کشور ها برای جلوگیری از دخالت فضای مجازی در انتخابات چه می کنند؟

از آمریکا تا اروپا؛

کشور ها برای جلوگیری از دخالت فضای مجازی در انتخابات چه می کنند؟

باتوجه به نفوذ بالای شبکه های اجتماعی در بین مردم، کشور ها برای حفظ امنیت انتخابات خود سعی کرده اند قوانینی را به تصویب برسانند.

خبرگزاری علم و فناوری بهار جاودانه، این روز ها استفاده از شبکه های اجتماعی به موضوعی جدایی ناپذیر از زندگی افراد تبدیل شده است و تمامی امور روزمره افراد در این فضا انجام می شود. این فضا جدا از فوایدی که برای کاربران دارد می تواند برای کشور ها یا برنامه های مهم یک کشور نظیر انتخابات بسیار خطرناک عمل کند و جدا از متشنج کردن فضا می تواند حتی نظرات را به سمت افرادی ببرد که متولی آن شبکه اجتماعی یا افراد معروف در آن شبکه از آن حمایت می کنند. 

این موضوع باعث شده که با نزدیک شدن به انتخابات اتحادیه اروپا شرکت متا که بخش عمده ای از فضای مجازی اتحادیه اروپا تحت نظارت این شرکت است را وادار به وضع قوانین و تصمیمات جدیدی کند. بر اساس آخرین اطلاعات منتشر شده از متا، این شرکت قصد دارد یک بخش با هدف حقیقت سنجی در کشور های بلغارستان، فرانسه و اسلواکی راه اندازی کند تا به طور کامل روی اطلاعات منتشر شده در رابطه با انتخابات اتحادیه اروپا نظارت داشته باشد.

علاوه بر این، شرکت متا قصد دارد یک مرکز عملیات ویژه اتحادیه اروپا برای مقابله با اطلاعات نادرست منتشر شده درباره انتخابات پارلمان این اتحادیه راه اندازی کند، گفتنی است که رقیب چینی متا یعنی تیک تاک چند هفته پیش از اعلام این خبر توسط متا، مرکز عملیات خود را راه اندازی کرده بود و هم اکنون در حال نظارت بر محتوای تولید شده برای انتخابات اتحایه اروپا است.

طبق آخرین اطلاعات موجود، پلتفرم های آنلاین به طور متوسط بیش از 45 میلیون کاربر دارند که تمامی این پلتفرم ها به اتخاذ تصمیماتی بر علیه انتخابات هستند و از طریق راه اندازی بخش های تخصصی در رابطه با انتخابات قصد دارند از این اتهام خارج شوند. 

مارکو پانچینی، رییس امور اتحادیه اروپا در بیانیه ای گفت: متا کارشناسان داخلی را یک جا جمع می کند تا تهدیدات ویژه را شناسایی کرده و اقدامات کاهشی و مانند آن اقدام را در پلتفرم خود ایجاد کند.

متا در حال حاضر در شبکه نظارت خود 26 تیم با 22 زبان مختلف دارد و با سه بخش جدید خود آمار زبان های تحت بررسی خود را به 25 زبان افزایش خواهد داد.

جدا از این موارد متا یک قابلیت جدید را به هوش مصنوعی خود اضافه خواهد کرد که اطلاعات نادرست منتشر شده در رابطه با انتخابات را بررسی، طبقه بندی و در نهایت حذف خواهد کرد که به این ترتیب نظارت تیم های متا تا حد زیادی کاهش خواهد یافت.

شبکه اجتماعی تیک تاک نیز در اوایلم اه فوریه اعلام کرده بود که مراکز تخصصی مربوط به انتخابات را در 27 کشور عضو اتحادیه اروپا راه اندازی خواهد کرد تا از این طریق روی اطلاعات منتشر شده در رابطه با انتخابات در فضای تیک تاک نظارت داشته باشد. پیش از این نیز تیک تاک چنین سیستمی را برای انتخابات های یونان، هلند، لهستان، اسلواکی و اسپانیا راه اندازی کرده بود و از این طریق توانسته بود قوانین مربوط به انتخابات در آن کشور ها را رعایت کند. 

