هوش مصنوعی در خدمت مرگ زمان و مکان

هوش مصنوعی در خدمت مرگ زمان و مکان

یونس شکرخواه، استاد پیشکسوت علم ارتباطات بر این باور است؛ بسیاری از چیزها در انبار هوش مصنوعی موجود است، اما هوش مصنوعی تجربه ندارد. هوش مصنوعی فکر نمی کند، احساس هم ندارد؛ من برای هوش مصنوعی با این همه سرعت، حرارت و داغ شدگی نگرانم تا امیدوار.

به گزارش بهار جاودانه، متن پیش رو گفت وگوی تفصیلی ایکنا با یونس شکرخواه به مناسبت روز جهانی ارتباطات و روابط عمومی است که در ادامه می توانید بخوانید: زندگی انسان امروز به دو بخش کلی با جزییات فراوان تقسیم می شود؛ زندگی پیش از اینترنت و زندگی پس از اینترنت. این پیش و پس و بود و نبود به نوعی همه عرصه های زندگی ما را تحت تاثیر خود قرار داده است. بیهوده نیست که دنیای امروز را دنیای انفجار اطلاعات و داده ها می نامیم. 

دنیایی که حجم انبوه، بی سامان و گاهی سرگردان اطلاعات با کوچک ترین حرکت انگشتانمان و جستجو در پهنه وب خود را به سرعت و بی دقت به صحت و سقم به ما می رساند و ما نیز در رودربایستی آن سرعت، اطلاعات را سوار ذهن می کنیم و به خیال راهبری درست، راهی مسیری ناشناخته می شویم. این روزها جهان ما سرشار است از علامه های همه چیزدان و درس نخوانده و بحث نکرده که هیچ وقت هم گذر و راهشان به کوچه مطالعه، تحقیق و گفت وگو نمی افتد و همگی نیز از فارغ التحصیلان دانشگاه اینترنت هستند!

 به دیگر سخن راه اینترنت که به زندگی آدمیزاد باز شد، خیلی از ابعاد حقیقی زندگی انسان به فراموشی عمیق سپرده شد. انسان عصر اینترنت هرگز طعم دلنشین نوشتن نامه، به نظم و نثر و روی کاغذ بی خط، احساس مستتر در آن کلمات بی بهره از استیکر، ایموجی و… را نخواهد چشید. در عوض انسان امروز با دایره کلمات حداقلی و بی تلاش روشنی برای رساندن پیام و مفاهمه معنی، مدام و بی وقفه دچار سوتفاهم است. گویی قرار بی قرار پیام رسانی در پیام رسان های مجازی، حذف فرصت انسانی و اخلاقی «سخن و گفت وگوست». فرصتی که انسان دیروز با تمام پیچ و خم های تاریخی زندگی بی هوش های مصنوعی از آن بهره مند بود و انسان امروز با بهره وافر از آن از محضرش بی بهره است. قصه پر غصه زندگی در یخچال مجازی، متاورس، هوش مصنوعی و… قصه امروز و دیروز ما نیست ولی بی تردید اگر جایگاه او و خود و جامعه انسانی را در مواجهه با آن ندانیم، این قصه غصه فردای ماست.

ایکنا به انگیزه روز جهانی ارتباطات و روابط عمومی، پای سخنان دکتر یونس شکرخواه، استاد دانشگاه های علامه طباطبایی و تهران و یکی از بلندآوازه ترین و استادترین اساتید علوم ارتباطات اجتماعی و از متخصصان و مترجمان دانش ارتباطات در ایران نشستیم. شکرخواه برای نسل های مختلف روزنامه نگاری در ایران شناخته ترین نام و مرجع ترین منبع اطلاعاتی است. همه ما _ خبرنگاران _ از دیروز تا امروز، از وقتی به تعبیر خودش وارد بزرگترین روزنامه وقت ایران(کیهان) شد تا امروز که همچنان می آموزد و در راه شریف آگاهی می خواند، می نویسد و درس آن به ما یک روز هم به نشستن آرام نمی گیرد، با آثار او مزه شیرینی خبرنگاری را چشیده ایم و با فهم و عمل به آن در روزنامه نگاری، شربت گوارای آگاهی را به جان مردم عزیزمان نوشانده ایم.

عمر نخستین کتابش «خبر» که آغاز دهه 70 و برای دانشجویان و علاقه مندان به خبرنگاری نوشته شده است، از عمر بسیاری از روزنامه نگاران، خبرنگاران و رسانه ها و همچنین صاحبان رسانه در ایران، بیشتر است. شکرخواه به تعبیر همکارانش و به باور شاگردانش از آن دسته معلمان روزنامه نگارانیست که رنج می کشد تا لذت فهم را به جان من و تو ارزان کند. او که امروز از پرسش دانشجویی تحت عنوان «دود چراغ چیست؟» غمگین می شود و برای آینده خبرنگاری نگران است، برای آبیاری نونهال روزنامه نگاری آنلاین در ایران، در حقیقت سال های سال دود چراغ ها خورده است! بیهوده نیست که او را پدر روزنامه نگاری آنلاین می دانیم و همچنان برای رسیدن به آخرین پژوهش های این رشته به سراغ ترجمه ها، توصیه ها و پندهای سراسر حکمت و تجربه اش می رویم.

