جزییاتی از معافیت و کسری خدمت سربازی

جزییاتی از معافیت و کسری خدمت سربازی

آفتاب نیوز :

افراد ذکور ایرانی زمانی که به سن 18 سالگی می رسند مشمول خدمت سربازی می شوند و در صورت عدم معافیت، باید به خدمت اعزام شوند و برای دریافت برگ اعلام محل خدمت، یک هفته قبل از تاریخ اعزام به خدمت به دفاتر پلیس 100 مراجعه و در روز اعزام به نشانی درج شده در برگ اعلام محل خدمت مراجعه کنند.

علاوه بر شرایط معافیت خدمت سربازی، راه هایی برای کسر خدمت در قانون نظام وظیفه در نظر گرفته شده است. این کسر های خدمت سربازی در واقع نوع خاصی تسهیلات است که کاملاً قانونی هستند و در این گزارش به موضوع معافیت و کسر خدمت ها پرداخته ایم.

سربازانی که در سازمان بسیج عضویت فعال داشته اند برابر مقررات مربوطه می توانند تا سقف شش ماه از کسر خدمت استفاده کنند.

مشمولانی که مدت غیبت اولیه آنان تا سه ماه باشد با سه ماه اضافه خدمت و در صورتی که مدت غیبت اولیه از سه ماه بیشتر باشد با شش ماه اضافه خدمت اعزام می شوند.

همچنین مشمولان غایب در صورتی که بیش از یک سال غیبت داشته باشند علاوه بر 6 ماه اضافه خدمت قراری نیز محسوب می شوند.

کسری خدمت کارکنان وظیفه متاهل دارای فرزند
مدت کسر خدمت کارکنان وظیفه در حین خدمت که قبلاً به ازای هر فرزند 3 ماه بوده است به ترتیب برای فرزند اول 3 ماه فرزند دوم 4 ماه و برای فرزند سوم به 5 ماه افزایش یافته است.

سربازان متاهل از دو ماه کسری خدمت برخوردار می شوند و در محل سکونت همسر بکارگیری می شوند.

معافیت تحصیلی دانش آموزان
مشمولانی که بعد از 20 سالگی از مقطع دیپلم (پایه دوازدهم) فارغ التحصیل می شوند چنانچه شروع سال تحصیلی که در پایان آن سال تحصیلی فارغ التحصیل شده اند قبل از 20 سالگی تمام باشد. در صورتی که همان سال تحصیلی در دانشگاه و با مراکز آموزش عالی مورد پذیرش قرار گیرند صدور معافیت تحصیلی برای آنان بلامانع است.

سال تحصیلی از اول بهار جاودانه ماه تا پایان شهریور سال بعد در نظر گرفته می شود.

مشمولانی که بعد از 20 سالگی در پایه دوازدهم فارغ التحصیل شده اند تا پایان 21 سالگی مهلت معرفی برای تعیین تکلیف وضعیت خدمتی خود دارند.

دانش آموزانی که قبل از ورود به سن مشمولیت موفق به اخذ مدرک دیپلم پایه دوازدهم می شوند از تاریخ ورود به سن مشمولیت یک سال مهلت معرفی دارند.

ورود به سن مشمولیت برای این مشمولان تاریخ تولد مشمول در 18 سالگی ملاک محاسبه یک سال است.

به طور مثال مشمول متولد 1383/2/15 از 1401/2/15 تا 1402/2/15 مهلت دارد؛ دانش آموزانی که قبل از ورود به سن مشمولیت انصراف، ترک با اخراج از تحصیل شده باشند از تاریخ ورود به سن مشمولیت (18) سالگی تمام شش ماه مهلت دارند تا خود را معرفی کنند.

دانش آموزانی که پس از ورود به سن مشمولیت 18 سالگی تمام فارغ التحصیل انصراف ترک با اخراج از تحصیل شده باشند از تاریخ فراغت ترک با اخراج از تحصیل تا یک سال تحصیلی مهلت دارند تا خود را معرفی کنند.

معافیت تحصیلی دانشجویان
سنوات اولیه تحصیل برای مقطع کاردانی 2/5 سال و سنوات اولیه تحصیل برای مقطع کارشناسی ناپیوسته و کارشناسی ارشد ناپیوسته 3 سال و سنوات اولیه تحصیل برای مقطع کارشناسی پیوسته 5 سال است.

مهلت معرفی دانشجویان حداکثر یک سال پس از تاریخ فراغت از تحصیل انصراف ترک یا اخراج از تحصیل است.

