درختان باستان این شکلی بودند/ عکس

به گزارش خبرگزاری بهار جاودانه، فسیل های درختی تازه کشف شده از منطقه نیوبرانزویک کانادا، داستان درختان باستانی را بازنویسی می کنند و ویژگی هایی را آشکار می کنند که تاکنون فاش نشده بود.

براساس گزارش بهار جاودانه، این فسیل ها که شامل ساختار تاج سه بعدی غیرمنتظره ای هستند، نگاهی بی نظیر به مورفولوژی درختان با قدمت 350 میلیون سال ارایه می دهند.

این گونه درخت فسیل شده با نام علمی Sanfordiacaulis densifolia نام گذاری شده است.

رابرت گاستالدو از کالج کولبی در واترویل(Colby College in Waterville) می گوید: روشی که این درخت در اطراف تنه دوکی شکل خود در طول کوتاهی از تنه، با تعداد زیادی برگ های بسیار بلند تولید می کند، شگفت انگیز است.

این یافته فسیلی بسیار مهم است، به ویژه با توجه به اینکه بیشتر درختان فقط به عنوان تنه و بدون هیچ نشانه ای از برگ ها یا اشکال کلی حفظ می شوند.

بر اساس بیانیه مطبوعاتی پژوهشگران این مطالعه، حفظ این فسیل به دلیل دفن شدن آن در یک شکاف در یک دریاچه باستانی ناشی از زلزله رخ داده است.

درخت کهنسال شبیه به درخت سرخس

این درخت باستانی تازه کشف شده شبیه به درخت سرخس یا نخل است که آن را به یک کشف شگفت انگیز تبدیل می کند، زیرا نخل ها خیلی دیرتر در اسناد و سوابق ثبت شده ظاهر شده اند.

با این حال، بر خلاف سرخس ها و درختان خرما که برگ های کمتری در بالای خود دارند، این درخت فسیل شده بیش از 250 برگ در امتداد ساقه خود دارد.

گاستالدو می گوید: در مقابل، این درخت بیش از 250 برگ را در اطراف تنه خود دارد که هر برگ تا 1.75 متر امتداد داشته است.

درختان باستان این شکلی بودند/ عکس

وی افزود: ما تخمین می زنیم که هر برگ حداقل یک متر دیگر قبل از نابودی رشد کرده است. این بدان معنی است که این درخت دارای یک سایبان متراکم از برگ بوده است که حداقل 5.5 متر در اطراف تنه آن که تنها 16 سانتی متر قطر داشته کشیده شده بوده اند.

پژوهشگران بر این باورند که Sanfordiacaulis نشان دهنده اولین شواهد مستند از رشد درختان کوچک تر در زیر یک تاج جنگلی بلندتر است. علاوه بر این، شواهد قابل توجهی از زندگی گیاهی متنوع در دوره کربونیفر اولیه ارایه می دهد.

کَربُنیفِر(Carboniferous) یا زُغالین بَر یکی از دوره های زمین شناسی از دوران دیرینه زیستی است که از پایان دوونین در 358.9 میلیون سال پیش تا آغاز پرمین در 298.9 میلیون سال پیش طول کشید.

گاستالدو می گوید: همه ما یک مفهوم ذهنی از شکل درخت، بسته به اینکه در کجای این سیاره زندگی می کنیم، داریم.

وی افزود: فسیلی که ما آن را گزارش می کنیم، منحصر به فرد و دارای شکل رشد عجیبی در تاریخ حیات روی زمین است. این یکی از آزمایش های تکاملی در دورانی است که گیاهان جنگلی تحت تنوع زیستی قرار گرفتند و به نظر می رسد که عمر کوتاهی دارد.

این یافته ها در مجله Current Biology منتشر شده است.

227227

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "درختان باستان این شکلی بودند/ عکس" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "درختان باستان این شکلی بودند/ عکس"، کلیک کنید.