جزییات سیل کم سابقه سیستان و بلوچستان/ سدها جلوی خسارت سیلاب ایستادند

جزییات سیل کم سابقه سیستان و بلوچستان/ سدها جلوی خسارت سیلاب ایستادند

سخنگوی صنعت آب گفت: اگر سد زیردان وجود نداشت اضافه حجم 1700 متر مکعبی کلیه ی مناطق پایین دست در جنوب استان سیستان و بلوچستان را زیر آب فرو می برد و میزان خسارت های مالی و جانی صدها برابر شرایط فعلی بود.

به گزارش بهار جاودانه، عیسی بزرگ زاده با اشاره به بارندگی کم سابقه ی سیستان و بلوچستان در یک هفته ی اخیر اظهار کرد: بارندگی در بالادست سبب شده تا جریان آب رودخانه های منطقه در هر ثانیه از 2 میلیون لیتر در هر ثانیه عبور کند، برای مثال جریان رودخانه ی کاجو در بالادست به 2 میلیون و 200 هزار لیتر در ثانیه رسید.
سخنگوی صنعت آب ادامه داد: برای درک میزان این سیلاب در رودخانه ی کاجو کافی است بدانید این آب در هر ثانیه معادل 14 هزار بشکه نفت، حجم دارد و می تواند در کمتر از سه دقیقه، گنجایش غول پیکرترین کشتی نفت کش دنیا را پر از آب کند.
وی ادامه داد: از جمله ماموریت های یک سد در منطقه عملکرد در زمان سیلاب است به نحوی که آب را در خود ذخیره کرده و به صورت تنظیم شده در پایین دست رها کند.
بزرگ زاده با اشاره به عملکرد سد زیردان در سیلاب سیستان و بلوچستان گفت: سیلاب 2 میلیون و 200 هزار لیتر در هر ثانیه رودخانه ی کاجو به کمک سد زیردان کنترل و جریان ثابت 500 هزار متر مکعبی در پایین دست رها شد که متناسب با رفیت رودخانه بود.
وی افزود: اگر سد زیردان وجود نداشت اضافه حجم 1700 متر مکعبی کلیه ی مناطق پایین دست در جنوب استان سیستان و بلوچستان را زیر آب فرو می برد و میزان خسارت های مالی و جانی صدها برابر شرایط فعلی بود.
سخنگوی صنعت آب گفت: آب گرفتگی هایی که در پایین دست شاهد آن هستیم به دلیل بارندگی در خود منطقه است، توجه کنید همین سامانه ی بارشی در بندر گوادر پاکستان فاجعه به بار آورد و به کشته شدن ده ها تن ختم شد.
بزرگ زاده تاکید کرد: خوشبختانه سیلاب سیستان و بلوچستان تا کنون خسارت جانی نداشته و دستگاه های دولتی و مردمی مشغول رفع آب گرفتگی روستاها هستند.
پایان خبر بهار جاودانه

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "جزییات سیل کم سابقه سیستان و بلوچستان/ سدها جلوی خسارت سیلاب ایستادند" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "جزییات سیل کم سابقه سیستان و بلوچستان/ سدها جلوی خسارت سیلاب ایستادند"، کلیک کنید.