 استاد شکرخواه در این گفت وگو حول محورهای مهم و انسانی نقش و جایگاه هوش مصنوعی در زندگی انسان امروز، جایگزینی این نقش با نقش های حقیقی انسان، زمان و مکان و مرگ در این هوش و… با ایکنا سخن گفته است. گفت وگویی که مشروح بخش نخست آن را در ذیل می خوانیم و می بینیم. با ما همراه باشید:

جناب استاد شکرخواه؛ از اینکه توفیق دارم در محضر شما باشم بسیار خرسندم. به عنوان کسی که نه رشته ام هوش مصنوعی است نه تلقی تخصصی از این موضوع دارم، می خواهم سوال را از نقطه پیش از تعریف شروع کنم و بپرسم صحبت درباره هوش مصنوعی را دقیقاً باید از کجا شروع کرد؟

«از کجا باید شروع کنیم؟» سوال خیلی دقیقی را مطرح کردید. خیلی از تحولات در کشور ما با سر و صداهای زیاد همراه است. یکی از این پدیده ها متاورس یا هوش مصنوعی است. اکنون صاحب متاورس دنبال آن نیست ولی ما مشغول بررسی آن هستیم و می خواهیم بدانیم که به کجا می خواهد برسد یا نرسد. این پدیده را شما در رفتار یک روزنامه نگار جوان هم می توانید ببینید. یک عکاس حرفه ای با شناختی که از من و شما دارد، عکاسی می کند. او اگر بخواهد من و شما را با چهره ای دیگر مجسم کند، قطعاً آن کار را بلد است، ولی یک عکاس جوان سعی می کند از یک زاویه نامتعارف عکس بگیرد. می دانید که آدم های نامتعارف را در جایی حبس می کنند که به کسی آسیب نرسانند. در اینجا فقط حرف از نامتعارف بودن نیست و همینطور شیفتگی هایی که نسبت به این مسایل پیش می آید. شما از من می پرسید: از کجا باید شروع کرد؟ من می گویم در یک تفکر انضمامی چیزی که اندیشیدن ما را عمیق تر، زندگی ما را راحت تر و ما را از تکرار مکررات نجات دهد، آنجا آغاز، خود به خود روی داده است. ما بعضی وقت ها چیزی را به طرف خودمان نمی کشیم، بلکه به طرف آن هل داده می شویم. حقیقت این است که من برای هوش مصنوعی با این همه سرعت و حرارت و داغ شدگی نگرانم تا امیدوار. بحثم درباره نحوه استفاده است؛ درباره  نحوه جذب آن در سیستم ارتباطی کشور، در یک روزنامه در یک نشریه، از جمله همین خبرگزاری.

فکر می کنم در این مورد یک سلسله سوالات علمی مطرح می شود و یک سلسله سوالات فلسفی. به نظرم سوالات فلسفی مهم تر هستند. اینکه شما می گویید از کجا باید شروع کرد، من هر پاسخی بدهم، شما خواهید گفت «چرا؟» و نخواهید گفت: «چطور!» اینکه می گویید «چرا» خودش یک سوال فلسفی است. اما اگر بگویید چطور باید به طرف هوش مصنوعی رفت، یک سوال علمی است. یک وقت می پرسید «چگونه انسان غول شد» در این مورد فیزیولوژی و دیگر علوم در خدمت پاسخ سوال شما قرار دارند اما وقتی می پرسید چرا انسان غول می شود، پاسخ این سوال به چیزهای زیادی نیاز دارد و به اصطلاح خیلی بنیه می خواهد. بنابراین اگر قرار است به چنین پرسشی جواب دقیق داده شود، شروع آن یک نقطه علمی و یک نقطه فلسفی دارد.

اینکه خبرگزاری ایکنا از من خواسته درباره هوش مصنوعی صحبت کنم، سوالی است که سردبیر باید به آن پاسخ بدهد و حتماً پاسخ هم دارد. به غلط و درست بودن پاسخ کاری ندارم اما حتماً به این موضوع فکر شده که چرا بین این همه استاد، من دعوت شوم. شاید مسیله یک منظر فلسفی داشته و روی جنبه چندرسانه ایش هم فکر شده است. شاید فردا به یک موضوع قدیمی تر برسید: آیا من می توانم دو فرمت pdf و word هم انتهای مصاحبه ام برای دانلود بگذارم؟ استحضار دارید که این موضوع در گردش اطلاعات خبرگزاری بین المللی نقشی جدی ایفا می کند.

