60 درصد افراد بالای 50 سال در کشور به این بیماری خطرناک و بدون علامت دچارند

آفتاب نیوز :

 دکتر فاطمه حاجی، ولی زاده پوکی استخوان را یک بیماری بدون علامت خواند که زمان بروز شکستگی، تازه علایم آن مشاهده می شود و گفت: با توجه به اینکه بیشتر استخوان هایی که پوک می شوند شامل استخوان ستون فقرات، استخوان لگن و سر استخوان ران و ساعد است، شکستگی ها هم بیشتر در این نقاط رخ می دهد.

وی با بیان اینکه بروز شکستگی سبب محدودیت حرکتی می شود، اظهار کرد: بنابراین در سنین بزرگسالی با سالمندانی مواجه می شویم که قدشان کوتاه تر شده است و این موضوع هم به واسطه این است که ستون فقراتشان دچار شکستگی شده و یا روی هم خوابیده است و این یکی از علایم پوکی استخوان است.

رییس اداره بیماری های عضلانی، اسکلتی دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت، تصریح کرد: برخی از سالمندان درد کمر یا درد استخوان دارند و یا به خاطر شکستگی در مفصل لگن و سر استخوان ران در بیمارستان بستری می شوند و حتی این سبب می شود مجبور به استفاده از ویلچر باشند، نتوانند حرکت کنند و از پس فعالیت های روزمره خود برآیند و وابسته به دیگران باشند.

به گفته وی، به طور کلی با دو واژه استیوپروز (پوکی استخوان کامل) و استیوپنی (از دست رفتن چگالی استخوان البته نه در حد پوکی استخوان کامل) از بروز پوکی استخوان منجر به شکستگی یاد می شود.

رییس اداره بیماری های عضلانی، اسکلتی دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت، تاکید کرد: 60 درصد افراد بالاتر از 50 سال ایرانی دچار استیوپروز و استیوپنی هستند و از هر 3 خانم بالاتر از 50 سال و از هر 5 مرد بالاتر از 70 سال یک نفر دچار شکستگی ناشی از پوکی استخوان می شود.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "60 درصد افراد بالای 50 سال در کشور به این بیماری خطرناک و بدون علامت دچارند" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "60 درصد افراد بالای 50 سال در کشور به این بیماری خطرناک و بدون علامت دچارند"، کلیک کنید.