پرداخت ماهانه 37 هزار میلیارد تومان حقوق به مستمری بگیران از سوی سازمان تامین اجتماعی

مدیرکل مستمری های سازمان تامین اجتماعی، به مناسبت دهه فجر و چهل وپنجمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی، در تشریح عملکرد سازمان تامین اجتماعی در حوزه تعهدات بلندمدت و دستاوردهای این حوزه در دولت سیزدهم گفت: براساس آمارهای رسمی تا پایان آبان ماه امسال، تعداد پرونده های فعال مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی بالغ بر 4 میلیون و 69 هزار و 609 بوده است که در حال حاضر جمع مبالغ پرداختی ماهانه به این افراد حدود 37 هزار میلیارد تومان است.

به گزارش بهار جاودانه، محمدرضا رخشانی مقدم بااشاره به اقدمات سازمان تامین اجتماعی افزود: از تعداد کل پرونده مستمری بگیران فعلی سازمان تامین اجتماعی، 2 میلیون و 770 هزار و 97 پرونده مربوط به بازنشستگان، 146 هزار و 868  پرونده ازکارافتادگی و یک میلیون و 152 هزار و 644 پرونده بازماندگان هستند. مستمری بگیران مزبور به همراه افراد تحت تکفل آنها که جمعیتی بالغ بر 8 میلیون و 160 هزار و 51 نفر می شوند از خدمات درمانی نیز بهره مند هستند.

وی در تشریح دستاوردهای سازمان تامین اجتماعی در حوزه مستمری بگیران، به اجرای طرح متناسب سازی مستمری ها در این سازمان اشاره کرد و گفت: سازمان تامین اجتماعی در دو مرحله طرح متناسب سازی مستمری ها را با مشارکت و همفکری کانون های بازنشستگان سراسر کشور و بر مبنای میزان بودجه ای که به این موضوع اختصاص داده شد، ضمن رعایت اصول محاسبات بیمه ای، براساس دو شاخص مدت پرداخت حق بیمه و میزان دستمزد مشمول کسر حق بیمه اجرا کرد. 

مدیرکل مستمری های سازمان تامین اجتماعی افزود: در دوره فعالیت دولت مردمی سیزدهم و مدیریت جدید سازمان تامین اجتماعی، یکی از مهم ترین دستاوردها در حوزه مستمری ها این است که هرچند با اجرای متناسب سازی مستمری ها و نیز افزایش 4/57 درصدی حداقل مستمری و نیز افزایش 38 درصدی به علاوه 515 هزار تومان سایر سطوح در سال 1401 به همراه افزایش 27 درصدی حداقل و افزایش 21 درصد به علاوه 250 هزار تومانی سایر سطوح  در سال 1402؛ مبلغ پرداختی ماهانه به مستمری بگیران به بیش از 37 هزار میلیارد تومان در هر ماه افزایش یافته؛ اما با تدابیر اتخاذ شده و حمایت دولت مردمی و مجلس انقلابی؛ پرداخت به موقع مستمری ها استمرار یافته و در سال جاری نیز منابع موردنیاز برای پرداخت مستمری های ماهانه، بدون استقراض از نظام بانکی تامین شده است.

وی از حذف محدودیت پرداخت کمک هزینه اولاد حداکثر تا 3 فرزند در اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت خبر داد و گفت: تا پایان سال 1401 کمک هزینه اولاد صرفاً تا سقف 3 فرزند قابل پرداخت به مستمری بگیران تامین اجتماعی بود که در اجرای ماده (73) قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت مصوب مجلس شورای اسلامی، محدودیت مربوط به پرداخت کمک هزینه اولاد حداکثر تا 3 فرزند در دستورالعمل ها و دستورهای اداری مربوط به مزایای متعلقه به مستمری بگیران از ابتدای سال جاری حذف شد.

رخشانی مقدم همچنین افزود: مبلغ کمک هزینه عایله مندی و اولاد مستمری بگیران تامین اجتماعی واجد شرایط، وفق مصوبات هییت وزیران از سال 1400 تاکنون همانند بازنشستگان دستگاه های اجرایی و مطابق بند (4) ماده (68) قانون مدیریت خدمات کشوری پرداخت می شود. کمک هزینه عایله مندی قابل پرداخت به مستمری بگیران تامین اجتماعی در سال 1401 مبلغ  4،073،895 ریال بود که با 125 درصد رشد در سال جاری به 9،174،720 ریال افزایش یافت. مبلغ حق اولاد نیز در سال گذشته 1،056،195 ریال بود که با رشد 300 درصدی، امسال به 4،225،200 ریال رسیده است. همچنین مبلغ مربوط به بن مستمری بگیران در سال گذشته 2،200،000 ریال بود که در سال جاری با 21 درصد رشد به 2،660،000 ریال افزایش یافت. علاوه بر مبالغ فوق، کمک هزینه مسکن مستمری بگیران نیز با رشد 21 درصدی از مبلغ 1،650،000 ریال در سال 1401 به 2،000،000 ریال در سال 1402 بالغ گردیده است.
مدیرکل مستمری های سازمان تامین اجتماعی، مشارکت در پرداخت بخشی از هزینه بیمه تکمیلی بازنشستگان، اعزام بازنشستگان و مستمری بگیران به سفرهای سیاحتی و زیارتی و نیز پرداخت تسهیلات قرض الحسنه تا سقف 20 میلیون  تومان را از اقدامات رفاهی سازمان تامین اجتماعی برای بازنشستگان و مستمری بگیران معرفی کرد.

