد! در این صورت، ایتلاف کنونی حاکم تبدیل به اپوزیسیون کابینه جدید شده و ترکش های گسترده در دوران پسا جنگ نیز متوجه گانتس و همراهانش خواهد بود. 
قدر متیقن تحولات جاری در اراضی اشغالی چیزی جز «تصاعد بحران» و ناتوانی صهیونیست ها در مدیریت بحران های جاری و آتی در تل آویو نخواهد بود. در این معادله، دوگانه سازی میان «گانتس- نتانیاهو» اساساً معنا و مفهومی ندارد. کابینه ایتلافی بعدی در اراضی اشغالی، قطعاً با بحران های مزمن و دامنه داری مواجه خواهد شد که قدرت مدیریت و حتی تحلیل اولیه آن ها را نخواهد داشت. دراینجا اهمیتی ندارد که چه کسی (نتانیاهو یا گانتس) در مسند قدرت در تل آویو قرار خواهد گرفت.

پایان خبر بهار جاودانه

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تصاعد بحران در تل آویو  – بهار جاودانه" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تصاعد بحران در تل آویو  – بهار جاودانه"، کلیک کنید.