مدیران کسب وکار چگونه آماده تغییرات با هوش مصنوعی شوند؟

هوش مصنوعی (AI)، به عنوان نیروی دگرگون کننده در چشم انداز کسب وکار ظهور کرده است و به سازمان ها قدرت می دهد تا فرآیندها را متحول کنند و بهره وری را افزایش دهند.

به گزارش بهار جاودانه، مقیاس و دامنه این دگرگونی، به طور اساسی پارامترها را برای رهبران مشاغل در سال 2024 تغییر خواهد داد و فرصت های جدیدی برای افزایش رقابت و رشد ارایه می دهد. در کنار این فرصت ها، پیچیدگی هوش مصنوعی و به ویژه هوش مصنوعی مولد، تهدیدها و خطرات جدیدی را به همراه داشته است. رهبران کسب وکار در تمام بخش ها با نگرانی های جدیدی در مورد امنیت داده ها، حریم خصوصی، اخلاقیات و مهارت ها سروکار دارند که مسیولیت های بیشتری برای در نظر گرفتن آنها، نشان می دهد.

برای بررسی جزییات بیشتر در این مورد، شرکت ای بی ام (IBM) پژوهش با عنوان رهبری در عصر هوش مصنوعی را ارایه کرد. در این پژوهش بیش از 1600 مدیر ارشد اروپایی مورد بررسی قرار گرفتند تا اطلاعاتی در موارد ذیل کسب شود. مورد اول این است که چگونه انقلاب هوش مصنوعی نقش رهبران شرکت ها را تغییر می دهد، زیرا آنها به دنبال به حداکثر رساندن فرصت ها هستند و مورد دوم، تهدیدهای بالقوه آن در چشم انداز مقرراتی و اخلاقی در حال تحول چگونه هدایت می شود.

تقویت رشد هوش مصنوعی در اروپا

با توجه به اینکه هفت کشور از 10 کشور نوآور جهان در اروپا واقع شده اند، این منطقه از موقعیت خوبی برای سرمایه گذاری برخوردار است زیرا قانون هوش مصنوعی اتحادیه اروپا به زودی تصویب می شود و اولین چارچوب نظارتی جامع جهان را ارایه می دهد. انتظار می رود این اطمینان و وضوح نظارتی، سرمایه گذاری های اضافی و مشارکت کنندگان جدید را جذب کند و منافع بیشتری در اکوسیستم هوش مصنوعی اروپا ایجاد کند.

در مقابل این پس زمینه امیدوارکننده، تعجب آور نیست که شاهد استقرار هوش مصنوعی مولد در راس اولویت های مدیران عامل برای سال 2024 باشیم، به طوری که 82 درصد از رهبران کسب وکار مورد بررسی قبلا از هوش مصنوعی مولد استفاده کرده اند یا قصد دارند امسال این کار را انجام دهند. این احساس فزاینده فوریت ناشی از تمایل به بهبود کارایی با خودکار کردن فرآیندهای معمول و آزاد کردن وقت کارمندان برای انجام کارهای با ارزش بالاتر، افزایش تجربه مشتری و بهبود نتایج است.

با وجود این اشتیاق، نگرانی ها در مورد امنیت و حفظ حریم خصوصی، نرخ پذیرش را کاهش می دهد، در حالی که 88 درصد از رهبران کسب وکار از پتانسیل هوش مصنوعی در تجارت خود هیجان زده هستند، 44 درصد هنوز احساس نمی کنند که این فناوری را به کار بگیرند. سه چالش اصلی پیش روی رهبران کسب وکار، حفظ حریم خصوصی و امنیت داده ها (43درصد)، تاثیر بر نیروی کار (32درصد) و پیامدهای اخلاقی (30درصد) هستند. به جای تمرکز صرف بر مزایای مالی هوش مصنوعی، رهبران کسب وکار اکنون مجبور هستند که به طور فعال به هزینه های اجتماعی و خطرات مرتبط با آن رسیدگی کنند.

مدیران کسب وکار چگونه آماده تغییرات با هوش مصنوعی شوند؟

عصر جدیدی برای رهبری

رهبری در عصر هوش مصنوعی مستلزم آن است که مدیران اجرایی، تعادلی بین پرداختن به پیامدهای اخلاقی و امنیتی فناوری و استفاده از مزایای رقابتی آن ایجاد کنند. این تعادل ظریف، هسته اصلی قانون هوش مصنوعی اتحادیه اروپاست که در ماه مارس توسط پارلمان اروپا تایید شد. هدف آن، ارتقای نوآوری و رقابت در اروپا و در عین حال تضمین شفافیت، پاسخگویی و نظارت انسانی در توسعه و اجرای هوش مصنوعی است.