معافیت تحصیلی برای هر مقطع تحصیلی فقط یک بار صادر می شود.

ترخیص سربازان وظیفه بدون غیبت اولیه در حین خدمت جهت ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی و بالاتر بلامانع است.

خروج از کشور
افراد ذکور از اول ماهی که طی آن ماه به 18 سالگی تمام می رسند برای خروج از کشور باید وثیقه پرداخت کنند.

مشمولان غایب مجاز به خروج از کشور برای تحصیل و با سفر های زیارتی علمی و ورزشی نمی باشند. دانشجویان برای ثبت درخواست خروج از کشور باید از طریق سایت سازمان وظیفه عمومی و انتخاب درگاه www.vazifeh.Police.ir به آدرس خدمات الکترونیک اقدام کنند.

معافیت پزشکی
مشمولان ایرانی مقیم خارج از کشور می توانند با حضور در نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور تقاضای رسیدگی به معافیت پزشکی خود را مطرح و مشمولان غایب می توانند برای ثبت درخواست معافیت پزشکی اقدام کنند.

مشمولان در حین تحصیل برای برخی از بیماری ها که در ارتباط با مدرک تحصیلی نیستند می توانند درخواست معافیت پزشکی کنند و مشمولان در حین خدمت باید از طریق یگان خدمتی برای معافیت پزشکی اقدام کنند.

ضعف بینایی یک چشم برای مشمولان کاردانی دیپلم و زیردیپلم باید بالاتر از 6 دیوپتر باشد. ضعف بینایی یک چشم برای مشمولان کارشناسی به بالا می بایست بالاتر از 8 دیویتر باشد.

مشمولانی که در سیر مراحل رسیدگی به درخواست معافیت پزشکی قرار گرفته اند چنانچه در دانشگاه موسسات آموزش عالی با حوزه های علمیه پذیرفته شده و ثبت نام کنند مجاز به ادامه رسیدگی بوده و در صورت عدم احراز معافیت پزشکی و دارا بودن شرایط تحصیل می توانند از معافیت تحصیلی استفاده کنند.

بیماری های خونی، خود ایمنی و بیمار های فلج اندام ها نیاز به تزریق واکسن ندارند.

مشمولان دارای قد کمتر از 145 سانتیمتر معاف دایم می شوند.

مشمولانی که اعمال جراحی روی کبد، کیسه صفرا، مجاری صفراوی و پانکراس همراه با عوارض مزمن غیر قابل علاج و ناتوان کننده انجام داده اند به شرط اثبات معاف دایم پزشکی است.

مشمولانی که در شورای عالی پزشکی معاف از خدمت تشخیص داده نشوند به خدمت اعزام و حق اعتراض به نظر شورای عالی را ندارند.

معافیت کفالت
یکی از شرایط برخورداری از معافیت کفالت نداشتن غیبت است.

برای برخورداری از معافیت کفالت در خصوص پدر کمتر از 75 سال سن باید ناتوانی پدر مشمول و نیازمند به مراقب بودن وی به تایید شورای پزشکی و هییت رسیدگی معافیت کفالت وظیفه عمومی رسیده باشد.

یکی از فرزندان اولیایی که هر دو یا یکی از آن ها معلول باشد از خدمت دوره ضرورت معاف می شود.

یکی از فرزندان اولیایی که حداقل دارای 2 فرزند معلول مجرد باشند از خدمت دوره ضرورت معاف می شوند.

در صورت احراز شرایط معافیت برای مشمول جهت حضور در هیات رسیدگی دعوتنامه ارسال می شود.

برای اخذ معافیت کفالت مشمول باید به سن مشمولیت 18 سال تمام رسیده باشد، مشمولینی که شرایط احراز معافیت کفالت را دارند در حین استفاده از معافیت تحصیلی می توانند تقاضای کفالت دهند.

معافیت ایثارگران
به ازای هر 24 ماه آزادگی پدر یک فرزند می تواند از معافیت استفاده کند و به ازای هر 25 درصد جانبازی پدر یک فرزند می تواند از معافیت استفاده کند.

به ازای هر 30 ماه سابقه حضور در جبهه پدر یک فرزند می تواند از معافیت استفاده کند.

همچنین مشمولان در حین استفاده از معافیت تحصیلی می توانند برای معافیت ایثارگران اقدام کنند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "جزییاتی از معافیت و کسری خدمت سربازی" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "جزییاتی از معافیت و کسری خدمت سربازی"، کلیک کنید.