از نظر  فلسفی، سوال این است که به پدیده ای که نه فکر می کند نه احساس دارد چگونه باید نزدیک شد؟

صف دانسته ها را جدا کردم چون هوش مصنوعی می داند. بسیاری از چیزها در انبار هوش مصنوعی موجود است، اما هوش مصنوعی تجربه ندارد. هوش مصنوعی فکر نمی کند، احساس هم ندارد. خوب است بدانید که من با هوش های مصنوعی زیادی کار کرده ام. وقتی از هر کدام از آنها می پرسم «کارت چیست؟» نمی تواند به من پاسخ بدهد. در نهایت می گوید: «من پردازشگرم!» هیچ کدام از مدل هایی که از بیرون تعریف می کنند، پاسخ هوش مصنوعی نیست. کمااینکه لحظه ای هم که هوش مصنوعی شطرنج بازی می کند، نمی داند که دارد شطرنج بازی می کند. وقتی هم که با شما فوتبال بازی می کند، نمی داند که مشغول بازی فوتبال است. پشت کارهای هوش مصنوعی یک سری دستور قرار دارد. اگر، سپس یا if، then. اگر اسب آمد جلو، سپس شما پیاده را ببر جلو. هوش مصنوعی مجموعه ای است از همین اگرها و این موارد جنبه فلسفی آن است. از این منظر اگر می خواهیم از هوش مصنوعی استفاده کنیم، این کار را چگونه باید انجام دهیم؟

جنبه فلسفی به جنبه علمی کار اولویت دارد، یعنی بینش بر ماموریت غلبه دارد. شما نمی توانید به من بگویید شال و کلاه کنم ولی نگویید کجا می خواهیم برویم. اگر قرار است برویم کوه، من باید کفش مناسب کوه را بپوشم! اگر هم قرار است برویم عروسی، لباس دیگری لازم است. اگر قرار است برویم عزا، طبعاً لباسی دیگر. در نتیجه بینش مقدم است.

من دو دوره درگیر دو قطعنامه جهانی بوده ام. یکی نوشتن قطعنامه جامعه اطلاعاتی در نشست های سوییس که سران جهان بودند؛ 2003 در ژنو و 2005 در تونس. باقی مدت از 2005 تا 2018 که درگیر بودم، در هر کدام دو قطعنامه نوشته شد. 2003 دو قطعنامه، 2005 دو قطعنامه؛ در مجموع چهار قطعنامه. قطعنامه های بینش و ماموریت. در فاصله 10 سال که معروف شد به نشست های wsis plus 10 آن چهار قطعنامه باید در دو سند ادغام می شدند تا در مجمع عمومی تایید شوند.

مورد دوم در زمان کرونا بود که از ایران از طرف یونسکو مسیول نوشتن قطعنامه اخلاق هوش مصنوعی بودم. قطعنامه در 141 بند نوشته شد. فکر می کنم هر سازمانی که بخواهد در ایران کار کند، باید به این 141 بند توجه کند؛ چراکه برای کلمه به کلمه اش جنگیده شده است. ایرانی هایی که فلسفه را می شناسند و از اخلاق و زبان شناسی اطلاع دارند می توانند یک مدل 282 تایی بنویسند تا بیشتر و کمتر. بعد از آن می توانند اشتراکات و افتراقات را با سندی که به هر حال کارشناسان بزرگی در آن شرکت داشته اند مقایسه کنند. خواهید دید که کلمه به کلمه آن قطعنامه معنادار است. مثل این است که فکر کنید «زمان» و «وقت» یکی هستند ولی نیستند! مثل این است که فکر کنیم زبانِ کلمات ارجاع ندارد، ولی دارد. بعضی روزها کار را ساعت 3 به وقت ایران شروع می کردیم تا 9 شب، گاهی هم تا 10 و 11 شب و در این همه زمان فقط یک پیش نویس جلو می رفتیم. چون هر کشوری وقتِ صحبت می گرفت و روی نظرش ایستادگی می کرد. می خواهم این نتیجه را بگیرم که جنبه فلسفی قصه که «هوش مصنوعی با ما چه خواهد کرد؟» سوال کلیدی تری است. از جنبه علمی به نظرم جایی مثل همین خبرگزاری می تواند نقاط وصلش را شناسایی کند ولی نقاط وصل الزاماً تکنولوژی نیستند. اگر کسی بخواهد فکر کند در هوش مصنوعی صرفاً یک تکنولوژی به او منضم می شود، قافیه را باخته است.

اینجا فیلمبردار شما ممکن است به من بگوید: باید تکیه بدهم و حرف بزنم. اما در یک جای دیگر فیلمبردار این را نمی گوید. او موظف است خود را با سوژه تنظیم کند. یک عکاس خبری به هیچ سوژه ای نمی گوید کجا بایستد. اگر نقطه شروع به درستی انتخاب نشود، هزینه های وحشتناکی به ما تحمیل خواهد شد. من بدون اینکه از جانب سازمان های دیگر حرف بزنم، فقط به جنبه روزنامه نگاری و ارتباطات در ایران اشاره می کنم. اگر دوستان ما می خواهند از جنبه علمی به جایی برسند، لطفاً دنبال فلسفه اش نباشند، جنبه فلسفی را به دیگران واگذار کنند. خبرگزاری شما حق دارد به طور خاص روی جنبه فلسفی هوش مصنوعی طرح سوال کند. کمااینکه گاهی وارد حوزه سینما و مسایل اقتصادی می شوید و مسایل را از منظر ادبیات دینی نیز تعقیب می کند.

