پایان امتحانات و چالش پرسه زنی نوجوانان در فضای مجازی

پایان امتحانات و چالش پرسه زنی نوجوانان در فضای مجازی

آفتاب نیوز :

همه ساله با فرا رسیدن ماه خرداد، پایان دوره تحصیلی دانش آموزان نیز فرا می رسد و پس از پشت سر گذاشتن ایام امتحانات و گرفتن کارنامه قبولی، پر کردن اوقات فراغت فرزندان به دغدغه نخست خانواده ها تبدیل می شود.

اگر کودکان و نوجوانان دهه شصتی که والدین کودکان و نوجوانان امروز هستند، تابستان خود را با بازی های مختلف گروهی در کوچه پس کوچه های شهر روستا سپری می کردند و یا بخشی از وقت خود را در کنار پدر و مادر یا نزدیکانشان شاگردی می کردند تا حرفه بیاموزند، حدود سه دهه است که برگزاری دوره های تابستانی و اردو های مختلف و شرکت در کلاس های آموزشی و مهارتی جای آن ها را گرفته است.

در کنار آن، توسعه دسترسی کودکان به فضای مجازی بویژه در ایام پس از کرونا، مشکل پرسه زنی بی هدف کودکان و نوجوانان در محیط اینترنت که اغلب خارج از نظارت والدین است، به همراه داشته است. این مشکل سبب شده تا والدین به فکر آن باشند که در ایام تابستان یا دسترسی فرزندانشان به اینترنت را محدود کنند یا با ثبت نام آن ها در کلاس های مختلف آموزشی، کمتر این فرصت را ایجاد کنند که وقت کودکان در فضای مجازی تلف شود.

در همین رابطه برخی فعالان حوزه فضای مجازی اقدام به طراحی فضا های آموزشی در بستر اینترنت کرده اند که از جمله می توان به بازآموزی دروس تحصیلی در شبکه نمایش خانگی و یا زیست بوم های ایرانی با محوریت بازی و آموزش و سرگرمی اشاره کرد.

در این پیوند، یک کارشناس حوزه آموزش و اوقات فراغت روز پنجشنبه در نشستی خبری اظهار داشت: اوقات فراغت از مهم ترین پیش نیاز های نسل کودک به شمار می رود که در تمام دنیا به عنوان سازنده سبک زندگی مطرح می شود.

محمد تبریزی با بیان اینکه اوقات فراغت در کشور ما به ایام تابستان خلاصه شده است در حالی که می توان آن را به کل سال گسترش داد، افزود: فقدان مهدکودک های دارای ساختار تعریف شده سبب شده تا اوقات فراغت یکی از چالش های نسل جدید به شمار می رود و بنابراین باید تعریف درستی از اوقات فراغت به عنوان جهت دهنده به زندگی و آینده فرزندانمان انجام شود.

وی با بیان اینکه با استفاده از فناوری های نو می توان زیست بوم های متناسب با فرهنگ ایرانی اسلامی برای کودکان و نوجوانان طراحی کرد که از آسیب های فضای مجازی در امان بمانند، اظهار داشت: این زیست بوم ها با استفاده از هوش مصنوعی می توانند مهارت های کودکان را تقویت کنند و در عین حال در قالب تفریح و سرگرمی آموزش های لازم را به آنان عرضه کنند.

تبریزی به طراحی زیست بوم سرزمین آوانیان اشاره کرد و گفت: این زیست بوم با امنیت بالا و محتوای سالم سبب می شود تا کودکان از فضای مجازی و اینفلوینسری خارج شوند و بر مهارت زندگی خود بیفزایند.

این کارشناس حوزه آموزش، ارتقای مهارت های زندگی را یکی از نیاز های نسل نوجوان و کودکان عنوان کرد و گفت: زیست بوم های ایرانی به دنبال ایجاد فضایی امن به دور از آسیب های اجتماعی و شبکه بی حد و مرز اینترنت هستند و خانواده های ایرانی می توانتد با خیالی آسوده آن را در دسترس کودکان خود قرار دهند.

زینب زین الدینی مدیر تولید محتوای زیست بوم آوانیان نیز با بیان اینکه بهترین شیوه آموزش به کودکان و تولید محتوا برای آنان، آموزش غیرمستقیم و مبتنی بر تفریح و سرگرمی است، گفت:اوقات فراغت را از مهم ترین دغدغه نسل کودک است؛ با وجود اینکه بسیاری از کشور ها در تولید محتوای کودکانه متناسب با فرهنگ بومی گام های بسیاری برداشتند، اما جای خالی تولید محتوای کودکانه بر اساس نیاز کودکان ایرانی همواره احساس می شود.

به گفته او، باید در زیست بوم های ایرانی، مهارت های کودکان را بر اساس فرهنگ ایرانی ارتقا دهیم و نسبت به انتقال و هویت ایرانی – اسلامی اهتمام داشته باشیم.

زین الدینی با بیان اینکه زیست بوم مهارتی آوانیان بر ترکیب رشد خلاقیت و آگاهی سازی و ارتقای دانش کودکان نسبت به هویت فرهنگی و تاریخی تمرکز دارد، پر کردن اوقات فراغت کودکان و آشنایی آن ها با ارزش های اجتماعی از دیگر اهدافی است که در این برنامه دنبال شده است.

 در حاشیه این نشست نخستین زیست بوم سرگرمی و مهارت آموزی کودکان با عنوان سرزمین آوانیان فعالیت خود را بر بستر اینترنت و رادیو آغاز کرد؛ در این زیست بوم تلاش شده تا در قالب شخصیت های ایرانی و با نگرشی جدید در حوزه برنامه ریزی اوقات فراغت، مهارت آموزی رده سنی پیش دبستان و دبستان در چهار بخش مهات و سرگرمی، فرهنگ و هنر، گردشگری و ورزش و سلامت را در دستور کار قرار دهد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "پایان امتحانات و چالش پرسه زنی نوجوانان در فضای مجازی" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "پایان امتحانات و چالش پرسه زنی نوجوانان در فضای مجازی"، کلیک کنید.