هلال احمر در 45 سالگی انقلاب؛ از ارتش 2.8 میلیونی تا افتخارات بین المللی

مدیرکل روابط عمومی جمعیت هلال احمر برخی از دستاورهای جمعیت هلال احمر در سال های پس از پیروزی انقلاب را تشریح کرد.

اشکان موسوی در گفت وگو با بهار جاودانه درباره دستاوردهای جمعیت هلال احمر در سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی گفت: تشکیلات رسمی امدادی در سال 1350 به صورت منظم با عنوان اداره مرکزی امداد کل آغاز به فعالیت کرد. جمعیت هلال احمر در هر چهار مرحله پیشگیری، آمادگی، مقابله و بازتوانی از مراحل مدیریت بحران نقش دارد و عمده وظایف جمعیت در این مراحل از جمله ارایه خدمات امدادی در هنگام بروز سوانح طبیعی مثل سیل و زلزله و … در داخل و خارج کشور بر عهده سازمان امداد و نجات است. همچنین بعد از انقلاب اسلامی، بخش نجات نیز به وظایف جمعیت هلال احمر اضافه شد و سازمان امداد و نجات شکل گرفت.

رشد چشمگیر تشکیلات و تجهیزات هلال احمر ایران

وی با بیان اینکه آمارها نشان می دهد میزان تشکیلات و تجهیزات امداد و نجات پس از سال 57 رشد چشمگیری داشته است؛ ادامه داد: پیش از انقلاب هیچ شعبه امدادی در کشور وجود نداشت اما درحال حاضر 610 شعبه فعال در کشور داریم و در گذشته تنها یک مرکز کنترل فرماندهی درکشور ساخته شده بود اما این تعداد در سال های پس از انقلاب اسلامی به 34 عدد رسید که از تعداد استان های کشور نیز بیشتر است. همچنین در سال های پیش از انقلاب 3000 امدادگر در کل کشور خدمت می کردند اما امروز تعداد آنها به 73 هزار نفر رسیده است.

موسوی درباره امکانات و تجهیزات جمعیت هلال احمر نیز گفت: تعداد بالگردهای جمعیت هلال احمر در سال های قبل از انقلاب تنها به دو عدد خلاصه می شد اما در حال حاضر 23 بالگرد در جمعیت آماده خدمت رسانی هوایی هستند. همچنین خودروهای امداد و نجات نیز پس از انقلاب اسلامی تهیه شدند که تعداد آنها در حال حاضر 467 دستگاه است. همچنین در گذشته تنها 40 آمبولانس داشتیم ولی الان تعداد آمبولانس ها به 1062 دستگاه رسیده است.

وی اظهار کرد: تعداد خودروهای فرماندهی نیز از  دو دستگاه به 33 عدد و تعداد شناورها و قایق ها از شش فروند به 136 فروند افزایش پیدا کرده است. همچنین تعداد اتوبوس آمبولانس ها از یک دستگاه به 16 دستگاه رسیده و تعداد خودروهای سنگین مانند کامیون، اتوبوس و تریلی ها نیز از 31 دستگاه به 514 دستگاه افزایش پیدا کرده است. این نکته نیز قابل توجه است که در سال های قبل از انقلاب هیچ موتورسیکلتی در اختیار نیروهای امدادی نبود اما در حال حاضر 688 موتورسیکلت امدادی برای خدمت رسانی به مردم عزیزمان در حوادث مورد استفاده قرار می گیرد.

هلال احمر در 45 سالگی انقلاب؛ از ارتش 2.8 میلیونی تا افتخارات بین المللی

مدیرکل روابط عمومی جمعیت هلال احمر افزود: پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، 26 انبار امدادی در کشور وجود داشت اما پس از انقلاب تعداد آنها به 572 عدد رسید.

موسوی همچنین با اشاره به اقدامات جمعیت هلال احمر در حوادث مهم کشور گفت: در کشور ما حوادثی مانند خروج قطار از ریل، حادثه پلاسکو و متروپل نیز رخ داده که جمعیت هلال احمر نیز در کنار سایر ارگان ها به آسیب دیدگان خدمت رسانی کرده است.

وی با اشاره به حادثه حریق و ریزش ساختمان پلاسکو در بهمن ماه 1395 افزود: نیروهای هلال احمر در طول عملیات پلاسکو، شبانه روزی فعالیت کرده و برای نجات جان افراد و خارج کردن شهدا تلاش کردند و حتی در این راه ریسک خطرات احتمالی را به جان خریده و برای دستیابی به محبوسین وارد تونل های خطرناک شدند.

 مدیرکل روابط عمومی جمعیت هلال احمر درباره حادثه متروپل در دوم خرداد سال 1401 نیز گفت: حوالی ساعت 12:30 دقیقه ظهر بخش هایی از ساختمان 11 طبقه تجاری ادارای در آبادان معروف به برج دوقلوی متروپل در منطقه ته لنجی فروریخت.در این عملیات، 275 نفر در قالب 67 تیم به آسیب دیدگان  کمک کردند. این حادثه متاسفانه 42 کشته و 37 مصدوم برجای گذاشت. در این عملیات از 54 دستگاه خودروی عملیاتی و 2 فروند هلی کوپتر استفاده شد.