این دو جنبه را نقطه شروع می دانم چون فکر می کنم شما منظورتان این نیست که با چه منبعی آغاز کنیم. من جنبه فلسفی را به جنبه علمی قصه مقدم می دانم. اگر بخواهم جنبه علمی را باز کنم در یک کلمه نگاهم به طرف قضیه فنی است. یعنی چیزی پیدا کنیم که امتداد جعبه سیاه شود و خبر ما را به سرعت توزیع کند. اگر آن چیز توانست به سرعت فاکتورهای خبری را به سمت درست بکشاند، مهم است. ما دوست داریم اکنون که داریم با هم حرف می زنیم، مطالب ما تایپ شود. امکان این کار با هوش مصنوعی به طور رایگان روی اینترنت وجود دارد. نکته فلسفی «چرا» اینجا خودش را نشان می دهد.

 من از پاسخ شما چند برداشت دارم. به عنوان کسی که به جامعه فلسفی تعلق دارم، فکر می کنم این موضوعات اساساً وارد فلسفه ما نشده است. حتی پیشینیان این مباحث هم وارد فلسفه ما نشده اند؛ از جمله خود اینترنت. بحث فلسفی جدی روی این صورت نگرفته که اینترنت کجای هستی است. آیا تلقی ما از هستی را بهبود می بخشد یا تخریب می کند؟ یک لایه است یا یک اصل؟ واقعاً روی اینها کار نشده. نکته دیگر مسیله هوش است. ما در فلسفه بحث عقل را داریم. یک عده از فلسفه تعبیر به عقلانیت می کنند. یعنی توده ای عقلانی جمع می شود و فلسفه ای را می سازد. آیا هوش در موضوع مورد بحث ما معادل عقل است؟ اگر نیست، پس چیست یا چرا نیست؟ هوش چه نسبتی با عقل دارد؟ چون عقل امری مفروض است، می خواهم بدانم چه رابطه ای بین عقل و هوش برقرار می کنید؟

بی تردید سوال شما یک قدم فلسفی است. بله، ما حتی برای نیاکان این پدیده که اینترنت باشد کاری نکرده ایم. همین اکنون خیلی ها همان تصویری را که نسبت به هوش مصنوعی دارند، نسبت به اینترنت هم دارند. یعنی فکر می کنند اینترنت عقل کل و حلال تمام مشکلات است. اما حقیقت امر این است که کتابی در اینترنت نیست که بیرون از اینترنت نوشته نشده باشد. شاید پای یک تکنولوژی توزیع بسیار پرقدرت در میان باشد که به مرگ زمان و مکان کمک کرده است. شما همین الان می توانید کتابی را از یک کتابخانه در چین یا استرالیا که اکنون تعطیل است، دانلود کنید. با وجود تعطیلی آن کتابخانه برای شما قابل دسترسی است. به نظر شما آیا کلمه عقل معادل انگلیسی دارد؟ انگلیسی ها کلمه mind را برای ذهن و brain را برای مغز به کار می برند. در واقع سوال بسیار مهمی را مطرح کردید که باید درباره اش به تفصیل حرف زد.

گاهی از دانشجویان مقطع دکتری سوال می کنم مراد مولانا در این بیت چه نوع ارتباطی است:

حرف و صوت و گفت را برهم زنم
تا که بی این هر سه با تو دم زنم

مولانا در جایی دیگر می گوید:
گه تناقض گاه ناز و گه نیاز
گاه سودای حقیقت گه مجاز

حقیقت چیست، سودای حقیقت چیست، مجازش چیست؟ در کتاب مقدس آمده است: «در آغاز کلمه بود». این چه کلمه ای است؟ باید روی این مبحث گفت وگو کرد که هوش چیست.

وقتی قطعنامه هوش مصنوعی را برای یونسکو می نوشتیم، از اول قرار بود که هوش مصنوعی تعریف نشود و تعریف هم نشد. اما جایی در متن آمده بود: «a techno system that…»  من از رییس جلسه تقاضای وقت کردم. پیشنهاد دادم به جای a techno system بگویند a socio techno system یعنی اجتماعی. وقتی گفته می شود تکنو سیستم، یعنی تکنو به سیستم شکل می دهد. یعنی غیرفنی ها بفرمایند بروند منزل. اما اگر بگوییم a socio technical system یعنی یک سیستم فنی – اجتماعی. وقتی این پیشنهاد را دادم، نمایندگان بخش خصوصی آن را رد کردند. به این علت که اجازه نمی دهد لغت accountability وارد متن شود. accountability پای مسیولیت پذیری در میان است و شما باید حساب پس دهید. شرکتی مثل اپل را تصور کنید. کاربر چه ارتباطی با دولت دارد؟ اگر دولت تحریم است چرا اپل به کاربر سرویس نمی دهد؟ این تحریم به نفع اپل است یا به ضرر اپل؟ قطعاً به نفعش است چون دستگاه را فروخته، ولی به کاربران ایرانی خدماتی ارایه نمی دهد. وقتی شما مسیول حقوق بشر می شوید، باید مسیول accountability سرویس فنی هم باشید اما او حاضر نیست این کار را انجام دهد. شاید الان دیر باشد که بخواهیم درباره هوش مصنوعی حرفی بزنیم چون به قول شما ما درباره اینترنت هم حرف های لازم را نزدیم و همه چیز را دربست پذیرفتیم.