این قانون، رویکردی مبتنی بر ریسک را اتخاذ و سطح مقررات مورد نیاز بر اساس سطح خطری که هر مورد استفاده ایجاد می کند را تعیین خواهد کرد و شامل موارد منع کننده مانند امتیازدهی اجتماعی، خطر بالا در حوزه هایی مانند زیرساخت ها و امتیازدهی اعتباری، خطر متوسط شامل چت بات ها و موارد جعلی و بخش کم خطر، حاوی بازی های دارای هوش مصنوعی و فیلترهای هرزنامه است.

با وجود این پارامترها، رهبران کسب وکار باید انطباق با مقررات را درک و عملیات و نیروی کار خود را برای تغییر آینده آماده کنند. آنان باید خطر و شهرت را مدیریت و شرکت های خود را برای نوآوری و مقررات بیشتر که به ناچار در سال های آینده با آن روبرو می شوند، اثبات کنند.

برای رهبران کسب وکار در دستیابی به این امر 2 اولویت عمده وجود دارد؛ اولین مورد، ایجاد استراتژی های مدیریتی موثر هوش مصنوعی است که بر پنج ستون بنا شده و شامل توضیح پذیری، عدالت، استحکام، شفافیت و حریم خصوصی است. هدف از این کار ارتقای شفافیت در استفاده از داده، رفتار عادلانه، دفاع در برابر حملات، شفافیت سیستم و حفاظت از حریم خصوصی است.

تحت نظارت های انسانی، آنها به کاهش خطرات و اطمینان از قابل اعتماد بودن سیستم های هوش مصنوعی کمک خواهند کرد. این رویکرد جامع حاکمیتی، پذیرش مسیولانه هوش مصنوعی، ایجاد اعتماد در میان کاربران و ذینفعان را تقویت و در عین حال استفاده اخلاقی و مسیولانه از فناوری های هوش مصنوعی را تضمین می کند.

اقدام دوم و به همان اندازه مهم، ایجاد هییت اخلاق هوش مصنوعی است. در حالی که این قانون به سطح معینی از انطباق اخلاقی نیاز دارد، مشاغل باید از این فرصت برای ایجاد چارچوب های اخلاقی خود استفاده کنند.

این موارد در حالی که حفاظ روشنی را برای نوآوری های آینده ترسیم می کند، اجرا را هدایت خواهد کرد. برای مثال، در ای بی ام، چارچوب اخلاقی تعیین می کند که چه مواردی را دنبال، با چه مشتریانی کار کنیم و رویکرد قابل اعتماد ما در مورد حق تکثیر را تعیین می کند. ایجاد زودهنگام این مبانی به جلوگیری از خطرات اعتباری یا نقض قوانین بیشتر کمک می کند.

مسیولیت مهارت ها

همچنین مسیولیت روشنی برای تجهیز نیروی کار به مهارت های لازم برای هدایت موفقیت آمیز تحول هوش مصنوعی وجود دارد. یکی دیگر از پژوهش های اخیر ای بی ام در مورد هوش مصنوعی در محل کار نشان داد که 87 درصد از رهبران کسب وکار انتظار دارند حداقل یک چهارم نیروی کارشان در پاسخ به هوش مصنوعی و اتوماسیون مولد نیاز به مهارت مجدد داشته باشند.

کسانی که خود را به مهارت های هوش مصنوعی مجهز می کنند، در اقتصاد دیجیتال و بازار کار نسبت به کسانی که این مهارت را ندارند، مزیت قابل توجهی خواهند داشت. سازمان ها مسیول کمک به کارکنان خود برای ارتقاء مهارت یا مهارت مجدد برای سازگاری با این اکوسیستم در حال تغییر هستند.

کسب وکارها این وظیفه را جدی می گیرند، به طوری که 95 درصد از مدیران اعلام کرده اند که در حال انجام اقداماتی برای اطمینان از برخورداری از مهارت های هوش مصنوعی مناسب در سازمان های خود هستند و 44 درصد به طور فعال در این فناوری مهارت های خود را ارتقا می دهند. این انگیزه از دیدگاه رقابتی و اجتماعی ناشی می شود و تضمین می کند که بخش بزرگی از نیروی کار از مشارکت و بهره مندی از اقتصاد دیجیتال پررونق مستثنی نمی شوند.

با وجود چارچوب های قانونی در حال حاضر، مدیران اجرایی اروپایی و رهبران ارشد کسب وکار باید با اعتماد و شفافیت در چشم انداز در حال تحول هوش مصنوعی حرکت کنند، اصول حکمرانی خوب را در توسعه و پذیرش آن ادغام، حفاظ های اخلاقی را تقویت و انعطاف پذیری را در سراسر نیروی کار ایجاد کنند. این دوره جدید رهبری نیازمند اعتماد و شفافیت از بالا به پایین است و جزء حیاتی برای رشد و بازگشت سرمایه خواهد بود.

پایان خبر بهار جاودانه

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "مدیران کسب وکار چگونه آماده تغییرات با هوش مصنوعی شوند؟" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "مدیران کسب وکار چگونه آماده تغییرات با هوش مصنوعی شوند؟"، کلیک کنید.