ظرفیت بالای سینمای اصفهان، نیازمند توجه بیشتر مدیریت کلان است

ظرفیت بالای سینمای اصفهان، نیازمند توجه بیشتر مدیریت کلان است

بهار جاودانه/اصفهان یک کارگردان و فیلم نامه نویس گفت: مسیولِ سینماییِ ما باید بداند چند کارگردان فیلم کوتاه در اصفهان دارند، چند سناریونویس و چه تعداد فیلمبردار و …دارند؛ اگر باغبانی از ابزار و داشته های خود اطلاع نداشته باشد، نمی تواند کاری برای باغ انجام بدهد و فقط آشفتگی ایجاد می کند. آشفتگی در کارِ سینمایی اصفهان هم به دلیل عدم اطلاع از داشته های شهر و نیروهای بالقوه شهر در این حوزه است.

بهروز باقری در گفت وگو با بهار جاودانه و با اشاره به اینکه هر نام برای مخاطب ایرانی یادآور شهری است و وقتی از هنر صحبت می شود، همه به یاد اصفهان می افتند، گفت: اصفهان ظرفیت زیادی برای هنر دارد که  به دلایل مختلف بازمی گردد. مردم اصفهان از کودکی به دلیل محیط شهر خود، هنردوست و هنرمند و لطیف می شوند و این ویژگیِ ذاتی مردم این شهر است که در رشته های مختلف هنری از جمله سینما، ظرفیت بسیار بالایی دارد.

این کارگردان و فیلم نامه نویس اصفهانی ادامه داد: من از اعضای سینمای جوان دهه 60 هستم که اعضای سینما جوان اصفهان در آن زمان، سینماگران اصلیِ امروز ما را تشکیل دادند؛ از آقای فرهادی تا سیاوش زرین آبادی و.. هنرمندان دیگر. در زمینه تیاتر هم همین ظرفیت وجود دارد، اما متاسفانه آنقدر که باید توجه نمی شود. در هنرهای تجسمی و فردی، اصفهان پیشرفت داشته و نام آور شده اما این هنرها امکانات و وسایل خاصی نیاز ندارند و هنرمند با تهیه وسایل می تواند بهترین آثار را خلق کند، اما سینما نیازمند زیرساخت، بودجه و سیستم است. امروز سینمای بدنه به صنعت تبدیل شده و این یعنی نیاز به سرمایه دارد، و متاسفانه بچه های ما وقتی به این مرحله می رسند مجبور می شوند از اصفهان بروند.

او اضافه کرد: بنابراین اولین مشکل، مسیله بودجه است که بخشی از آن بودجه های دولتی و بخشی بودجه های شخصی است و بازهم متاسفانه یکی از مشکلات ما خراب کردن اسپانسرهای شخصی توسط کارگردان ها و تهیه کنندگان است که نمی توانند پول شخص را برگردانند، چون حرفه ای کار نکرده و فیلمنامه را تصویب نمی کنند و همین باعث می شود فرد، دورِ سرمایه گذاری سینمایی را خط بکشد. این موضوع به عدم وجود خانه سینما در اصفهان هم باز می گردد که اگر وجود داشت، اسپانسر در زمان سرمایه گذاری می توانست از خانه سینما درباره کارگردان و نویسنده استعلام کند.

باقری با بیان اینکه از گذشته، بودجه های دولتی برای کمک به تیاتر و سینما نیز در شهرداری و ادارات تخصیص پیدا می کردند، تصریح کرد: بازوی سینمای ما در شهرداری و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ضعیف است؛ متولیان امر سینما باید مدرک تحصیلی مرتبط داشته باشند، اما به دلیل عدم وجود تخصص حتی وقتی، شهرداری یا سازمانی به آثار هنری کمک می کنند درخششی حاصل نمی شود چون کار کارشناسی نمی شود و مسیولین ما متخصص و مرتبط با حوزه های خود نیستند. متخصصین امور سینمایی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی باید دست کم چند فیلم کوتاه ساخته باشد تا با چالش هاو الزامات این حوزه آشنا باشد و وقتی سینماگر با او از نیازها و مشکلات صحبت می کند درکی از مشکلات او داشته باشد اما متاسفانه اینطور نیست.

او اضافه کرد: ما جشنواره های مرتبط با ظرفیت خودمان در اصفهان نداریم چون این هنرها اولویت نیستند، در حالی که اصفهان دست کم ظرفیت 2 جشنواره فیلم کوتاه را دارد. هرسال جشنواره فیلم کودک با هزینه های گزاف بین اصفهان و تهران برگزار می شود اما آنطور که باید سودی برای فیلم سازی اصفهان ندارد. اصفهان ظرفیت زیادی در این حوزه دارد، اما فاقد زیرساخت های لازم است و زیرساخت شامل مدیران و بودجه های لازم است. برای مثال شهرداری می تواند اعلام کند که امسال تصمیم داریم 15 مستند و 2 فیلم کوتاه بسازیم با این محتوای خاص و با فراخوان درست و کار کارشناسی شده آثار خوب تولید کنند. این کارها الان هم بعضاً انجام می شود ولی آنقدر ناقص است که در نطفه خفه می شود. خانه سینما، خانه فیلم نامه و… چیزهایی است که برای درخشش سینما نیاز است و ما فاقد آن هستیم.