موسوی با اشاره به حوادث هوایی کشور اظهار کرد: هلال احمر در حوادثی مانند سقوط هواپیما 746 آسمان، سقوط پرواز 3704 آسمان و سقوط هواپیمای بویینگ هواپیمایی اوکراین نقش به سزایی داشته و در محل های حادثه به جستجو، تفکیک و انتقال اجساد به پزشکی قانونی پرداخته است.

به گفته مدیرکل روابط عمومی جمعیت هلال احمر، این جمعیت  در سایر حوادث مانند حریق جنگل ها، جستجوی کوهنوردان مفقودی، امداد در حوادث تروریستی و امداد در حوادث معادن کشور نیز نقش به سزایی داشته است.

پوشش امدادی سوانح جاده ای کشور

موسوی درباره پوشش امدادی سوانح جاده ای کشور گفت: سازمان امداد و نجات یکی از زیر شاخه های جمعیت هلال احمر است که در زمینه امداد و نجات در حوادث ترافیکی بر اساس تبصره یک ماده 14 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی مصوب اسفندماه سال 1389 مجلس شورای اسلامی و ماده 30 آیین نامه مدیریت حمل و نقل و سوانح رانندگی مصوب بهمن 1400 هییت وزیران ایفای نقش می کند.

وی افزود: در ابتدا پایگاه های امداد جاده ای هلال احمر در گردنه ها و مناطق صعب العبور جاده های اصلی کشور جهت اسکان، تغذیه و امداد اضطراری مسافران در راه مانده، انتقال و اعزام آنها به مراکز درمانی احداث شد ولی بعد ها جمعیت هلال احمر در چارچوب وظایف انسان دوستانه خود به منظور اجرای سریع عملیات های جستجو، نجات و امدادرسانی در حوادث جاده ای اقدام به استقرار پایگاه های ثابت و پست های موقت و سیار ، به کارگیری آمبولانس و خودروی نجات نیروهای عملیاتی در جاده های پرتردد ورودی شهرها کرده است.

هلال احمر در 45 سالگی انقلاب؛ از ارتش 2.8 میلیونی تا افتخارات بین المللی
امدادگران هلال احمر در سرما

مدیرکل روابط عمومی جمعیت هلال احمر ادامه داد: جمعیت سعی می کند با ایجاد تعداد 687 پایگاه امداد و نجات که در تمام آنها خودروی آمبولانس و نجات به همراه 5 نفر نیروی نجاتگر آموزش دیده حضور دارند؛ در تمام طول سال به حادثه دیدگان سوانح ترافیکی خدمت رسانی کند.

به گفته موسوی، از سال 1391 تا سال 1400، تعداد عملیات های جاده ای هلال احمر به 199هزارو 180 مورد می رسد. در این عملیات ها بیش از 77 هزار نفر در محل درمان شده اند و 148هزارو50 نفر نیز به مراکز درمانی انتقال داده شده اند.

افزایش چشمگیر مراکز درمانی هلال احمر

موسوی درباره مقایسه زیرساخت های هلال احمر قبل و بعد از انقلاب اسلامی نیز گفت: تعداد مراکز درمانی داخل کشور از یک عدد به 34 عدد افزایش پیدا کرده است. همچنین 38 داروخانه در ایام پس از انقلاب اسلامی ساخته شده است که قبلا وجود نداشت. در سال های پیش از انقلاب تنها یک مرکز واکسیناسیون ایجاد شده بود که امروز تعداد آنها به 46 عدد در سراسر کشور می رسد. همچنین 204 مرکز توانبخشی در کشور به صورت فعال داریم که در گذشته تعداد آنها فقط چهار باب بود. البته این نکته نیز قابل توجه است که هلال احمر جمهوری اسلامی ایران، سه بیمارستان و 14 کیلینیک در خارج از کشور نیز دارد که در سال های پیش از پیروزی انقلاب تعداد آنها تنها یک باب بود.  

وی با اشاره به تهیه و تولید دارو و تجهیزات تخصصی پزشکی نیز گفت: درحال حاضر هلال احمر علاوه بر تولید دارو در سه بخش جامدات، مایعات و آنتی بیوتیک ها، واردات داروهای تخصصی و غیرتخصصی را نیز برعهده دارد. همچنین تولید و توزیع تجهیزات پزشکی یکبار مصرف و تهیه و تامین دارو و تجهیزات پزشکی و توزیع سراسری یا مویرگی آن نیز بر عهده این نهاد است.