شاید برای شما سوال باشد که تفاوت عقل و هوش چیست ولی برای نصف مردم دنیا این سوال از اساس مطرح نشود. کمااینکه آرم «اپل» – سیب آدم و حوا- برای ما مظهر تبعید به زمین است ولی برای آنها مظهر آگاهی است. اکنون بسیاری از افراد نمی دانند که چرا پشت گوشی اپل تصویر سیب گاز زده قرار دارد. اپل می گوید: اگر دانایی می خواهی، به سمت من بیا! به عبارت دیگر میوه ممنوعه دست من است.

مطمینم حتی اگر دیر شده باشد، وقتی درباره چیزی حرف می زنیم، انسان هایی که درگیر آن مفهوم شده اند، را بیمه می کنیم. این نوعی کمک به آنهاست که دست به بازنگری بزنند. هزار پدیده برخاسته از فضای وب را می توان مثال زد. وبلاگ ها را احتمالاً به خاطر دارید. الان وبلاگ ها کجایند؟ دنیا به قبرستان وبلاگ ها تبدیل شده است. اگر قوانین اجازه پاک کردن وبلاگ ها را بدهد، سرعت اینترنت جهان از این که هست، بالاتر می رود. یک زمانی واحد معنایی در وب «صفحه» بود. شما سایتی به نام ایکنا دارید و یک صفحه در آن درباره قرآن دارید. یک صفحه درباره حدیث دارید و یک صفحه هم درباره نهج البلاغه و به همین ترتیب. یعنی واحد صفحه بود. کمی بعد واحد شد پست. وبلاگ ها که آمدند، واحد معنایی وب به «پست» تبدیل شد. اکنون در زمان ما، واحد کاراکتر است. شما اگر پول ندارید، با 280 کاراکتر می توانید مسایل جهان را حل و فصل کنید اما اگر پول پرداخت کنید، هزار کاراکتر در اختیار شما می گذارند. شوخی به نظر می آید ولی زندگی همین است! موبایل ها قطعاً هزاران عارضه در کنار ده ها هزار سود به ارمغان آورده اند. ما چرا هیچ وقت به عوارضش نگاه نمی کنیم؟ ما لغت «fomo» را داریم. بیماری است مخفف کلمات fear of missing out ؛ یعنی ترس از گمشدگی. تمام صاحبان موبایل این بیماری را دارند. بعید است کسی بتواند یک روز بدون موبایلش زندگی کند. ما از صبح که از بستر بیرون می آییم بازی شروع می شود تا شب که گوشی از دستمان به کف اتاق می افتد، آن هم به دلیل اینکه خوابمان می برد. فکر می کنیم اگر یک هفته پست نکنیم، از زمین و زمان عقب می افتیم. این یعنی دچار نوعی غارنشینی دیجیتال شدیم، بدون اینکه متوجش شویم. ما هر روز به آن غار می رویم و سپس بیرون می آییم.
 
ایکنا ـ غارنشینی ناآگاهانه!

بله. قصد توهین ندارم. یکی از آن غارنشین ها خود من هستم. شما وقتی به یک پدیده ای هیچ اشرافی نداشته باشید چه از حیث دانشی چه از حیث تفکری، چه علمی و چه فلسفی، فکر نکنید برنده خواهید شد و جواب خواهید گرفت. خبرنگار نیویورک تایمز از پروفسور توپال – جراح برجسته جهانی – سوال پرسید: «چرا جراحی را به دست موبایل نمی دهی؟» او پاسخ داد: «هر زمان وقت طلایی را به من بدهند، این کار را خواهم کرد!» خبرنگار پرسید: وقت طلایی چیست؟ پروفسور توپال در جواب گفت: «من اگر جراحی نکنم، باید به مریضم بیشتر برسم. تا این راه پیدا نشود، جراحی را به دست ربات نمی دهم.» فکر می کنم  حرف تامل برانگیزی است. نظر او این است که موبایل ظاهراً می خواهد وقت ما را باز و آزاد کند ولی بیشتر ما را می بلعد. بنابراین ترجیح می دهد وقت آزادش صرف مریض هایش بشود نه چیزی دیگر.

شما وقتی می گویید: اخلاق هوش مصنوعی، Ethics  در هر جایی ممکن است معنای خاص خود را داشته باشد. یک وقت اخلاق مقوله ای فردی است، یک وقت مثل یک حکم اجتماعی است. من معادل فارسی آن را نمی دانم. آیا اخلاق به عام اطلاق می شود؟ پس تکلیف اخلاق فردی چه می شود؟ تک تک اینها قابل بحث هستند. اگر بخواهم خلاصه بگویم؛ در ایران عقل و ذهن جایگزین هم قلمداد می شوند؛ نه یک مکمل فکری و نه یک پردازشگر قوی که در اختیارمان باشد. بانک ها دم در دستگاهی به نام عابر بانک یا همان ATM دارند. اگر الان عابربانک ها را جمع کنند، نیمی از کارمندان بانکی استعفا می دهند؛ چون عصبی می شوند. چرا که آنها در همان زمان اختصاص داده شده به پرداخت 200 هزار تومان پول نقد، می توانند چک 10 میلیاردی پاس کنند یا کارهایی از این دست. اصولاً اگر از یک آدم دایماً یک چیز خواسته شود، اذیت می شود.

