«نه» بزرگ به ساختار معیوب

«نه» بزرگ به ساختار معیوب

جمعه شب مجمع عمومی سازمان ملل متحد در اقدامی مهم، به پیش نویس قطعنامه عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل رای مثبت داد و با 143 رای موافق، 9 رای مخالف و 25 رای ممتنع این قطعنامه به تصویب رسید.

به گزارش بهار جاودانه، دکتر سید رضا صدرالحسینی، کارشناس ارشد مسایل بین الملل در یادداشتی در جام جم نوشت: قبل از ورود به بحث درباره اهمیت رای مجمع عمومی به پذیرش فلسطین به عنوان یک دولت مستقل در سازمان ملل، باید این رای را به عنوان مخالفت با ساختار فعلی و نحوه اداره این نهاد بین المللی تحلیل کرد. در واقع این رای به مفهوم مخالفت با اداره شورای امنیت سازمان ملل متحد و تاثیرگذاری آمریکا و تعدادی از کشورهای اروپای غربی است که در طول سالیان متمادی، افکار عمومی و آرای اکثریت مردم جهان و کشورهای عضو سازمان ملل را نپذیرفته اند و با امتیازات غیرعادلانه ای که دارند مقابل جهان ایستاده اند. درواقع می توانیم بگوییم که رای جمعه شب، یک «نه» بزرگ به دخالت های قدرت های بزرگ از طریق رای وتو بود، چراکه در طول ایام گذشته به رغم بروز احساسات مردم جهان و نمایش افکار عمومی در اکثریت آرای اعضای سازمان ملل متحد، تعدادی از کشورها از جمله آمریکا مخالفت خودشان را با این موضوع اعلام کرده و به گونه ای به همه اعضای سازمان ملل، مستقیما دهن کجی کرده بودند.
نباید فراموش کنیم که در ماه های گذشته چندین بار مجمع عمومی سازمان ملل و تعداد کثیری از اعضای این نهاد بین المللی در مقابل حمایت آمریکا از جنایات نسل کشی و آپارتاید رژیم صهیونیستی، نظرات خود را به طور شفاف و به صورت مستقیم بیان کرده بودند اما هر نوبت آمریکایی ها با استفاده از حق وتو در مقابل رای اکثریت ایستاده بودند و درواقع به گونه ای موضوع اداره مهم ترین نهاد بین المللی به خاطر آرای غیرمنطقی و غیرمستدل آمریکایی ها به بن بست رسیده بود. از این بابت باید بگوییم که این اکثریت آرا، گامی به پیش برای تغییرات اساسی اداره مهم ترین نهاد بین المللی یعنی سازمان ملل است.
از طرف دیگر این حرکت جوانمردانه و شجاعانه، نشان داد که افکار عمومی جهان و خون ریخته شده مظلومان مقتدر غزه، توانسته است که حرکت جدیدی را در اداره جهان توسط مهم ترین نهاد بین المللی انجام دهد. از طرف دیگر این حرکت به مفهوم تقویت مقاومت فلسطین و حامیان آن به همراه افزایش روحیه و اداره مقاومت مردم غزه است.
این اکثریت آرا و این زاویه نگاه اکثریت اعضای سازمان ملل متحد نشان می دهد که مخالفت اکثریت این آرا با دولت آمریکا کاملا محسوس است اما این که در جدایی ناپذیری اسراییل و آمریکا در آینده تغییراتی حاصل شود امید زیادی وجود ندارد، زیرا مقامات آمریکایی ثابت کرده اند بدون حمایت از رژیم صهیونیستی در منطقه غرب آسیا نمی توانند به حیات استعماری خود در این منطقه ژیوپلیتیک ادامه دهند، بر این اساس به نظر نمی رسد تغییرات قابل توجهی در دیدگاه آمریکایی ها در حمایت از جانیان حاکم بر رژیم صهیونیستی به وجود آید، چراکه عنصر و هسته اولیه اداره جامعه آمریکا و اداره سرزمین های اشغالی از یک ریشه هستند و تغییرات امیدوارکننده ای در این زمینه متصور نخواهد بود.
بر این اساس بار دیگر باید تاکید کرد این حرکت اخیر در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، عزم و اراده دولت های مستقل عضو این نهاد بین المللی را بر انجام تغییرات اساسی برای اداره این سازمان محکم و استوارتر خواهد کرد.
پایان خبر بهار جاودانه

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "«نه» بزرگ به ساختار معیوب" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "«نه» بزرگ به ساختار معیوب"، کلیک کنید.