تیرباران بیت کوین در بازار ارز دیجیتال

تیرباران بیت کوین در بازار ارز دیجیتال

آفتاب نیوز :

در تاریخ 18 خرداد، کارمزد اولویت در شبکه بیت کوین به طور موقت افزایش یافت. این در حالی است که ETF های اسپات بیت کوین که شاهد بیشترین انباشت از زمان راه اندازی بودند، برای رشد پایدار قیمت بیت کوین کافی نبودند.

علاوه بر این، سهام مایکرواستراتژی، علی رغم رشد دو برابری MTSR در شش ماه گذشته، 6.9 میلیارد دلار پوزیشن های شورت (فروش) سازمانی را جذب کرده است.

داده های اشتغال و ناامیدی برای کاهش نرخ بهره

آنچه تصور می شد چالشی برای تلاش قیمت بیت کوین برای سقف زدن باشد، در معاملات روز جمعه ایالات متحده به یک عقب نشینی قیمتی تبدیل شد.

بر اساس داده های کوین گلس، این فشار فروش منجر به لیکوییدیشن 450 میلیون دلاری شد که بیشترین مقدار را از زمان ریزش بازار در اواسط آوریل ثبت کرده است.

در اوایل روز جمعه، قیمت بیت کوین با به چالش کشیدن 72٬000 دلار، پس از آنکه داده های حقوق و دستمزد غیرکشاورزی ایالات متحده (NFP) در ماه می بسیار قوی تر از حد انتظار بود و 272٬000 شغل اضافه شدند، شروع به کاهش کرد. این داده ها نشان داد که بازار کار بهتر از پیش بینی ها با سیاست های مالی سخت مقابله می کند.

این امر به نوبه خود، احتمال کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو را به عقب انداخت که یک پیش نیاز کلیدی برای هجوم نقدینگی به دارایی های ریسکی و ارز های دیجیتال است.

به این ترتیب، در ها به روی کاهش نرخ بهره در ماه جولای بسته شد. کمیته بازار آزاد فدرال (FOMC) قرار است در 12 ژوین (23 خرداد) برای بحث در مورد نرخ ها تشکیل جلسه دهد و بازار ها اکنون امید کمی برای کاهش نرخ بهره در سه جلسه بعدی دارند.

افزایش موقت کارمزد در شبکه بیت کوین

در 7 ژوین، شبکه بیت کوین افزایش شدیدی را در کارمزد تراکنش ها تجربه کرد که عمدتا دلیل آن 332٬000 تراکنش تایید نشده بود.

به گفته کالین وو (Colin Wu)، یک تحلیلگر بلاکچین مطرح، مقصر اصلی این ترافیک صرافی اوکی اکس (OKX) بوده که به دلیل تجمیع (Consolidation) و مدیریت UTXO ها در کیف پول های خود چنین تراکمی را در شبکه ایجاد کرده است.

نقل و انتقالات بیت کوین به عنوان خروجی تراکنش های خرج نشده (UTXO) در کیف پول کاربران ذخیره میشود. هنگامی که کاربر میخواهد بیت کوین خود را به کیف پول دیگری ارسال کند، باید برای هر UTXO که در کیف پول خود دارد، کارمزد تراکنش بپردازد که در صورت انجام نقل و انتقالات بزرگ ممکن است بیشتر شود.

این مشکل به ویژه برای صرافی ها که اغلب تراکنش های ورودی کوچک و تراکنش های خروجی بزرگ دارند نگران کننده است. به این ترتیب، صرافی ها UTXO های خود را با صرف یک باره آن ها در حالی که هزینه های شبکه نسبتاً کم است، «تجمیع» کرده و همه ورودی ها را در خروجی های بسیار بزرگ تر در یک کیف پول ادغام می کنند.

وقتی یک صرافی بزرگ چنین کاری را انجام دهد، این قدرت را دارد که کارمزد ها را در کل شبکه افزایش داده و هزینه تراکنش ها را برای دیگران سنگین کند.

برخی از توسعه دهندگان کریپتو از صرافی OKX انتقاد کردند که چرا تصمیم گرفت ادغام خود را از این طریق انجام داده و حتی قبل از آن هشداری صادر نکرده است.

کارمزد پردازش تراکنش های با اولویت بالا، به 514 ساتوشی رسید، در حالی که تراکنش های با اولویت پایین 513 ساتوشی کارمزد داشتند. به این ترتیب، کارمزد این تراکنش ها بر حسب دلار آمریکا به حدود 50 تا 52 دلار رسیده بود. گفتنی است اکنون کارمزد ها به حالت عادی و حدود 74 ساتوشی بازگشته است.

40٪ کاهش سهام GameStop

فشار فروش بیت کوین و بازار کریپتو چند ساعت بعد نیز افزایش یافت، زیرا رورنیگ کیتی (Roaring Kitty) برای اولین بار در چند سال گذشته یک لایو در یوتیوب برگزار کرد. این افسانه معاملاتی احتمالا کسانی را که منتظر اطلاعیه ای بزرگ از سوی او بودند ناامید کرد. او به جز این که امیدوار بود مدیریت GameStop بتواند شرکت را به چیزی با ارزش در سال های آینده تبدیل کند، حرف دیگری برای گفتن نداشت.

در همان روز، سهام GME در طول لایو، کاهش یافت و تا 40٪ افت ارزش خودر ا به ثبت رساند. میم کوین GME در بستر شبکه سولانا نیز نسبت به سقف هایی که روز جمعه به آن ها رسیده بود 50٪ کاهش یافته است. بررسی سایر سکه های میم نیز نشان می دهد که دوج کوین (DOGE) 8٪، شیبا اینو (SHIB) 10٪ و پپه (PEPE) 15٪ کاهش یافته اند.

شرکت های بزرگ به دنبال سقوط مایکرواستراتژی

در عین حال، چندین موسسه برای کاهش قیمت سهام شرکت اطلاعات نرم افزاری مایکرواستراتژی مایکل سیلر با 6.9 میلیارد دلار، پوزیشن شورت باز کرده اند.

با این حال، به نظر می رسد عزم فروشندگان کوتاه مدت در حال کاهش است، زیرا قیمت در شش ماه تقریبا سه برابر شده است.

آمار 6 ژوین نشان می دهد که مایکرواستراتژی دارای 18 موقعیت فروش است که در فهرست شرکت تحقیقاتی سرمایه گذاری بیگ شورترز (The Big Shorters) فینتل (Fintel) لیست شده است. بیگ شورترز لیستی از بزرگترین موقعیت های فروش است که توسط موسسات به SEC فاش شده است.

بزرگترین پوزیشن که تقریبا 2.4 میلیارد دلار است، بیست و هفتمین پوزیشن خالص در بین موسسات است.

علیرغم اینکه برخی موسسات روی سقوط مایکرواستراتژی پوزیشن باز کردند، کاهش قابل توجهی در اعتماد فروشندگان کوتاه مدت مشاهده شده است.

نرخ سود فروش برای سهام مایکرواستراتژی طی شش ماه گذشته نزدیک 50٪ کاهش یافته و از 3.1 روز به 1.5 روز رسیده است.

منبع: میهن بلاک چین

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تیرباران بیت کوین در بازار ارز دیجیتال" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تیرباران بیت کوین در بازار ارز دیجیتال"، کلیک کنید.