در مورد هوش مصنوعی اینطور باید نگاه کنیم که چیزی آمده که می خواهد به جای من فکر کند و  به جای من تصمیم بگیرد. تشکیل این همه سمینار در این زمینه که «بشتابید، بشتابید به طرف هوش مصنوعی!» حداقل برای من قابل فهم نیست. حالا اگر بخوهیم وارد فضای نقد شویم فکر می کنند دوستان و همکاران سمینارها ناراحت می شوند. اینکه بگوییم «به کجا می خواهیم برویم» یا «می خواهیم چه کار بکنیم» همیشه مقدور نیست.

وقتی کرونا شایع شد، دانشگاه ها نمی توانستند دانشجوها را به دانشگاه ها بیاورند. بنابراین اغلب یک پلتفرم خارجی در حوزه آموزش الکترونیک به صورت اختصاصی و سفارشی ترجمه کردند و به کار گرفتند. کرونا رفت، آن دستگاه هم جمع شد. در آن زمان از مزیت های آموزش از راه دور و ارتباط از راه دور زیاد صحبت می شد ولی امروز هیچ حرفی از آن نیست. گمان می کنم اگر یک معلم الان از شیوه های آنلاین استفاده کند، برایش دردسر می شود. اینطور اخذ و رها کردن فاجعه است ولی در نظام آموزش عالی ما چنین چیزی رخ داده. باید ببینیم ما داریم انتخاب می کنیم یا هل داده می شویم؟ یک وقت شرکت بخش خصوصی شما را هل می دهد، یک وقت بیماری. می گوید: راه دیگری ندارید، باید این باند را دور دستتان بپیچید تا خونریزی قطع شود و نمیرید. ما سیستم ها را اختصاصی سازی و مورد استفاده قرار می دهیم. نتیجه چیست؟ مگر نمی گویید ما الان آلودگی هوا داریم؟ آموزش الکترونیک کجای آلودگی هوا  قرار می گیرد؟ آیا آموزش مجازی می تواند راهکاری برای ذخیره سوخت قرار بگیرد؟ واکنشی رفتار می کنیم چون فکر نکرده ایم. شما با فکر می پرسید: در هوش مصنوعی، جایگاه عقل کجاست، جایگاه هوش کجا؟ ذهن کجاست، خرد و منطق کجا؟ کاش در مورد تک تک این موارد بتوان نوشت.

شما وقتی می گویید تکنولوژی، از یک چیز نادیدنی حرف می زنید. ما جسد تکنولوژی را می بینیم. شما لپ تاپی را می خرید و از کیبوردش استفاده می کنید. در واقع از تکنولوژی استفاده نمی کنید، از محصول تکنولوژی استفاده می کنید. تکنولوژی درون کیبورد و داخل مانیتور است. ضمن اینکه مخفی است، سیستمی است. چه کسانی باید به این مسایل پاسخ دهند؟ جز محافل علمی و مدنی که با آنها درگیرند؟

محافل مدنی ، محافل آموزشی و نهادهای رسانه ای، سه کانون اصلی فکرهای تازه هستند. خوشحال می شوم که ایکنا بیست گفت وگوی دیگر درباره هوش مصنوعی ترتیب دهد. شاید برخی از ملاحظاتی که اینجا طرح می شود، خواب عده ای را آشفته کند. من عام صحبت می کنم، اعم از دانشجو، استاد، عوام، وزیر یا وکیل. چیزی که می گویم علیه هوش مصنوعی نیست، علیه خودمان به عنوان انتخاب کنندگان هوش مصنوعی است. مسیله این است که به چه دیدی به طرف هوش مصنوعی می رویم. باید یاد بگیریم که علاوه بر کشتن یک انسان، مسخره کردن یک انسان هم جنایتی بزرگ است، چون هر انسانی در کل میلیاردها کهکشان یک نفر است و نفر دوم مثل او نیست. فکر می کنم غربت آدم با تلسکوپ جیمز وب خیلی بیشتر به چشم می آید. وقتی آن تصاویر را می بینید، از خودتان می پرسید خدایا این چه قصه ای است که در زمین که به اندازه یک ارزن هم نیست، این همه آدم کنار هم قرار گرفته اند.

هوش مصنوعی چیزی نیست که بتواند درباره غزه تصمیم بگیرد. هوش مصنوعی، مصنوعی است. دعوایش را هم ما آنجا کردیم که system است یا techno system است؟ یا socio technical system است. چون تا بگوییم socio، عامل انسانی وارد قضیه می شود. عده ای باید جواب عامل انسانی را بدهند. می دانید که سرباز نظامی یک کشور وقتی تسلیحاتش مرگ بارتر می شود، از مدرنیزاسیون تسلیحات حرف می زند. حالا مدرنیزاسیون AI چه می کند؟ برای اینکه فکر نکنید نگاه بدبینانه است، می توان با نگاه علمی به اتفاق نگاه کرد. آرزو می کنم کاش مسیله در مرحله دوم قرار گیرد تا هر کشوری که می خواهد تصمیم جدی در این حوزه اتخاذ کند، اینقدر جزیره ای عمل نکند که هر کسی هدف خودش را دنبال کند. این یعنی بی تصمیمی. آنجا که تصمیم زیاد باشد، نمی توان تصمیم گرفت.

به نظر شما به لحاظ تاریخچه شروع کار هوش مصنوعی از چه زمانی است؟ به نظر می رسد قبل از اینترنت وجود نداشته است.

