هم توانستیم تورم را کنترل کنیم و هم رشد اقتصادی مثبت باشد

هم توانستیم تورم را کنترل کنیم و هم رشد اقتصادی مثبت باشد

قایم مقام بانک مرکزی با اشاره به اقدامات صورت گرفته پر جهت ثبات اقتصادی در سال گذشته گفت: در سال گذشته توانستیم هم نرخ تورم را کنترل کنیم و هم رشد اقتصادی مثبت باشد.

به گزارش بهار جاودانه، اصغر ابوالحسنی امروز (سه شنبه) در سی و یکمین همایش سالانه سیاست های پولی و ارزی که با هدف بازآرایی سیاست های پولی و نظارتی با نگاهی به قانون جدید بانک مرکزی در حال برگزاری است، با اشاره به موضوع کاهش رشد نقدینگی گفت: از آنجاکه چهار سال پیش رهبر معظم انقلاب فرمودند یک گروه تشکیل شود که به صورت شبانه روزی بر روی راه کارهای کاهش رشد نقدینگی فعالیت کنند. خوشبختانه بدون سروصدا شروع به کار کردیم و این اتفاق یعنی کاهش رشد نقدینگی رقم خورد.

وی افزود: برای تحقق این کار از ابزارهای متعددی استفاده شد. که یک مورد آن کنترل مقداری است که به معنای ورود بانک مرکزی به ترازنامه های بانک ها است.

قایم مقام بانک مرکزی افزود: مسیله نقدینگی صرفا از ناحیه خلق پول بانکی نیست که از طریق ترازنامه بتوان آن را کنترل کرد. یک بخش دیگر آن خلق پولی است که توسط بانک مرکزی در پاسخ به نیازهای مختلف از جمله دولت ایجاد می شود که خوشبختانه آن را هم توانستیم با هماهنگی میان دولت و بانک مرکزی هدایت کنیم. یعنی دوستان در دولت لطف کردند اجازه دادند افسار کار تنظیماتی خود را بانک مرکزی میانه داری کند که به صورت مرتب با همکاران در سازمان برنامه، وزارت اقتصاد، نفت و دیگر دستگاه ها آن را تنظیم می کنیم.

ابوالحسنی گفت: در حال حاضر در حال تنظیم سیاست های پولی هستیم که همه متغیرهای آن در اختیار ما نیست. برای مثال شرایطی در بازار رخ می دهد که نرخ ارز غیر رسمی با استفاده از هیجانات شروع به حرکت می کند که در این شرایط باید بتوانیم جریان ریالی پشت آن را تنظیم کنیم.

وی ادامه داد: ما نمی توانیم به مسیله تولید کم عنایت باشیم. این یک افتخار بود که در سال گذشته هم توانستیم تورم را در قیاس با سال قبل کنترل کنیم و هم میزان رشد اقتصادی را افزایش دهیم که نرخ آن از نرخ رشد کشورهای منطقه هم بیشتر بود.

ادامه دارد

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "هم توانستیم تورم را کنترل کنیم و هم رشد اقتصادی مثبت باشد" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "هم توانستیم تورم را کنترل کنیم و هم رشد اقتصادی مثبت باشد"، کلیک کنید.