به گفته وی، با هدف تسهیل انجام امور مرتبط با بازنشستگان و مستمری بگیران، بسیاری از اقدامات و خدمات مرتبط به این عزیزان و فرایندهای مرتبط با آنان از طریق سامانه خدمات غیرحضوری سازمان تامین اجتماعی به نشانی es.tamin.ir انجام می شود تا این بزرگواران نیازی به مراجعات حضوری به واحدهای اجرایی نداشته باشند. از جمله این خدمات  می توان به برقراری غیرحضوری مستمری بازنشستگی عادی اشاره کرد به نحوی که بیمه شدگان می توانند در صورت احراز مقررات عام قانون تامین اجتماعی؛ درخواست بازنشستگی عادی خود را به در این سامانه ثبت کنند و کلیه مراحل تا پرداخت مستمری به صورت غیرحضوری انجام می شود. برقراری غیرحضوری مستمری ازکارافتادگی از دیگر خدمات غیرحضوری سازمان تامین اجتماعی است به گونه ای که امکان ارایه درخواست، اخذ نظریه کمیسیون پزشکی و برقراری مستمری ازکارافتادگی جزیی و کلی در سامانه یادشده فراهم شده است. همچنین امکان برقراری غیرحضوری مستمری بازماندگان ( اعم از بازماندگان مربوط به فوت بازنشسته، فوت از کارافتاده کلی یا فوت بیمه شده) نیز در سامانه مزبور تدارک دیده شده است.

وی افزود: موضوع دیگر، اعلام غیرحضوری شماره حساب بانکی توسط مستمری بگیران است بدین ترتیب که مستمری بگیران با استفاده از این خدمت می توانند پس از برقراری مستمری، شماره حسابی را که متقاضی واریز ماهیانه مبلغ مستمری به آن حساب هستند به شعب اعلام کنند یا شماره حساب قبلی خود را تغییر دهند.

رخشانی مقدم افزود: استعلام وضعیت دریافت مستمری نیز که یکی از مکاتبات پرتکرار مراجع برون سازمانی اعم از صندوق های بازنشستگی و دستگاه های اجرایی حمایتی با شعب، ادارات کل و ستاد مرکزی سازمان تامین اجتماعی است، به صورت غیرحضوری انجام می شود که با راه اندازی این خدمت، مستمری بگیران با ورود به سامانه خدمات غیرحضوری وضعیت دریافت مستمری خود را استعلام گرفته و از طریق اختصاص رمز، برای کلیه مراجع برون سازمانی قابل ارایه است. علاوه بر این چون به صورت دوره ای تعدادی از فرزندان اناث جهت تکمیل و ارایه تعهدنامه مبنی بر نداشتن شغل و شوهر و پایداری شرایط دریافت مستمری بازماندگان و سایر موارد مرتبط باید به شعب تامین اجتماعی مراجعه می کردند، ترتیبی اتخاذ شده که امضا و ارایه تعهدنامه فرزندان اناث نیز به صورت غیرحضوری انجام پذیرد.

براساس گزارش روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی وبه گفته مدیرکل مستمری های سازمان تامین اجتماعی، فراهم شدن امکان ثبت نام یا انصراف بیمه تکمیلی درمان و بیمه عمر مستمری بگیران و افراد تبعی از طریق سامانه خدمات غیرحضوری سازمان و همچنین امکان ثبت و ارایه غیرحضوری گواهی اشتغال به تحصیلات دانشگاهی فرزندان ذکور در سامانه خدمات غیرحضوری سازمان، از برنامه های در دست اقدام این اداره کل است.

پایان خبر بهار جاودانه

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "پرداخت ماهانه 37 هزار میلیارد تومان حقوق به مستمری بگیران از سوی سازمان تامین اجتماعی" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "پرداخت ماهانه 37 هزار میلیارد تومان حقوق به مستمری بگیران از سوی سازمان تامین اجتماعی"، کلیک کنید.