مدرک گرایی موجب ایجاد فاصله بین دانشگاه و جامعه کار می شود

مدرک گرایی موجب ایجاد فاصله بین دانشگاه و جامعه کار می شود

رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشان گفت: اینکه صرفاً بخواهیم فقط مدرک بگیریم کافی نیست و باعث می شود فاصله و یا شکاف عمیق بین دانشگاه و جامعه کار ایجاد شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری بهار جاودانه، میثم عرب زاده، رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشان در نشست خبری برگزاری هشتمین همایش ملی فرش ایران که به میزبانی این واحد دانشگاهی برگزار شد، اظهار کرد: دانشگاه می تواند نقش اساسی در جهش تولید ایفا کند. دانشگاه آزاد اسلامی کاشان ازلحاظ ورودی در سال جاری با 30 درصد رشد پذیریش دانشجو، مواجه بوده که نسبت به سال های اخیر بی سابقه است.

وی افزود: اکنون شرایط خوبی در دانشگاه وجود دارد زمانی 2هزار 700 دانشجو در دانشگاه داشتیم اکنون به 5 هزار و 500 نفر رسیده یعنی در چهار سال تعداد دانشجو به دو برابر شده است. تعداد دانش آموزان مشغول به تحصیل در دانشگاه در سال های قبل، 800 بوده که اکنون این آمار به هزار و 700 نفر رسیده و دانش آموزان این مدارس می توانند از کارگاه ها و آزمایشگاه های دانشگاه آزاد اسلامی کاشان که برای دانشجویان است، برای ارتقای سطح آموزش خود بهره گیری کنند. نزدیک به 800 معلم، استاد هییت علمی، حق و تدریس و کارمند در دانشگاه، فعال هستند.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشان در پاسخ به این سوال که علت این رشد 30 درصدی دانشجوی دانشگاه، چیست؟ گفت: در این سال ها سعی کردیم استادان متخصص و قوی را شناسایی و به دانشگاه دعوت کنیم. برای انتخاب استادان نگاه صرفاً علمی و تخصصی است نگاه تیمی، گروهی، اصلاً جایگاه ندارد.

عرب زاده درباره با بیان مشکلات اخیر دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشان عنوان کرد: اکنون این واحد دانشگاهی با بازنشستگی گروهی استادان مواجه بوده؛ البته استادان جوان و نخبه در دانشگاه مشغول به تدریس هستند؛ اما زمان می برد تا به مانند استادان گذشته باتجربه باشند.

وی جذب برخی استادان متخصص به عرصه صنعت را چالش علمی دانست و بیان کرد: به علت شرایط سخت اقتصادی این استادان زودتر جذب صنعت می شوند تا به تربیت نیرو های متخصص جوان بپردازند و شرایط اقتصادی جامعه در این امر دخیل است.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشان با اشاره به برخی از دانشگاه ها که هنوز زیرساخت کافی ندارند، تاکید کرد: دانشجو باید در محیط دانشگاه متخصص و عالم شود؛ اما در برخی دانشگاه ها حتی زیرساخت های دانشگاهی هم مهیا نیست؛ اما با تبلیغات دانشجو، جذب می کنند. رشد قارچ گونه دانشگاه، نیاز امروز جامعهٔ علمی نیست؛ بلکه تخصص گرایی، تربیت افراد و نیروی جوان علمی نیاز کشور است. اینکه صرفاً بخواهیم فقط مدرک بگیریم کافی نیست و باعث می شود فاصله و یا شکاف عمیق بین دانشگاه و جامعه کار ایجاد شود؛ زیر متخصص تربیت نکرده ایم.

وی، دانشگاه آزاد اسلامی کاشان به عنوان شانزدهمین دانشگاه آزاد اسلامی کشور و نخستین دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان، دانست و گفت: این دانشگاه دارای سرای فرش ماشینی و سه مرکز تحقیقات و فناوری، شتاب دهنده و آزمایشگاه طراحی فرش است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "مدرک گرایی موجب ایجاد فاصله بین دانشگاه و جامعه کار می شود" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "مدرک گرایی موجب ایجاد فاصله بین دانشگاه و جامعه کار می شود"، کلیک کنید.