موضوع شبیه مترجم شدن است. خیلی ها در دنیا این باور را دارند که مثلاً من نمی توانم بگویم از سه شنبه چندم بهمن سال 62 مترجم شدم. در واقع سیری است که رخ داده است. هوش مصنوعی از وقتی که ما سرور داشتیم شروع شده است. سرورها به تدریج به دامنه سرور رسیده است. ما امروز سیزده دامنه سرور در جهان داریم. یعنی شما وقتی تایپ می کنید: ایکنا دات آی آر، در یکی از این سیزده سرور می رود. شما عدد تایپ می کنید. آن اعداد، کدهای دستوری هستند که در دامنه وب سایت یک نوع سرور دیگر ساپورت می شوند. این یک تحول تدریجی است که چون پنهانی بوده، نمی توان تاریخ دقیقی در مورد شروع آن اعلام کرد. شما در گوگل جستجو هم که می کردید، با همان منطقی بررسی را آغاز می کرد که امروز هوش مصنوعی گوگل این کار را می کند. خیلی ها چنین تحلیل می کنند که گوگل از مایکروسافت و Open AI عقب افتاده است. البته به نظرم ساده لوحانه است که آدم اینطور فکر کند.

کسی می تواند از هوش مصنوعی حرف بزند که کلان داده داشته باشد. کار سیستم هوش مصنوعی چیست؟ هوش مصنوعی پردازش هایی می کند که چند برابر ذهن انسان هاست. یعنی قدرت پردازش بالاتری نسبت به ذهن ما دارد. شاید بتوانیم از درون مقایسه صدها ایستگاه آتش نشانی در سراسر جهان به این اطلاعات دست پیدا کنیم که برای آتش سوزی یک فضای 1000 متری به چند ماشین آتش نشانی نیاز داریم؟ هوش مصنوعی می تواند – اگر داده را داشته باشد- اطلاعات تمام آتش نشانی های جهان را مقایسه کند و به شما جواب بدهد. مثلاً شاید بگوید در موارد مشابه با ده ماشین، آتش سوزی را مهار کرده اند. اما بعید است که هوش مصنوعی بداند در آن روز باد هم می وزیده یا نه؟

زمانی همه فکر می کردند اگر فکس نداشته باشند، از قطار جامعه عقب می مانند. مثل وقتی که احتمالاً خودکار آمد یا ماژیک آمد، ما فکر می کردیم اگر اینها را در دست نگیریم، از جامعه عقب می مانیم؛ ولی هنوز مداد سر جایش است و کار خودش را می کند. من از این پدیده ها ترس ندارم، از نحوه استفاده آن می ترسم. شما گفتید اینترنت. من یک گام عقب تر می روم. می گویم کتاب. ما کتاب می خریم، یا می خوانیم یا هدیه می دهیم. آیا امروزه کتاب بعد از گذشت این همه سال از تولید آن، در سبد خریدها قرار گرفته است؟ من می گویم نه! می دانید چرا؟ چون به عنوان اقدام فهم نشده است. بعید می دانم مادری از فرزندش پرسیده باشد: کتابی که امروز خریدی، به چه کسی کمک کرد. شاید بگوید به کتابفروشی! اگر کودک بپرسد: دیگر به چه کسی کمک کرد؟ شاید بگوید نویسنده ولی نخواهد گفت چاپخانه، صحافی، تایپ، ویراستار و… احتمالاً فرزند نمی داند که چقدر آدم از خرید یک کتاب منتفع می شوند، چون عمق را نمی داند. خیلی وقت ها وقتی عمق را ندانیم، نابود می شویم. چندی پیش تلویزیون اعلام کرد که نتیجه یک سرشماری عمومی در ایران، ناآگاهی بیش از نیمی از مردم در مورد ابتلا به فشار خون و دیابت آنهاست. در حقیقت اینکه ما می گوییم در آن موقعیت هل داده می شویم یا خودمان آگاهانه به سمت موقعیتی جلو می رویم، اینها دو مقوله هستند. بدا به حال وقتی که تصویری از یک موقعیت نداریم؛ یعنی ره به ترکستانش را نمی دانیم ولی مشغول دویدنیم؛ بدون اینکه کسی ما را هل دهد. من قصه را اینطور می بینم.
 
چند نکته در این پاسخ و پاسخ قبلی وجود دارد که می تواند ذهن ما را درگیر کند. در ابتدای پاسخ پرسش قبلی به مرگ زمان و مکان اشاره کردید. فکر می کنم این موضوع یک گفت وگوی مستقل است؛ که این مرگ چه نوع مرگی است و دیگر اینکه با مرگ زمان و مکان چه اتفاقی رخ می دهد؟ انسان که موجودی زمان مند و مکان مند است با مرگ زمان و مکان به چه چیزی تبدیل می شود و در بی زمان و بی مکان چه معنایی پیدا می کند؟ در آن صورت معنای اکنون ما با معنای فردای ما چه میزان تفاوت خواهد کرد و فردا چه خواهد شد؟ این موارد بحث های دراز دامنی هستند. ترس دارم از هر کجا وارد شویم به بیراهه برویم.

