حادثه بالگرد رییس جمهور، رکورد شبکه های اجتماعی را شکست

به گزارش بهار جاودانه و به نقل از کانال تحلیل شبکه های اجتماعی مجازی، بررسی تحلیلی آمار فعالیت های کاربران در شبکه های اجتماعی مانند توییتر فارسی، اینستاگرام و تلگرام طی بازه زمانی بعدازظهر یک شنبه 30 اردیبهشت تا صبح سه شنبه 1 خرداد از شکستن رکوردهای تاریخ شبکه های اجتماعی حکایت دارد.

توییتر فارسی

تا ساعت 10 صبح سه شنبه 1 خرداد و طی زمانی کمتر از 48 ساعت (بین انتشار اولین شایعات تا اعلام جزییات مراسم تشییع) بیش از 305 هزار توییت مرتبط با سانحه سقوط بالگرد رییس جمهور و سرنوشت سرنشینان آن منتشر شده است. این توییت ها به شکل خیره کننده ای لایک شده اند و درمجموع بیش از 9 میلیون بار لایک و حدود یک میلیون بار بازنشر شده اند. این اعداد بیش از تعداد توییت و ریتوییت منتشرشده در نخستین روزهای پس از درگذشت «مهسا امینی» در شهریور 1401 است که طی مقطعی سه روزه، انتشار 190 هزار توییت و 830 هزار ریتوییت را به همراه داشت.

مجموع توییت های منتشرشده در این بازه زمانی حدود 150 میلیون بار در فضای توییتر خوانده شده است. روند انتشار توییت ها و ریتوییت ها که در نمودار به نمایش درآمده، اوج انتشار توییت ها را ساعت 9:30 صبح روز 31 اردیبهشت ماه نشان می دهد که عمده آن ها به پیام های تسلیت اختصاص دارد و این در حالی است که اوج انتشار ریتوییت ها، به ساعت 22:30 دوشنبه شب (31 اردیبهشت) بازمی گردد. حجم ریتوییت های منتشرشده در شامگاه دوشنبه آن هم در شرایطی که توییت های زیادی منتشر نشده بود، قابل توجه و تا حدی غیرطبیعی است.

حادثه بالگرد رییس جمهور، رکورد شبکه های اجتماعی را شکست

تلگرام

تلگرام نیز در عرض کمتر از 48 ساعت شاهد آمار خیره کننده 467 هزار پست تلگرامی با حدود 2 میلیارد (!) بازدید در مورد سانحه سقوط بالگرد رییس جمهور و سرنوشت سرنشینان بود. بیش از 52 هزار کانال تلگرامی مطالبی با این موضوع منتشر کرده اند.

گوگل

در آمار جست وجوی گوگل نیز موضوع «رییس جمهور ایران» برای مقطعی 10 ساعته، ترند اول جست وجوی جهانی بود. کمتر پیش می آید که در گوگل، صدر فهرست جست وجو راجع به موضوعی غیر از فیلم و سریال و آهنگ باشد؛ اما داده ها حاکی از آن است که طی نخستین ساعت های انتشار خبر رسمی شهادت «سید ابراهیم رییسی» و همراهانش، این موضوع بالاترین سهم جست وجو را در گوگل به خود اختصاص داده است.

اینستاگرام

اینستاگرام نیز شاهد واکنش های گسترده و میلیونی مخاطبان به موضوع سانحه بالگرد و سرنوشت رییس جمهور و همراهانش بود. برآورد می شود مجموع مطالب منتشرشده در اینستاگرام با موضوع سانحه بالگرد رییس جمهور طی حدود 48 ساعت گذشته، صدها میلیون بار دیده شده باشد.

نتیجه گیری

بر اساس داده های چهارگانه می توان گفت که سقوط بالگرد حامل رییس جمهور و همراهانش، تلاش های هلال احمر برای یافتن محل حادثه و درنهایت انتشار خبر رسمی سقوط بالگرد، طی 40 ساعت، یکی از پرواکنش ترین موضوعات شبکه های اجتماعی را در مدت زمانی کوتاه ثبت کرد.

فقط در دوره اعتراضات اواخر شهریور و اوایل مهرماه 1401 است که حجم محتوای منتشرشده در توییتر فارسی، از این میزان بیشتر بوده و این در حالی است که در پلتفرم هایی نظیر تلگرام، آمار حادثه رییس جمهور، رکوردی جدید محسوب می شود.

5454

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "حادثه بالگرد رییس جمهور، رکورد شبکه های اجتماعی را شکست" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "حادثه بالگرد رییس جمهور، رکورد شبکه های اجتماعی را شکست"، کلیک کنید.