نشست آمریکا-رژیم صهیونیستی درباره برنامه هسته‌ای ایران تشکیل می‌شود

نشست آمریکا-رژیم صهیونیستی درباره برنامه هسته‌ای ایران تشکیل می‌شود

مقامات آمریکایی و رژیم صهیونیستی اعلام کردند که نشست «گروه مشورتی راهبردی آمریکا و اسرائیل» که پیشتر از سوی کاخ سفید لغو شده بود، قرار است در ماه ژوئیه تشکیل شود.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری علم و فناوری بهار جاودانه، پنج مقام رژیم صهیونیستی و آمریکایی اعلام کردند، نشست مشترک طرفین درباره ایران که پس از اتهام‌زنی «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی علیه دولت بایدن مبنی بر مضایقه از عرضه تسلیحات به این رژیم، قرار است در ماه ژوئیه برگزار شود.

پایگاه خبری-تحلیلی آکسیوس با انتشار این مطلب گزارش داد: در اسراییل نگرانی فزاینده‌ای درباره پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران وجود دارد که مقامات اسرائیلی بر این باورند، می‌تواند به اقدامات تسلیحاتی‌سازی آن مرتبط باشد.

رژیم صهیونیستی که بدون عضویت در پیمان منع گسترش تسلیحات اتمی (ان‌پی‌تی) بزرگ‌ترین زرادخانه اتمی در غرب آسیا را دارد و امنیت آن را به خطر انداخته، بار‌ها ادعای وجود اهداف نظامی در برنامه هسته‌ای ایران را  مطرح کرده است. رژیم صهیونیستی این ادعا را دستمایه فعالیت‌های خرابکارانه در ایران، از  جمله عملیات‌های ترور دانشمندان هسته‌ای آن قرار داده است.

این در حالی است که مقامات ایران تاکید کرده‌اند تولید و به‌کارگیری تسلیحات اتمی جایی در برنامه دفاعی ایران ندارد و برنامه هسته‌ای ایران به‌رغم پیشرفته بودن، ماهیت صلح‌آمیز دارد.

آکسیوس در ادامه نوشت: «گروه مشورتی راهبردی آمریکا و اسرائیل» که در سال ۲۰۰۹ در دولت اوباما تشکیل شد، یکی از بستر‌های مهم  مذاکرات آمریکا-اسرائیل درباره برنامه هسته‌ای ایران است.

مشاور امنیت ملی آمریکا و مشاور امنیت داخلی رژیم صهیونیستی ریاست این نشست را بر عهده دارند و نمایندگانی از تیم امنیتی، سیاست خارجی و نهاد‌های اطلاعاتی طرفین نیز در آن شرکت می‌کنند.

این گروه از مارس ۲۰۲۳ نشستی برگزار نگرده است. طبق ادعای مقامات آمریکایی و رژیم صهیونیستی، برنامه هسته‌ای ایران از آن موقع، پیشرفت قابل‌توجهی داشته است.

نشست این گروه قرار بود پنج‌شنبه گذشته برگزار شود، اما پس از آن که نتانیاهو در پیامی ویدوئی دولت بایدن را به متوقف کردن عرضه تسلیحات به رژیم صهیونیستی متهم کرد، کاخ سفید آن را لغو کرد.

در ادامه این مطلب آمده است: مقامات ارشد اسرائیلی و آمریکایی گفتند که تاریخ این نشست هنوز مشخص نشده است، اما انتظار می‌رود که اواسط ژوئیه و پیش از سخنرانی برنامه‌ریزی‌‎شده نتانیاهو در کنگره آمریکا در ۲۴ ژوئیه برگزار شود.

قرار است یک هیات بلندپایه رژیم صهیونیستی به ریاست «تراخی هانگبی» مشاور امنیت داخلی آن و «ران درمر» وزیر امور راهبردی این رژیم برای این مذاکرات به واشنگتن سفر کند.

کاخ سفید از اظهار نظر در این باره خودداری کرده است.

آکسیوس، پیشتر، درباره برگزاری این جلسه گزارش داده بود که ۲ مقام آمریکایی و ۲ مقام فعلی و پیشین رژیم صهیونیستی مدعی شده‌اند نهاد‌های اطلاعاتی آمریکا و رژیم صهیونیستی در حال بررسی دقیق اطلاعات تازه‌ای درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران هستند که می‌تواند در تحقیقات و توسعه تسلیحات اتمی مورد استفاده قرار بگیرد.

در گزارش آکسیوس در این‌باره آمده است: برخی مقامات آمریکایی و اسرائیلی گفته‌اند این اطلاعات نشانه نگران‌کننده‌ای درباره اهداف هسته‌ای ایران است، اما برخی مقامات دیگر ۲ طرف نیز معتقدند این تنها یک تغییر ناگهانی و موقت است که نمایانگر تغییری در سیاست و راهبرد ایران در جهت استفاده جنگ‌افزاری (از فناوری هسته‌ای) نیست.

گفته شده بود که این اطلاعات جدید یکی از مسائل مورد بحث در جلسه آتی آمریکا و رژیم صهیونیستی درباره ایران خواهد بود.

یک مقام آمریکایی نیز گفت که نتیجه‌گیری قطعی درباره این اطلاعات جدید وجود ندارد، اما مسائلی را مطرح می‌کند که باید توسط آمریکا و رژیم صهیونیستی مورد بحث قرار بگیرند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "نشست آمریکا-رژیم صهیونیستی درباره برنامه هسته‌ای ایران تشکیل می‌شود" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "نشست آمریکا-رژیم صهیونیستی درباره برنامه هسته‌ای ایران تشکیل می‌شود"، کلیک کنید.