 مدیرکل روابط عمومی جمعیت هلال احمر درباره خانه های هلال و و مراکز امور جوانان نیز اظهار کرد: درحال حاضر 7000 خانه هلال در روستاها و محلات ایجاد شده اند که در گذشته اصلا وجود نداشتند. در سال های پیش از انقلاب 250 مرکز تحت عنوان کاخ جوانان فعالیت داشت که در حال حاضر 16 هزار و 776  مرکز با عناوین مختلف کانون جوانان، دانش آموزی، دانشجویی، طلاب، روستایی و غنچه های هلال مشغول فعالیت هستند.

افتخارات بین المللی هلال احمر ایران چیست؟

موسوی درباره افتخارات مهم بین المللی جمعیت هلال احمر پس از انقلاب اسلامی نیز گفت: هلال احمر جمهوری اسلامی ایران، جزو پنج جمعیت قدرتمند دنیا در پاسخ به سوانح طبیعی و غیرطبیعی است. از جمعیت مسیول پیش نویس مصوبات مجمع عالی فدراسیون سال 2022 بود و از صندوق ملکه شوکن در سال 2022 برای اجرای پروژه توامندسازی جوانان با موضوع کارآفرینی و اشتغال زایی در سازمان جوانان هلال احمر ایران بودجه اختصاصی دریافت کرد.

وی حضور در عملیات های امدادرسانی بین المللی مثل زلزله افغانستان، سیل پاکستان، زلزله ترکیه و مهاجران افغانستانی، تفاهم نامه بین المللی برای فروش محصولات و تولیدات داخلی همچنین دارو و تجهیزات از کارخانه های معتبر هلال احمر، قرارداد خرید تولیدات هلال احمر ایران از سوی فدراسیون در مقر لجستیک آن در کشور امارات و … را از اقدامات هلال احمر برشمرد و گفت: جمعیت هلال احمر ایران، تنها جمعیت ملی مسلمان دارای مجوز حضور در عملیات های بین المللی امدادی است.

هلال احمر در 45 سالگی انقلاب؛ از ارتش 2.8 میلیونی تا افتخارات بین المللی

وی همچنین درباره افتخارآفرینی جمعیت هلال احمر اظهار کرد: دریافت دو مدال هانری دیویسیون و هفت مدال فلورانس و اعطای لوح و نشان فداکاری ترکیه به پاس خدمات هلال احمر ایران در زلزله ترکیه سال 1401 از جمله افتخارات ما هستند.

 مدیرکل روابط عمومی جمعیت هلال احمر گفت: 64 سال از آغاز فعالیت سازمان داوطلبان می گذرد. این سازمان در راستای احیا و گسترش اصل خدمات داوطلبانه نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر تشکیل شد. در حال حاضر 192 جمعیت ملی عضو فدراسیون بین المللی جمعیت های صلیب سرخ و هلال احمر هستند و جمعیت هلال احمر ایران یکی از این کشورهاست.

ارتش 2 میلیون و 800 هزارنفری سازمان داوطلبان

موسوی با اشاره به تشکیل سازمان داوطلبان گفت: فعالیت های این سازمان از زمان تاسیس یعنی اسفندماه 1338 تا پیروزی انقلاب اسلامی تنها به چند فعالیت از جمله کمک به جذامیان، احداث ساختمان شیرخوارگاه جمعیت شیر و خورشید سرخ تبریز و کمک به حادثه دیدگان بلایای طبیعی و مخاصمات محدود بوده است. اما پس از پیروزی انقلاب اسلامی و همچنین گذر از هشت سال دفاع مقدس، حضور داوطلبان هلال احمر در عرصه های مختلف اجتماعی و ارکان تصمیم سازی جمعیت هلال مشهود است. حضور این افراد در انتخابات شورای عالی جمعیت، مشارکت گسترده و فعال در برنامه های عام المنفعه، ارتقای شاخص های بهداشتی، درمانی و محدومیت زدایی نشانگر این امر است.

وی ادامه داد: اشاعه و ترویج فرهنگ داوطلبی در جامعه، بسیج توان داوطلبی برای مقابله با تغییرات اقلیمی، تعامل و هم افزایی با موسسه های مردم نهاد و خیرین از جمله ظرفیت های سازمان داوطلبان است.

موسوی درباره اقدامات هلال احمر مقابله با ویروس کرونا گفت: در زمینه مقابله با ویروس کووید19، چهار هزار و 150 عضو مرد و سه هزار و 455 عضو زن جمعیت هلال احمر در قالب هزار و 583 تیم ثابت و هزار و 198 تیم سیار اقداماتی از قبیل توزیع اقلام دارویی، جمع آوری کمک های مردمی، کمک به ضدعفونی معابر و کمک به واکسیناسیون عمومی پرداختند. همچنین امدادگران بیش از یک میلیون ماسک و 81 هزار لیتر مایع ضدعفونی در بین شهروندان توزیع کردند.

پایان خبر بهار جاودانه

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "هلال احمر در 45 سالگی انقلاب؛ از ارتش 2.8 میلیونی تا افتخارات بین المللی" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "هلال احمر در 45 سالگی انقلاب؛ از ارتش 2.8 میلیونی تا افتخارات بین المللی"، کلیک کنید.