3 اسفند در دنیای علم چه خبر؟

تقویم علم؛

3 اسفند در دنیای علم چه خبر؟

در این تقویم علم، وقایع مهم مصادف با امروز 3 اسفند برابر با 22 فوریه را مرور خواهیم کرد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری بهار جاودانه، تاریخ علم مملو از رویدادهای مهمی است که نوآوری ها، کشف ها و حتی زادروزها و درگذشت های دانشمندان و مخترعان تاثیرگذار جهان را در برمی گیرد. در این تقویم علم، وقایع مهم مصادف با امروز 3 اسفند برابر با 22 فوریه را ورق می زنیم.

***

معرفی ذرت بوداده

22 فوریه 1630 میلادی برابر با 3 اسفند 1008 خورشیدی، مردی سرخپوست به نام کوادکویینا پاپ کورن را به مستعمره نشینان انگلیسی معرفی کرد. این مرد، پاپ کورن را در کیسه های پوست گوزن به عنوان پیش کشی به اولین شام شکرگزاری استعمارگران آورد. پاپ کورن نوعی ذرت با دانه های کوچک تر از ذرت معمولی است و وقتی روی شعله گرم می شود، به میان وعده ای که امروزه آن را می شناسیم تبدیل می شود. بومیان آمریکا از هزاران سال پیش از ورود کاوشگران اروپایی این نوع ذرت را پرورش می دادند. سال 1964، دانشمندانی که در جنوب مکزیک حفاری می کردند، چوب داخلی بلال کوچکی را پیدا کردند که قدمت آن به 7هزار سال می رسید.

3 اسفند در دنیای علم چه خبر؟

سنتز اوره

22 فوریه 1828 میلادی برابر با 3 اسفند 1206 خورشیدی، فردریش وهلر، زیست شیمی دان آلمانی، به یاکوب برزلیوس اطلاع داد که ماده شیمیایی آلی، اوره را سنتز کرده است. این رویداد بسیار برجسته بود، زیرا اولین بار بود که ماده ای که تا پیش ازآن فقط با عملکرد بدن موجود زنده مرتبط بود، از مواد شیمیایی معدنی با منشا غیرزنده ساخته می شد. امروزه، سنتز وهلر به واکشنی گفته می شود که طی آن، ماده معدنی آمونیوم سیانات به اوره تبدیل می شود. از سنتز وهلر به عنوان آغازگر شیمی آلی نوین یاد می شود و وهلر را پدر شیمی آلی می شناسند.

3 اسفند در دنیای علم چه خبر؟

قدبلندترین انسان تاریخ مکتوب

22 فوریه 1918 میلادی برابر با 3 اسفند 1296 خورشیدی، رابرت پرشینگ وادلو، بلندقدترین انسان تاریخ مکتوب جهان، در آلتون، ایلینوی به دنیا آمد. مدت کوتاهی پس از فارغ التحصیلی از دبیرستان، قد او به 2متر و 54 سانتی متر رسید و کمی پیش از مرگش به قد نهایی 2متر و 72 سانتی متر رسید. این اندازه منحصر به فرد به پرکاری غده هیپوفیز نسبت داده می شود که هورمون رشد را بسیار بالاتر از سطح طبیعی تولید می کند و به بروز بیماری غول پیکری یا ژیگانتیسم منجر می شود. علم پزشکی امروزی می تواند چنین مشکلاتی را جبران کند، اما در دهه 1920 هیچ درمانی در دسترس نبود. پدر رابرت وادلو با 181 سانتی متر قد دربرابر او همانند فرد مبتلا به نانیسم یا کوتاه قامتی به نظر می رسید. وادلو در 15 جولای 1940در سن 22 سالگی بر اثر عفونت کشنده ای که به دلیل تاول روی مچ پایش ایجاد شده بود، باوجود جراحی اضطراری و انتقال خون، در خواب درگذشت. در آن زمان، 199 کیلوگرم وزن داشت. تابوتش 3متر و 28 سانتی متر طول، 81 سانتی متر عرض و بیش از 450 کیلوگرم وزن داشت با کمک 20 نفر حمل شد.

3 اسفند در دنیای علم چه خبر؟

سر توماس کلیفورد آلبوت

22 فوریه 1925 میلادی برابر 3 اسفند 1303 خورشیدی، سر توماس کلیفورد آلبوت، پزشک انگلیسی که دماسنج بالینی کوچک را اختراع کرد درگذشت. تا اواسط سده نوزدهم میلادی جابه جاکردن و استفاده از دماسنج ها دشوار بود. به طوری که، طول دماسنج پزشکی به حدود 31 سانتی متر می رسید و اندازه گیری دقیق دمای بدن حدود 20 دقیقه طول می کشید. بین سال های 1866 و 1867، سر توماس کلیفورد آلبوت دماسنج پزشکی جدیدی را طراحی کرد که بسیار قابل حمل تر بود و فقط 15.5 سانتی متر طول داشت و ثبت دمای بدن بیمار با این وسیله جدید فقط پنج دقیقه طول می کشید. آلبوت همچنین نشان داد که آنژین صدری، ناشی از باریک شدن شریان کرونا است. این درک به بهبود روش های درمان بیماری های شریانی کمکی شایان کرد.

3 اسفند در دنیای علم چه خبر؟

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "3 اسفند در دنیای علم چه خبر؟" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "3 اسفند در دنیای علم چه خبر؟"، کلیک کنید.