همایش انجمن ترویج زبان و ادب فارسی

دانشگاه شهید باهنر کرمان برگزار می کند؛

همایش انجمن ترویج زبان و ادب فارسی

هجدهمین همایش انجمن ترویج زبان و ادب فارسی روز دوشنبه تا شنبه (23 تا 28 بهمن ماه) از سوی دانشگاه شهید باهنر در شهر کرمان برگزار می شود.

به گزارش خبرنگار گروه پژوهش و دانش خبرگزاری علم و فناوری بهار جاودانه، گستره و نفود جهانی یک زبان امری تک عاملی نیست که به آسانی بتوان آن را مشخص و بر اساس آن برای ارتقای آن زبان کوشید.

اگر قدرت زبان ها به میزان افرادی که به آن سخن می گویند باز می گشت، اکنون باید ترتیب به این شکل صورتبندی می شد:
نخست چینی (با بیش از 900 میلیون نفر)، دوم اسپانیایی (با بیش از 500 میلیون نفر)، سوم عربی (عربی به شکل های گوناگون بیش از 400 میلیون نفر) و بعد انگلیسی در جایگاه چهارم می ایستاد که کمتر از 400 میلیون نفر، زبان مادری شان انگلیسی است و پرتقالی که زبان مورد استفاده 350 میلیون نفراست در جایگاهی نزدیک به انگلیسی قرار می گرفت. یا پارسی که زبان نخست بیش از 100 میلیون نقر است باید در جهان نفوذی بیش از فرانسه که تنها 80 میلیون نفر را پوشش می دهد، داشت.

در این بین اگر اقتصاد معیار اصلی بود، ترتیب این گونه می شد: ایالات متحده آمریکا، چین، ژاپن، آلمان، انگلستان و هند. هرچند که پرآشکار است ژاپنی با هیچ معیاری همسنگ فرانسوی نیست و هندی با عربی قابل قیاس.

اگر قدرت زبان را بر اساس میزان تولید علم هم در نظر گرفت (که این معیار از همگی دقیق تر است و به واقعیت نزدیک) ترتیب این گونه شکل می گرفت:

تولید مجلات علمی بر اساس زبان: انگلیسی 45.25/ آلمانی 11.01/ چینی (ماندارین) 6.51/ اسپانیایی5.66/ فرانسوی 4.94/ ژاپنی 3.46/ ایتالیایی 2.99/ لهستانی1.70/ پرتغالی1.70/ هلندی 1.48/ روسی/1.30 و…اما این همه حقیقت نیست چرا که از این میدان زبان انگلیسی به تنهایی نردیک به باقی کشورهای جهان سهم دارد.

بررسی ها نشان می دهد که این قدرت و فاصله وحشتناک انگلیسی با باقی زبان ها به کمک چند عامل ایجاد شده است، زبان علم بودن، جمعیت، قدرت اقتصادی، نفوذ فرهنگی و یافتن و برساختن راهکارهایی برای هرچه آسان تر شدن آموزش آن.

در راستای آن که زبان پارسی جایگاه واقعی خود را پیدا کند که این امر مطالبه جدی رهبر معظم انقلاب هم است، باید جز در عرصه علم و اقتصاد در حهت روزآمد کردن شیوه های آموزش زبان پارسی و نفوذ فرهنگی آن هم تلاش ویژه صورت گیرد.

در این جهت دانشگاه شهید باهنر کرمان همت به برپایی همایشی کرده است.

همایش انجمن ترویج زبان و ادب فارسی

هجدهمین گردهمایی انجمن ترویج زبان و ادب فارسی روز دوشنبه، 23 تا 28 بهمن ماه، 1402 لغایت شنبه، 28 بهمن، 1402 توسط دانشگاه شهید باهنر کرمان با همکاری انجمن ترویج زبان و ادبیات فارسی ودر شهر کرمان برگزار می شود.

مهم ترین محورهای همایش عبارت اند از:

  • نقش زبان و ادبیات فارسی در ترویج و تقویت فرهنگ اسلامی و ایرانی.
  • نقش زبان و ادبیات فارسی در وحدت ملی ایرانیان و ایجادهمدلی با دیگر فارسی زبانان فراسوی مرزها.
  • مطالعات میان رشته ای میان متون ادبیات فارسی و جامعه شناسی، روان شناسی، روانکاوی، نقد ادبی، مردم شناسی، فرهنگ و زبان عامه، ایران شناسی، تاریخ و…
  • جایگاه زبان و ادبیات فارسی و ایران شناسی در فراسوی مرز های جغرافیایی ایران امروز و تعامل ادبی میان شخصیت های ایران و جهان.
  • تحلیل روش های نوین و کاربردی آموزش زبان و ادب فارسی به غیر فارسی زبانان.
  • آسیب شناسی ترجمه متون ادبی از زبان فارسی به زبان های دیگر و از زبان های دیگر به زبان فارسی.
  • شیوه های استفاده از امکانات رایانه ای در پژوهش ها و آموزش های ادبی.
  • پژوهش های حوزه ادبیات پایداری کرمان و شخصیت شناسی سردار حاج قاسم سلیمانی.

پژوهشگران، اساتید دانشگاه، دانشجویان و علاقه مندان می توانند برای کسب اطلاعات تکمیلی به این نشانی مراجعه کنند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "همایش انجمن ترویج زبان و ادب فارسی" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "همایش انجمن ترویج زبان و ادب فارسی"، کلیک کنید.