علایمی که خبر از روده ناسالم می دهند

به گزارش بهار جاودانه، گفته شده است که روده دومین مغز بدن است و زمانی که روده ناسالمی دارید، می تواند تمام بدن شما را تحت تاثیر قرار دهد.

بهداشت نیوز در گزارشی نوشت روده ناسالم می تواند با علایم مختلفی در سراسر بدن مرتبط باشد، از جمله:

• ناراحتی معده: اگر معده شما اغلب با علایمی مانند گاز، نفخ، اسهال، یبوست و درد شکم ناراحت است، اینها می توانند نشانه های سندرم روده تحریک پذیر باشند، یک بیماری شایع که روده بزرگ را تحت تاثیر قرار می دهد.

• خستگی: افراد مبتلا به سندرم خستگی مزمن ممکن است در میکروبیوم روده که متشکل از باکتری ها، میکروارگانیسم ها، قارچ ها و ویروس های موجود در دستگاه گوارش است، عدم تعادل داشته باشند.

• تمایل شدید به غذا: خوردن بیش از حد قند می تواند منجر به فراوانی باکتری های “بد” در روده و اختلالات روده ای شود.

• تغییرات غیرعمدی در وزن: تحقیقات تفاوت هایی را در میکروبیوم های روده افراد لاغر و چاق پیدا کرده است. مطالعه ای نشان داد که یک رژیم غذایی به سبک غربی سرشار از چربی و کربوهیدرات های تصفیه شده ممکن است باکتری های روده ای را که با چاقی مرتبط هستند ترویج کند.

• تحریک پوست: تحقیقات همچنین ارتباط بین روده ناسالم و مشکلات پوستی مانند آکنه، پسوریازیس و اگزما را نشان داده است.

• آلرژی: روده ناسالم می تواند نقش پیچیده ای در شرایط آلرژیک از جمله آلرژی های تنفسی، آلرژی های غذایی و حساسیت های پوستی ایفا کند. بنابراین میکروبیوم روده ممکن است بر تغذیه، پوست و حتی ریه ها تاثیر بگذارد.

• شرایط خودایمنی: یک باکتری خاص روده پروتیینی تولید می کند که ممکن است باعث شروع شرایط خودایمنی مانند آرتریت روماتویید، کولیت اولسراتیو و ام اس شود.

• مشکلات خلقی: یک ارتباط کاملاً مستند بین روده و مغز وجود دارد و تاثیر روده ممکن است به خلق و خوی شما نیز گسترش یابد. اختلالات روده و التهاب در سیستم عصبی مرکزی ممکن است علل بالقوه اضطراب و افسردگی باشند و پروبیوتیک ها ممکن است به درمان این شرایط کمک کنند.

• میگرن: ارتباط روده و مغز ممکن است بر میگرن نیز تاثیر بگذارد.

اگر هر یک از این علایم مختلف را تجربه کردید، بهتر است توسط پزشک معاینه شوید تا مشخص شود آیا علایم شما به دلیل روده ناسالم است یا عوامل دیگر. اولین قدم در بهبود روده، شناسایی و حذف غذاهای مشکل ساز است. از خوردن غذاهایی که بر پوشش روده ها تاثیر می گذارند دست بکشید، این کار می تواند به دستگاه گوارش شما استراحت داده و به آن فرصتی برای بهبودی بدهد.

پزشک می تواند رشد بیش از حد باکتری، مخمر یا انگل هایی که بر سلامت روده شما تاثیر می گذارند را شناسایی کند. و احتمالاً غذاها و مکمل هایی را توصیه می کند که می توانند به ترمیم روده شما کمک کنند، از جمله پروبیوتیک ها، پری بیوتیک ها، آنزیم ها، گلوتامین، روغن ماهی و غیره. پیروی از سبک زندگی سالم نیز می تواند کمک کننده باشد.

233233

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "علایمی که خبر از روده ناسالم می دهند" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "علایمی که خبر از روده ناسالم می دهند"، کلیک کنید.