باقری تصریح کرد: امسال فیلم های فجر به لحاظ فیلم نامه در سطح بسیار پایینی بود و یکی از آرزوهای من این است که جمعی تشکیل بشوند و فیلم نامه های نویسندگان جوان اصفهانی را مطالعه کند و با کار درست و تخصصی روی آن سناریو خوب تولید کند که به ساخت آثار سینمایی خوب منجر شود، این کارها در خانه ها انجام نمی شوند، بلکه متولیان و سازمان ها هستند که باید این فعالیت ها را انجام دهند.

این کارگردان با اشاره به اینکه در اصفهان به دلیل زمینه های روانشناختی و جامعه شناختی کارها و هنرهای فردی مثل نقاشی و مینیاتور موفق تر هستند، گفت: در اصفهان کمتر می توان کار گروهی انجام داد. در کشورهای خارجی شاهد هستیم که گروهی 20 سال با هم کار هنری می کنند، اما کار گروهی از کودکی و در مدارس به ما و بچه های ما آموزش داده نمی شود و همین کار گروهی است که باعث درخشش یک کشور در بسیاری زمینه های هنری و … می شود.

باقری ادامه داد: در داستانی هست که فردی وارد روستایی شد و پرسید که بزرگ روستا کیست؟ حکیمی گفت: اینجا بزرگتر زیاد است باید بپرسی کوچکتر کیست؟ یکی از ویژگی های اصفهان هم همین است که همه ادعای بزرگتری دارند، دیگری را قبول ندارند و حرف دیگری و نظر و عقیده بقیه را نمی پذیرند. مشکل دیگر ما عدم اطلاع مسیولین از نیروهای بالقوه اصفهان است. ما اگر از مدیران سینمای اصفهان بپرسیم کلا چند نفر فیلمساز دارید که فکر می کنید بتوانند فیلم بسازند؟ نمی دانند، آماری نیست. در حالی که مسیولین باید آمار دقیق و با جزییات از حوزه کاری خود داشته باشند. مسیول سینمایی ما باید بداند چند کارگردان فیلم کوتاه در اصفهان دارند، چند سناریونویس دارند، چه تعداد فیلمبردار و…اگر باغبانی از ابزار و داشته های خود اطلاع نداشته باشد، نمی تواند کاری برای باغ انجام بدهد و فقط آشفتگی ایجاد می کند و آشفتگی در کار سینمایی اصفهان هم به دلیل عدم اطلاع از داشته های شهر و نیروهای بالقوه شهر در این حوزه است.

این کارگردان تاکید کرد: ایجاد و تقویت یک سری خانه تخصصی مستقل برای کار تخصصی در زمینه سینما یکی از راه های بازگرداندن رونق به سینمای اصفهان است، اما اگر مدیرانِ آن از افراد متخصص و از خود سینماگران باشند نه مثل خانه ها و انجمن های فعلی که نزدیک جشنواره ها و فقط برای گرفتن کارت ها ابراز وجود می کنند این خانه های تخصصی مردم نهاد بسیار می توانند به افزایش کمی و  کیفی آثار کمک کنند.

او افزود: موضوع دیگر تخصیص بودجه و مصرف درست آن با آگاهی و شناخت و برنامه قبلی است، نه سریع و قبل از مناسبت ها. کارشناس ما باید بگوید ما برای فلان مشکل فرهنگی مثلا نوشتن روی دیوارها و تخریب آثار باستانی به 4 فیلم کوتاه یا تیزر فرهنگی نیاز داریم، یا 6 ماه آینده مشکلی مثل کم آبی را پیش رو داریم و برای آن به تیزر و فیلم کوتاه نیاز داریم. بنابراین توجه بیشتر و دقیق تر مدیران کلان استان به بخش فرهنگ و تخصیص سمت های سینمایی به افراد متخصص، باعث می شود با اطلاع از داشته های اصفهان مدیرِ متخصص بتواند برای بهبود اوضاع تصمیم گیری درست داشته باشد. از سوی دیگر اختصاص درست بودجه ها بر اساس تخصص و زمینه و سابقه کاری بین کارگردان ها و فعالین سینما در اصفهان هم می تواند در ساخت آثار خوب و درخشش کارها موثر باشد. باید توجه داشت که بسیاری از راهکارها از سینما به دست می آید و بسیاری مسایل فرهنگی را می توان با زبان سینما به مردم گفت.

پایان خبر بهار جاودانه

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ظرفیت بالای سینمای اصفهان، نیازمند توجه بیشتر مدیریت کلان است" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ظرفیت بالای سینمای اصفهان، نیازمند توجه بیشتر مدیریت کلان است"، کلیک کنید.