حتماً اینطور است. در یک نشست نمی توان به تمام این مسایل پرداخت ولی می خواهم یک پرانتز باز کنم. اشاره کردید به مفهوم زمان و مکان، همچنانکه قبلش به مفهوم عقل و ذهن اشاره کردید. ببینید، بچه ها در قصه از مرگ نمی ترسند ولی در واقعیت می ترسند. یکی از چیزهایی که برای منِ روزنامه نگار عجیب بوده و حاصل 35 سال تجربه ام در این حرفه است، تغییر معنای آرشیو است. قبلاً آرشیو جایی بود در گوشه یک تحریریه با صدها قسمت فایل که بخشی از آن به زیرزمین روزنامه می رفت. من در بزرگترین روزنامه وقت کار می کردم. بنابراین در نظام سربی بزرگ شده ام. ما هر صبح یک لیوان شیر می خوردیم که سرطان ریه نگیریم؛ چون بوی سرب از چاپخانه وارد تحریریه می شد. آرشیو آن زمان نظام چسب و قیچی بود. خانم دکتر بهروز رییس آرشیو ما بود. شما اگر پرونده سوید را می خواستید، او سوید را تا دو یا سه سال پیش دم دست شما می گذاشت. الباقی پانچ می شد و به جایی دیگر می رفت. اگر به آن اعلام نیاز می کردیم، می آوردند.

رفتار عمودی آرشیوها حالا در همه جای جهان افقی شده است. کار به چیزهایی که پنهان می کنند نداریم. آرشیو افقی است؛ یعنی دیروز به امروز چسبیده. این مرا از نظر روانی نابود می کند. ما دست به جستجو می زنیم و هر چیزی زیر کلیک می آید. می دانید که از شروع جنگ خیلی گذشته است. ما وقتی ویژه نامه آزادی خرمشهر را درمی آوردیم، وقتی تیتر می زدیم، گریه مان گرفته بود. در اشغال خرمشهر خیلی تیترها زده شد. تیتر آخر این بود که: «خرمشهر با آخرین فشنگ ها هنوز مقاومت می کند». به عنوان یک انسان باید از آن وقایع فاصله گرفته باشم؛ کمااینکه از مرگ برادر سرطانی ام فاصله گرفته ام یا از مرگ مادرم. این فاصله مرا به یک رفتار غیرمحزون برگردانده نه به یک رفتار متعادل. حالا هر هنرمندی که سرطان می گیرد، دل من می لرزد. چندی پیش که فوت برادر استاد شکارچی پدر کمانچه ایران را به ایشان تسلیت گفتم، چند ثانیه بعد پاسخ گرفتم. ایشان در مرگ برادرم متنی نوشته بود که وقتی خواندم، بغضم ترکید. شروعش این بود: «داغ عشق از ابتدا بر پیشانی فرامرز بود.» فهمیده بود که برادرم چقدر برایم مهم بود. شورای شهر مشهد خیابان محل سکونتمان در مشهد را به نام برادرم تغییر داده ولی من هر وقت به زادگاهم می روم، از همان سر خیابان اعصابم بهم می ریزد تا به خانه برسم. رهگذرها از آن خیابان رد می شوند ولی آنجا برای من یک اسم به تنهایی نیست و یک اسم است که به تاریخ نمی پیوندد! می دانم چرا استاد شکارچی آنقدر سریع جواب داد. شاید به خاطر اینکه از مرگ فرامرز متاثر بود. یک روز در رونمایی کتابی از من خواهش کرد بروم. نتوانستم بگویم اگر من بیایم آن جلسه بهم می ریزد. روزنامه نگارهای جوان دوره ام می کنند و می خواهند حرف بزنند. وقتی رفتم، ایشان گفت: «تو بوی فرامرز را می دهی». مگر می شد من یاد فرامرزم نیفتم؟

افقی شدن آرشیو و همسایگی اش با زمان حال چیز خطرناکی است و خیلی هم دردآور است. اصلاً نگاه آدم را عوض می کند. وقتی دانشجوی دکتری به من می گوید: «دود چراغ یعنی چه؟» عمق فاجعه را درک می کنم. با جستجوی بعدی می بیند که: بله، یعنی قبلاً که برق نبوده، چراغ نفتی بوده و مردم دود می خوردند. می گوید، فهمیدم، ولی نفهمیده! اینترنت موضوع را ساده کرده که بدانیم دود چراغ چیست ولی حالت دود چراغ، یک چیز دیگر است. ما رفقای مشترک زیادی داریم که یک عمر نشسته و فقط نوشته اند. شما می دانید چه کسانی دیابت دارند. می دانید چه کسانی زانوهایشان درد می کند. می دانید چه کسانی در یک ماه چند بار باید عینک عوض کنند. چون شماره چشمشان عوض می شود. نمی خواهم اسم بیاورم. آیا مفهوم دود چراغ با جستجو تمام می شود؟ چه کسی این مخزن را پر می کند؟ آیا غلط و درستش را صحیح قضاوت می کنند؟ آرشیوهای معاصر پدیده های بسیار عجیبی هستند.

پایان بخش اول 

پایان خبر بهار جاودانه

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "هوش مصنوعی در خدمت مرگ زمان و مکان" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "هوش مصنوعی در خدمت مرگ زمان و مکان"، کلیک کنید.