هر 40 ثانیه یک سکته مغزی در آمریکا رخ می دهد

هر 40 ثانیه یک سکته مغزی در آمریکا رخ می دهد

پزشکان تاکید دارند به منظور کاهش خطر سکته مغزی، داشتن اطلاعات کافی درباره این عارضه و علایم آن ضروری است.

به گزارش بهار جاودانه، نتایج یک بررسی آماری از سوی مقامات بهداشتی ایالات متحده نشان داده است هر 40 ثانیه یک مورد سکته مغزی در ایالات متحده اتفاق می افتد و در گروه های سنی بالاتر، احتمال سکته مغزی تشدید می شود.

پیشگیری از سکته مغزی یکی از جنبه های مهم مراقبت های بهداشتی است، زیرا حدود 80 درصد از سکته های مغزی قابل پیشگیری هستند. بنابراین تمرکز بر مدیریت عوامل خطر برای کاهش خطر بلندمدت سکته مغزی امری حیاتی است.

سکته مغزی ناشی از انسداد یا پارگی رگ خونی است که جریان خون به مغز را کاهش می دهد. در ایالات متحده، سکته مغزی یک عامل اصلی مرگ و میر و ناتوانی است.

دکتر «استفان انگلیش»، متخصص مغز و اعصاب در مرکز پزشکی «مایو کلینیک» در این زمینه می گوید: از آنجایی که حدود 80 درصد از سکته های مغزی قابل پیشگیری هستند، ما واقعاً باید بر پیشگیری تمرکز کنیم.

پیشگیری از خطرات سکته مغزی

نکاتی برای کاهش خطر سکته مغزی شامل حفظ فشار خون زیر 130/80 و حفظ کلسترول و گلوکز خون در سطوح مناسب است.

این متخصص می گوید: سایر خطرات تغییرپذیر و قابل کنترل عبارتند از مواردی مانند ترک سیگار، درمان آپنه خواب و برخی درمان های دیگر. ما می خواهیم اطمینان حاصل کنیم که عوامل خطر کاهش می یابد تا به کاهش خطر طولانی مدت سکته کمک کند.

همچنین عوامل خطر دیگری برای سکته مغزی وجود دارد که قابل تغییر نیستند. این موارد شامل سن، جنسیت، نژاد و سابقه خانوادگی است.

به گزارش نشریه تخصصی «مدیکال اکسپرس»، این متخصص افزود: چهار عامل خطر تغییرناپذیر وجود دارد که ما معمولاً روی آنها متمرکز هستیم. اولین عامل سن است، بنابراین افراد بالای 55 سال بیشتر در معرض خطر هستند؛ مردان؛ افرادی که سابقه خانوادگی سکته قبلی دارند؛ و سپس افرادی که تبار آمریکایی آفریقایی دارند.

با این حال آنچه بیشتر حایز اهمیت است، توجه به عواملی است که مدیریتِ آنها امکانپذیرباشد و شرایط را برای پیشگیری از بروز علایم یا تشدید آنها فراهم می کند.

سایت اطلاع رسانی «مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده» (CDC) به چند توصیه مهم و کاربردی برای پیشگیری از بروز سکته مغزی پرداخته است:

* سبک زندگی سالم

با تغییر سبک زندگی می توان از بروز بسیاری از موارد سکته مغزی پیشگیری کرد. با بی تحرکی، تغذیه ناسالم و زندگی پرتنش و پر استرس روزمره، خطر سکته مغزی نیز افزایش می یابد.

* مصرف غذاها و نوشیدنی های سالم

انتخاب گزینه های غذایی و میان وعده های سالم می تواند به شما در پیشگیری از سکته مغزی کمک کند. میوه و سبزیجات تازه به مقدار زیاد مصرف کنید.

محدود کردن نمک (سدیم) در رژیم غذایی می تواند فشار خون شما را نیز کاهش دهد. کلسترول بالا و فشار خون بالا دو عارضه شایعی هستند که احتمال سکته مغزی را افزایش می دهند.

* حفظ وزن سالم

اضافه وزن یا چاقی خطر سکته مغزی را افزایش می دهد. برای تعیین اینکه آیا وزن شما در محدوده سالم است یا خیر، پزشکان اغلب شاخص توده بدنی (BMI) شما را محاسبه می کنند. پزشکان همچنین گاهی اوقات از روش اندازه گیری دور کمر و باسن برای محاسبه چربی اضافی بدن استفاده می کنند.

* فعالیت بدنی منظم

فعالیت بدنی می تواند به شما کمک کند وزن سالمی داشته باشید و سطح کلسترول و فشار خون خود را کاهش دهید. متخصصان برای افراد بزرگسال، دو ساعت و 30 دقیقه فعالیت بدنی هوازی با شدت متوسط مانند پیاده روی سریع را در هر هفته توصیه می کنند. کودکان و نوجوانان نیز باید روزانه یک ساعت فعالیت بدنی داشته باشند.

* عدم استعمال دخانیات

استعمال سیگار احتمال سکته مغزی را تا حد زیادی افزایش می دهد و اگر سیگاری هستید، بدانید که ترک سیگار خطر سکته مغزی را کاهش می دهد.

* پرهیز از الکل

از نوشیدن الکل خودداری کنید چرا که یکی از مضرات آن، افزایش فشارخون است.

پایان خبر بهار جاودانه

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "هر 40 ثانیه یک سکته مغزی در آمریکا رخ می دهد" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "هر 40 ثانیه یک سکته مغزی در آمریکا رخ می دهد"، کلیک کنید.