پس از انتخابات سال 2020 آمریکا که در آن ترامپ توانسته بود با اشتراک گذاری مطالب مورد نظر خود توانسته بود طرفداران زیادی را جذب کند؛ با قانون برچسب گذاری مطالب منتشر شده در فضای مجازی مواجه شد و از آنجایی که پست های او خلاف قوانین این شبکه ها بود، پست های او برچسب گذاری شد و به این ترتیب مواردی نظیر اخبار جعلی و مطالب نفرت پراکن در صفحه او مشخص شد. به این ترتیب در انتخابات آمریکا ترامپ از رقیب خود شکست خورد؛ اما این موضوع باعث شد کشور های دیگر نیز از این موضوع احساس نگرانی کنند و قوانین تصویب شده خود را اجرا کنند.

فرانسه

فرانسه همواره از کشور هایی بوده که فضای مجازی را به شدت مهم می دانست و در سال 2018 قانونی در پارلمان فرانسه به تصویب رسید که اجازه به قاضی هایی این کشور اجازه می داد به محض مشاهده اخبار جعلی درباره انتخابات، امکان حذف آن پست را داشته باشند. علاوه بر این کاندیدای انتخاباتی نیز می توانند اطلاعاتخود را سه ماه پیش از برگزاری انتخابات به مراجع مربوطه اعلام کنند تا اخبار جعلی برای آنها مشخص باشد.

ایتالیا 

نهاد رگولاتوری و ناظر بر رقابت صنعت ارتباطات ایتالیا دستورالعملی را به ثبت رسانده است که در آن به طور مستقیم به تضمین تساوی، دسترسی به ابزار های اطلاعاتی و سیاسی و روش های شفاف و غیر تبعیض آمیز اشاره شده است و شبکه های اجتماعی فعال در این کشور نیز موظف هستند به طور دقیق این قوانین را رعایت کنند و اخبار جعلی یا هر موردی که ممکن است به انتخابات این کشور آسیب برساند را از بین ببرد.

ایرلند

در کشور ایرلند قوانین بسیار دقیقی برای مدیریت بر فضای مجازی وجود دارد و حتی برای نحوه تبلیغات کاندیدای انتخابات در این کشور یک سری شرایطی آماده شده است. طبق این شرایط در صورتی که اطلاعات خلاف واقع یا توهین آمیز به یک کاندید انتخابات وجود داشته باشد، علاوه بر این کمپین های انتخاباتی نیز نمی توانند به طور مستقیم با افراد در ارتباط باشند و باید صرفا در شبکه های اجتماعی مشخص شده به انتشار مطالب خود اقدام کنند. 

جدا از این نیز دولت ایرلند یک گروه جدید ایجاد کرده که به طور تخصصی روی امنیت انتخابات و اطلاعات منتشر شده از آن در فضای مجازی تمرکز کرده اند تا اطلاعات خلاف واقع از این رویداد منتشر نشود.

آمریکا

کشور آمریکا جدا از اتفاقاتی که در سال 2020 برای انتخابات افتاد، در سال 2016 و در زمان انتخابات ترامپ زمان اوج انتشار اخبار جعلی در فضای مجازی آمریکا بود که منجر به پیروزی ترامپ شد. پس از انتخابات و در سال 2017 کنگره آمریکا لایحه ای را به تصویب رساند که پلتفرم های آنلاین را موظف به حفظ یک نسخه از تبلیغات آنلاین برای مشخص شدن منبع انتشار خبر می کرد. علاوه بر این دولت آمریکا سیستمی را ایجاد کرد تا با رصد و پایش مداوم شبکه های اجتماعی در زمان انتخابات یکپارچکی این مراسم را حفظ کند.

جدا از این موارد قانون ممنوعیت تبلیغات سیاسی هدفمند میکرو نیز برای کنترل اخبار جعلی منتشر شده در فضای مجازی در کنگره آمریکا به تصویب رسیده که بر اساس آن تمامی پلتفرم های آنلاین موظف هستند روی اطلاعات منتشر شده خود نظارت داشته باشند تا به ضرر هیچ کدام از نامزد های انتخابات نشود.

سایر کشور ها نیز سعی کرده اند با مدیریت فضای مجازی خود و تنظیم قوانین ویژه این رویداد سعی کنند دخالت سایر کشور ها و همچنین جهت دهی به افکار مردم توسط شبکه های اجتماعی به حداقل برسد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "کشور ها برای جلوگیری از دخالت فضای مجازی در انتخابات چه می کنند؟" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "کشور ها برای جلوگیری از دخالت فضای مجازی در انتخابات چه می کنند؟"، کلیک کنید.